+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır, şartları nelerdir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  şafi mezhebine göre imam nikahı

  benim annem ve babam sevdiğim çocukla evlenmeme karşı çıkıyor bu yüzden baba anne izni olmadan gizli imam nikahı kıymak istiyoruz. acaba gizlice kıymamz caiz olur mu yada nikah geçerli olur mu bilgi verirmisiniz. bu arada ben şafi mezhebindeyim bana bilgi verirseniz çok memnun olrum...

  şafi mezhebine göre baba anneden vekil alınmadan kıyılan gizli nikah kabul olurmu ????????? acil cevapp

 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Reklam  Hiç bir mezhebe göre gizli nikah geçerli değildir. Özellikle imam şafii baba iznini şart koşuyor çünkü Peygamberimiz (s) ısrarla baba izni olsun buyurmuş

 3. Misafir
  iyi gunler 3 talak hakkıni kullanmis vede mahkemey ayrıldim oradada hakim bosanmak istiyomusun sorusuna hem esim hemde ben evet dedim şimdi bu kac boşama oluyor safii yi taklit edip tekrar nikah kıyılabilirmi hocalar olur diyor müftülüge gittim bosanmış olmuyosunuz dediler size ilk mesajimdada yazmiźtım sizde beni muftuluge gitmemi soylediniz benim sorum itimat etmelimiyim egerki onlarin soyledigi gibi bu evlenirsek bunun vebali kimin muftuluk olur diyor cubbeli olmaz diyor kime itimat etmeliyiz bilemedik biz zina korkusundan ne yapacagimi şaşırmış durumdayım herşeyin bir telafisi vardır muhakkak heleki evlilik konusundada var olması gerekir sorum şu hangi yolu izlemeliyim muftuluge itibar etmelimigim bunların birini uygulamak zorundayım eşimle bize severek ayrildik enim israrlarim uzere talak verdirdim baska biriyle evlilik duşümüyorum tesekkur ederim allaha emanet olun cevabinizi ekliyorum cunku esim tekrar evlilik icin baski yapiyor

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Kocanız sizi 3 talak ile bir mekanda boşamış ise bir talak sayılır, mahkeme de bir talak kalan bir talak ile devam edebilirsiniz.

 5. Misafir
  1 - Şafii mezhebine göre kaçan kızın nikahı babanın rızası olmadan kıyılabilirmi


  2 - Şafi mezhebine göre evlenip 5 yıl sonra anlaşarak boşanan ve dini nikahıda 1 kere boşol diyen bir evlilikte 8 yıl sonra bireylerin birbirleriyle tekrar evlenmek istemesi durumunda mehir konusu nasıldır?

 6. arifselim
  Yönetici
  1- Dini nikahını kıyabilmesi için özellikle şafii mezhebinde velisinin izni şarttır bu izin olmadan nikahını kıyamaz.

  2- Artık bu durumda yeni bir nikah ile birlikte yeniden mehir tespit edilmelidir ve nikah öyle kıyılmalıdır.

 7. Misafir
  Hayırlı ve huzurlu günler dilerim..Komşumun kızı eşinden ayrıldı.Kendisi Hanefi. Evli ve Şafii mezhebine bağlı birisi ile beraber.Adam dini nikâh yapmak istiyor. Bana danıştı ama maalesef bunlar hassas konular olduğu için cevap veremedim.Öğrenmek istediğim konu şu : Evli ve Şafii bir adam bekâr Hanefibir bayanı ikinci eş olarak alabilir mi..Cevabınız evet ise, şartları nelerdir..Lütfen vaktinizi aldığım için hakkınızı helâl edin. Çok teşekkür ediyorum..

 8. arifselim
  Yönetici
  Hayırlı günler kardeşim. Eşinden dini yönden de tamamen boşanmış ve iddet süresi de geçmiş olan bir kadın hanefi şafii veya diğer mezheplerden olan bir adamla normal bir dini nikah kıyması caizdir. Evli olan bir adamla ikinci evlilik yapmak istemesi o kadının kararı olur.

 9. Misafir
  Nikah kiyilirken sahitlerin baba isimlerinin alinmamasi durumunda bi problem olur mu imamin nikah esnasinda sahitlere sahitlik ettiniz mi diye sormasi gerekmez mi tskler

 10. arifselim
  Yönetici
  Nikah kıyılırken şahitlerin babalarının isimlerini anmaya ve hatta kendilerinin isimlerini dahi nikah esnasında özel olarak belirtmeye gerek yoktur. Yeter ki bu şahitleri tanımak ve şahitliğe uygun müslüman kimseler olsun bu yeterlidir.

 11. Misafir
  S.a. eşim ile Hanifi mezhebine göre uç talagimiz gitti.bisandik. evlilik yaparken babasının musadesi yoktu. İki çocuğumuz var şimdi velinin musadesini alarak safi mezhebine göre tekrar evlenebilir mıyız.

  Babası kızını istemiyor ilgilenmiyor ne halin varsa gor senin gibi kızım yok diyor . Eşim abisinin evinde kalıyor her şeyi ile abisi evleniyor.bu durumda evlilik abisine geçer mi.abisinin musade ve onayı ile safi mezhebine göre evlenebilir mıyız.

 12. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Her mezhebe göre ayrı ayrı talak olmaz. Bir mezhebe göre giden talak, bütün mezheplere göre gitmiş olur. 3 talakın hepsi gidip ditmediğini anlamak için bir müftülüğe giderek danışın.

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 2456 ... SonuncuSonuncu
şafii mezhebine göre nikah nasıl kıyılır,  şafi mezhebine göre imam nikahı nasıl kıyılır,  şafi mezhebine göre nikah,  şafilerde imam nikahı nasıl kıyılır,  şafi mezhebine göre nikah nasıl kıyılır,  şafilerde imam nikahı,  şafi mezhebinde imam nikahı