+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evimde pusula ile kıbleyi nasıl bulabilirim kıble yönünü pusulada hangi yön gösterir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evimde pusula ile kıbleyi nasıl bulabilirim kıble yönünü pusulada hangi yön gösterir ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Evimde pusula ile kıbleyi nasıl bulabilirim kıble yönünü pusulada hangi yön gösterir ?


  Reklam  Cevap: Bulunduğumuz yerin kıble açıları (mesela; Ankara pusula kuzeyinden 157º güney doğuya doğru) farklı değerlerdedir. Kullandığımız pusulalardaki taksimatlar genellikle 10º veya 15º' nin katları şeklinde onluk taksimatlar olduğundan bu pusulalarla sıhhatli bir kıble tesbiti yapabilmemiz mümkün değildir. Bunun için, öğrencilerin kullandıkları iletki ve cetvel yardımıyla aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayınız;
  1-Bir dosya kağıdının ortasına, yukarıdan aşağıya doğru bir dik çizgi çiziniz.
  2-Çizginin ortasını işaretleyiniz.
  3-Çizginin üst kısmına (N) kuzey, alt kısmına (S) güney yazınız.
  4-Bulunduğunuz yerin kıble açısını kağıdınıza çizdiğiniz dik çizgide bulunan orta noktayı esas alarak, iletki ile (saat ibresi dönüş yönünde) kağıdın üzerine işaretleyiniz. İşaretlenen bu nokta ile, çizginin ortasındaki noktayı birleştiriniz.
  5-Kağıdın üzerine koyduğunuz pusulanın ibresinin boyalı (N) ve boyasız (S) doğrultusu, kağıdınıza çizdiğiniz N-S doğrultusuna paralel gelinceye kadar kağıdınızı sağa sola çeviriniz.
  6-Kağıdınıza çizdiğiniz dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlediğiniz noktayla birleştiren doğru, bulunduğunuz yerin kıble istikametidir.

  ÖNEMLİ NOT:
  Pusula kallanacağınız yerde pusulayı saptırıcı yüksek gerilim, demir cinsi eşya ve elektronik aletler bulunmamalıdır.


+ Yorum Gönder
kıble hangi yönde,  pusulada kıble,  pusula ile kıble nasıl bulunur,  pusula ile kıble,  kıble hangi yön,  pusulada kıble nasıl bulunur,  kıble yönü pusula