+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Hûd (a.s) İle İlgili Dini Hikayeler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Hûd (a.s) İle İlgili Dini Hikayeler


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Hz. Hûd (a.s) İle İlgili Dini Hikayeler


  Reklam  Cevap: Güzel bir insan Hz Hud (as)


  Allah insanları başıboş bırakmamıştır. Onları kötülükten ve şeytanın şerrinden koruyarak, kendisine ibadete çağırmak için devamlı olarak peygamberler ve aydınlık önderleri göndermiştir. Ad kavminin bu zalim insanlarını da uyarmak ve kötülüklerden uzaklaştırmak için Hud isminde bir peygamber göndermiştir. Hud peygamber o toplumun içinde iyiliği, dürüstlüğü ve yardımseverliğiyle tanınıyordu. Hud (as) ne uzun ne de kısa boyluydu. Esmer tenli, gür saçlı ve güler yüzlüydü.
  İçinde yaşadığı toplumun yaptığı haksızlıklara, kötülüklere ve acımasızlıklara üzülüyordu. Ama ne yapacağını, nereden başlayacağını ve toplumu nasıl düzelteceğini bilmiyordu. İşte Rabbimiz bu güzel insana vahyiyle yol göstererek, toplumu irşat etmesini emretti.
  Rabbimiz Allah, bu güvenilir, adaletli ve iyi kalpli Hud’u peygamber olarak seçti. Çünkü Allah’ın sevdiği kişiler ancak ve ancak böyle kötülüklerden uzak duran, güvenilir, merhametli ve akıllı kişilerdir. Zaten Ad kavminin acımasız insanları da Hud peygamberi iyi tanıyor ve onu o güne kadar seviyorlardı. Çünkü o güne kadar kendilerinin haksızlığına ve putlarına ses çıkarmamıştı.
  Allah, kendisini peygamber seçince Hud (as) un kalbi huzura kavuştu. Çünkü artık o kötü insanları nasıl düzelteceğini ve nereden başlayacağını biliyordu. Bunu Allah kendisine öğretecekti.
  İman tohumu yiğit bir yürekte patlamıştı. Bundan sonra insanlığa tatlı ve güzel meyveleri olan inanç ağacını sunacaktı. İnsanların yemeye zorlandığı acı ve kurtlanmış meyvelerin ağaçları kökünden sökülüp atılacaktı.
  Allah’ın rahmet pınarı olarak akıttığı vahiyler, Hud peygamberin kalbinden insanlığa hayat ve sonsuz mutluluğa uzanan huzur sunacaktır. Ad kavmine, Nuh peygamberin verdiği öğütleri hatırlatacak ve Allah’ın eşsiz yüceliği ve putların anlamsızlığı vurgulanacaktı. Sahip oldukları tüm bu zenginliklerin Allah’tan kaynaklandığını anlatacaktı.
  Allah’ın emirlerini terk etmenin ateş ve azap bulutu olarak üzerlerine ineceğini bildirecekti.

+ Yorum Gönder