+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır, şartları nelerdir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır, şartları nelerdir ?


 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Şafii mezhebinde nikahın rükünleri ve nasıl kıyıldığı hakkında kısaca bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Temelde nikahın şartları bütün mezheplerde aynıdır sadece bazı noktalarda bir kaç fark bulunmaktadır. Şafii mezhebinden olan birisinin nikah için şu hususlara dikkat etmesi gereklidir.

  Nikahın rükünleri şunlardır:

  1- Zevc (koca) Bunun Müslüman olması gerekir. Erkeğin, evleneceği kadını; ismen veya şahsen tanıması ve onunla evlenmeye mani bir yakınlığının bulunmadığını bilmesi de lazımdır.

  2- Zevce (hanım.) Hanımın, başkasının nikahı altında bulunmaması lazımdır.

  3- Veli. Velinin; akıllı, baliğ, erkek ve “adil” olması.

  Babadan sonraki veliler sırayla şunlardır:

  - Babanın babası (dede).
  - Ana-baba bir kardeş.
  - Baba bir kardeş.
  - Ana-baba bir kardeşin oğlu.
  - Baba bir kardeşin oğlu.
  - Ana-baba bir amca.
  - Baba bir amca.
  - Ana-baba bir amcanın oğlu
  - Baba bir amcanın oğlu.

  4- İki şahit. Bunların; Müslüman, akıllı, baliğ, ve erkek olmaları gerekir. Bir de şahitlerin, kızın velisi durumunda olmamaları da lazımdır. Şahitlerin “adil” olmaları da şarttır.

  5- Akid. onra (damada), şöyle demesi müstehabdır: “Uzevvicuke ala ma emerallahu bihi min imsakin bi ma’rufin ev teşrihin bi ihsanin.”

  Sonra nikah şöyle kıyılabilir. Mesela kızın babası, damada, şöyle der: “Ben kızım Zeyneb’i, üç Reşad altını mehr ile sana inkah ettim.” Damad da: “Ben, senin kızın Zeyneb’in, nikahını üç Reşad altını mehr ile kendime kabul ettim” der.

  “İnkah” kelimesi yerine “tezvic” kelimesi de kullanılabilir. O zaman da, akid şöyle yapılır, mesela kızın babası, damada, şöyle der: “Ben kızım Zeyneb’i, üç Reşad altını mehr ile sana tezvic ettim. “ Damad da: “Ben, senin kızın Zeyneb’in, tezvicini üç Reşad altını mehr ile kendime kabul ettim” der.

  Şayet veli, başka birini vekil etmişse, vekil şöyle der: “Ben vekili bulunduğum Ahmed’in kızı Zeyneb’i, üç Reşad altını mehr ile sana inkah ettim.” Damad da şöyle der: “Ben, senin vekili bulunduğun Ahmed’in kızı Zeyneb’in, nikahını üç Reşad altını mehr ile kendim için kabul ettim.”

 3. 3
  Misafir
  iyi günler benim ilk nikahım hanifi meshebine göre kıyıldı cok siddetli tartışırken bana 3 kere boş ol dedi aradan 1 yıl gecti simdi tekrardan ewlenmek istiyoruz şafi mezhebine göre tekrar nikah olurmu ben bu arada hiç kimseyle bi daha ewlenmedim cewaplandırırsanız cok sewinirim teşekkürler

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Hayırlı günler. Bu şekilde bir izahla sorunuzu cevaplamamız çok zor. Genel bir ifadeyle şöyle diyebiliriz; eğer 3 talakla boşanmışsanız hem hanefi hemde şafiiye göre yeniden nikah kıyamazsınız. En doğrusu bir müftülüğe giderek danışmanız ve sorunuza bu şekilde bir cevap almanızdır.

 5. 5
  Misafir
  Benim evleceğim kadın muslüman ama ailesi hristiyan anladığım kadarı ile onlar ona velilik yapamaz ne yapmam lazım

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Bu durumda kız kendi nikahını kıyması hakkıdır. Ailesi ona veli olamaz. Bu durum ayrıca hanefiler de caizdir.

 7. 7
  Misafir
  Selamun aleyküm diyelim ki kız hanifi erkek şafii erkek şafi olduğu için veli gerekir mi bide 2 erkek şahit olss yeterli mi erkeğin velisi olması gerekir mi

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Şafii de de erkek için velinin izni şart değildir. Şahitlerin 2 erkek olması yeterlidir.

 9. 9
  Misafir
  Selâmün aleyküm biz Hanifi mezhebine göre Boşandık eşimle ama araştırdık şafi ye göre nikah kiyabiliriz ama veli olmadan nasıl kiyabiliriz Şafii ye de ikimizin de mi girmesi gerek yoksa bir kişinin geçmesi yeterlimidir

 10. 10
  Şema
  Moderatör
  Şafii ye de ikimizin de mi girmesi gerek yoksa bir kişinin geçmesi yeterlimidir
  veli olmadan olmaz. ikiniz şafii mezhebini taklit edin hak mezheptir.

 11. 11
  Misafir
  Biz eşimle hanifi mezhebine göre ayrildik şimdi şafii mezhebine göre nikah kiydirmak istiyoruz.eşimin babası sağ fakat bizim bulundugumuz yere uzakta ikamet ediyor.eşim başka birini vekil tayin edebilirmi?

 12. 12
  Şema
  Moderatör
  Neden Hanefi mezhebine göre ayrıldınız neden şafiye göre tekrar nikah kıyılıyor anlamadım ama nikahta veli hazır bulunmalı ya da birini vekil tayin etmelidir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

şafii mezhebine göre nikah nasıl kıyılır

şafi mezhebine göre nikah

şafi mezhebine göre imam nikahı nasıl kıyılır

şafilerde imam nikahı nasıl kıyılır

şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır

şafilerde imam nikahı

şafi mezhebinde imam nikahı