+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yalan yere Kur'ana el basmanın günahı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yalan yere Kur'ana el basmanın günahı nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: yalan yere Kur'ana el basmanın günahı nedir?


  Reklam  Cevap: YALAN YERE YEMİN ETMENİN CEZASI NEDİR

  Yalan yere yemin, vakıaya aykırı olan bir şeyin doğruluğuna yemin etmek.

  Yalan yere yemin eden kişi, Allah'ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O'nun mukaddes adını istismar etmekte, O'na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber (asm), büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6).

  "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır." (Nahl,16/94)

  âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah'a tövbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir.

  Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tövbe ile kurtuluş olmaz.

  Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur.

  Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişigüzel, lüzumsuz yere Allah'ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir.

  Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. Bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse, yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed'e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed'e ödemiş olduğu borcu kasdederek, "borcumu ödedim" diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur.
  (Akif KÖTEN, Şamil İslam Ans.)

 3. Misafir
  kuran_a el basmamı gerektıren bı husus war bı gunah ısledım pısmanım ama kuran_a el basmam lazım ama dogruyu soyleyemem bılerek kalben olmayıp sadece karsımdakı ınsanı ıkna ıcın yaptıgım bıseyı yapmadım dıye kuran_a el basmamın sakıncası ne olur acıl cvp rıca edıyorum sızlerden

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  kuran_a el basmamı gerektıren bı husus war bı gunah ısledım pısmanım ama kuran_a el basmam lazım ama dogruyu soyleyemem bılerek kalben olmayıp sadece karsımdakı ınsanı ıkna ıcın yaptıgım bıseyı yapmadım dıye kuran_a el basmamın sakıncası ne olur acıl cvp rıca edıyorum sızlerden
  aman sakın böyle birşey yapma kardeşim
  yalana Allah (c.c)yu ve Kur'an-ı-Kerimi alet etme eğer yaptıysa
  tövbe istiğfar etmelisin konu ile ilgili yazıyı
  ve ayrıca verilen linki inceleyebilirsin. 5. Misafir
  kardesim sakın! sakın öyle bi iş yaparsın ben yaptım Allah'ıma her gün tövbe ediyorum bastığım elim sağ elimdi sağ tarafım şimdi felç ve kalpten ameliyat oldum pişmanım tövbekarım İNŞALLAH tövbem kabul olur ve MEVLAM günahımı affeder.

 6. Misafir
  yalan yere korkudan kurana el basdim ne yapa bilerim (siqara kullanmakda kurani kerime el basdim bi daha olmayacak yene ama pismanim lutfen yatdimci olun. Ne yapa bilerim acill lutfen cevab yaziniz

 7. adamkng46
  Üye
  Kardeş senin gelcek için yemin etmişsin ve bunu tuamamışsın.

  Bunun için 10 fakiri yediricek yada giydiriceksin.Cübbeli Ahmet Hocadan duydum.


 8. adamkng46
  Üye
  Yanlız eğerki yalan yere yemin etmişsen geçmişteki birşey için bunun için ancak tövbe etmen gerek ama gelcek için (ÖRNEK:bu eve girmeyeceğim diyip tutamayıp girersen 3gün oruç 10 fakiri doyurmak giydirmek vs . Cübbeli Ahmet Hocadan duydum

  Bundan öncekini düzenleyemedim o yüzden yorum göndermek zorunda kaldım.

 9. Misafir
  Sevgilim hic ayrilmamak ve onu aldatmamam için kurana el bastittirdi ve ben şuan ayrilmak istiyorum bunun gunahi nedir ve ne yapmak gerekiyor

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  Nişanlıdan ayrıl sonra yemin bozduğun için kefaret ver
  Yemin kefareti 115 tl dir bir fakire verilir

 11. Misafir
  Selam aylemi kurtarmaq ucun yalan soylemek,qurana el,basmaq mecburiyetindeyim ama,korkuyorum ,, onun kefaleti ne,olur?ne,apabilirim?

 12. Şema
  el-âsa limen âsa
  onun kefaleti ne,olur?ne,apabilirim?
  Aileyi kurtarma amaçlı yalan yere yemin etmek yemin kefareti gerektirir. fakirlere 115 tl verin ve tevbe edin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
yalan yere kurana el basmak,  yalan yere kurana el basmanın günahı,  yalandan kurana el basmak,  Kurana el basmanın günahı,  kurana el basmak,  qurana el basmaq,  kurana yalan yere el basmak