+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sıkıntı depresyon ve ruh daralması için dua Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sıkıntı depresyon ve ruh daralması için dua

  Sual: Sıkıntı depresyon ve ruh daralması için dua istiyorum Sıkıntı için özel bir dua paylaşabilir misiniz ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Sıkıntı depresyon ve ruh daralması için dua


  Reklam  Cevap: İnsan, maruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli, hakkında hayırlısını dilemelidir. Peygamberimiz (sav) böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı, Allah'a teslim olmalıyız. Duâ şöyledir:

  "Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu."

  "Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla."


  Onların verdiği sıkıntılara sabretmekle günahlarınızın affedileceğini ve sevap kazanacağınızı düşünün. Size neden sıkıntı verdiklerinin gerçek sebebini bulmaya çalışarak o hususlara dikkat ediniz.

  Sabır ruhun bir melekesidir, güzel bir huydur. Tahammülü zor ve nefse ağır gelen şeylere katlanmak ancak sabır ile olur. Bir hakkı müdafaa ve muhafaza etmek için gösterilen sebat, sabretmekle mümkündür. Allah'ın emirlerini yerine getirmek, aklın ve dinin hoş görmediği ve nefsin meşrû olmayan istek ve arzularına mukavemet edebilmek, hayatta elde olmadan başa gelen ve insana büyük elem ve keder veren bela ve musîbetlere karşı koyabilmek ve bunların üstesinden gelebilmek için sabırlı olmak ve sabretmeye alışmak lazımdır.

  Bütün faziletlerin anası, hayatta muvaffak olmanın ve kemale ermenin sırrı bu güzel özelliktir. Her türlü rezaletin sebebi sabırsızlık veya gerektiği kadar sabır gösterememektir. Sabır her faziletin üstünde bir değer taşır. "Şüphesiz Allah Teâlâ sabredenlerle beraberdir" (el-Bakara, 2/153, 155).

  Sabrın sonu selamettir, başarıdır. Sabır acıdır. Fakat sonucu tatlıdır. Hz. Peygamber (s.a.s); "Sabreden başarıya ulaşır' ; "Sabır başarının anahtarıdır"; "Sabır bir ışıktır"; "Sabır cennet hazinelerinden bir hazinedir"; "Sana sıkıntı veren şeylere karşı sabretmende bir çok hayır vardır" buyurarak sabrın faziletini anlatmıştır.

  Hz. Peygamber (s.a.s); "Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür" (Buhârî, Cenâiz, 32) sözüyle bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemini vurgulamıştır. Sabretmek, mahkûmiyete, meskenete ve zillete razı olmak, haksız tecavüzlere, insan haysiyetine gölge düşürecek saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anlamına gelmez.Çünkü meşru olmayan şeylere karşı sabretmek caîz değildir. Bunlara karşı içten elem duymak ve bunlarla mücadele etmek gerekir. İnsanan kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği kötülüklere katlanması ya da karşılayabileceği ihtiyaçları karşısında gevşemesi sabır değil, acizlik ve tembelliktir. Rasulullah (s.a.s); Ya Rabbi! Acizlikten ve tenbellikten sana sığınırım" (Buhari, Cihad, 25) diye dua etmiştir.

 3. Misafir
  Ben askerdeyim geleli 2 ayı geçti bir türlü alışamadım içim daralıyor devamlı dua ediyorum az bi süre geçiyor geri başlıyor ve körü oluyorum kendime zarar vercem nerdeyse yardım edin nolur

 4. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Sık sık inşirah suresini oku çok iyi gelecektir. Allah'ın izniyle. Ayrıca namazlarını kılmayı ihmal etme. Allah kendisinden isteyenleri boş çevirmez.

 5. Misafir
  Bence bi kendine gel. Ne için askerde olduğunu unutma. Her an allahı düşün.

 6. Misafir
  Durup dururken icim sıkılıyo gidesim geliyor

 7. Misafir
  Biriyle bir ilişkiye başlıyorum sonra bi şekilde olmuyor mutsuz oluyorum çok çabuk baglaniyrm hayatımın odak noktası yapıyorum sonra olmayınca uzuluyrm hiç bir yıkılıyor bir şekilde olmuyor

 8. Misafir
  Annem hastanede yatiyor ben evde kaliyorum tek basima okula gidiyorum seneye universite sinavim var annem yok ne ona calisabiliom ne de baska bisey oturup kalkmiyorum icim daralio bunaliyorum ne yaparsam yapiyim gecmiyor

 9. Misafir
  Ben lise son sinif ogrencisiyim icim cok daraliyo ve ailemden de biraz uzagim bide sinav var ama icim cok daraliyo lutfen yardim edin

 10. arifselim
  Yönetici
  Bunun ilacı dua ve namazdır. Güzel bir abdest al ve ilk önce vakit namazını kıl daha sonra ellerini açarak içten dua et. Allah zorda kalmışların yardımıcısıdır. Daralanların ve sıkıntıda olanların yardımcısıdır.

 11. Misafir
  Icim sıkılıyor nefes allamiyorum ne yapacağımi bilmiyorum

 12. Misafir
  Lise tercihi yapmadım evde hazırlanmam daha iyi olur diye ama evdekilerin söylediği her şey kafama takılıyor daralıyorum nefes alamadığım oluyor bunları onlara anlatamıyorum bilseydim tercih yapardım diyorum ve sabırlı olamıyorum bu sene bitse de herşeyden kurtulsam. Kafam rahtlasa😞

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
için daraldığında okunacak dua,  daraldığında okunacak dua,  için daralınca okunacak dua,  daralınca okunacak dua,  içi daralınca okunacak dua,  içimiz daraldığında okunacak dua,  iç daralması için okunacak dua