+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi?

  Sual: birinsan sevdiyi kızla ilişki yaşaması için iki kişi kendi aralarında dini nikah kıyabilirmi bunu nasıl olması lazım kimisi diyorki iki insan birbirini kabul ettikten sonra o nikah sayılır
  bunun cevabını nasıl ve nezaman öyrenebilirim ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: iki kişi kendi aralarında nikah kıyabilirmi?


  Reklam  Cevap: Kardeşim islamın koymuş olduğu bazı kurarlar vardır bu kurarlardan biride dini nikahın nasıl kıyılacağı şartları gibi kurarları vardır.
  iki insan birbirini kabul ettikten sonra o nikah sayılır
  iki kişi kendi aralarında nikah kıyabilirmi?
  Böyle bir görüş yoktur kim diyorsa yalan atmış olur.
  Dini nikahı kıymanın bazı şartları vardır?
  Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.
  Dini Nikahın Şartları Nelerdir?
  1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
  2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
  3. Nikâhın duyurulması. Gizli bırakılmaması. Bu şart bazı mezheplere göredir.
  4. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
  5. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

 3. Misafir
  iki kişi kendi aralarında nikah kıyabilirmi?

 4. Misafir
  bizde kendi aramızda Allahın huzurunda meleklerin şahitliğinde kendimize nikah akdi yaptık ama bunun caiz olmadığını çok sonradan duydum ... sakın böyle birşey yapmayın.

 5. mum
  Administrator
  iki kişi kendi aralarında nikah kıyabilirmi?
  iki kişi arasında imam nikahı nasıl kıyılır

  Böyle saçmalık olur mu?

  Kızın babası, ereğin babası, iki tarafı tanıyan adil şahitler ve resmi nikah olmadan nikah mı olurmuş

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Nikahta baba şahit olarak sayılabilir değil mi?

 7. rana
  Aciz Kul
  Baba, kardeş ve nikâhı kıyan hoca şahid olabilir mi? “Nikâh kıyılırken şahitler, evlenecek kişilerin ailesi ve yakını olabilir mi? “Nikâhın iki şahidinden birisi, nikâhı kıyanın kendisi olabilir mi?”  Değerli kardeşimiz;
  Buradaki yakınlardan iki sınıf anlaşılmaktadır. Birisi, tarafların anne-baba, dede-nine gibi usulları, oğul-kız ve torunları gibi füruları; diğeri de tarafların kardeşleri, amcaları, dayıları, teyze ve halaları gibi ikinci derecede yakınlarıdır.


  Bunlardan ikinci kategoriye girenlerin şahitliği bütün mezheplere göre ittifakla caizdir, şahitlik yapabilirler.


  Birinci sınıfa girenler hususunda ise, başta Hanbeliler olmak üzere bazı müçtehitler karşı çıksa da, Hanefi ve Şâfiî mezheplerine göre mümkün ve caizdir. Şâfiî mezhebinin bu husustaki görüşü şöyle: “Evlenenlerin çocukları ve babalarının şahitliğiyle nikâh sabit olur ve akit gerçekleşir.” (1)


  Hanefî mezhebine göre ise şöyledir: “Nikâh hususunda hâtip ile mahtubenin usul ve füruu da şahit olabilirler. Şu kadar var ki, bunların bilâhare bu nikâha müteallik bir dâvada şehadetleri muteber olmaz. Şöyle ki: Şahit zevcin veya zevcenin usul ve füruundan ise onun aleyhinde şehadet edebilirlerse de lehinde şehadet edemez.”


  Yani, evlenecek erkek ve kızın usulları: anne-baba-dede-nineleri; füruları: oğul-kız-torunları nikâhta şahit olabilirler. Yalnız bunların daha sonra nikâhla alakalı bir dâvada şahitliklerinin geçerliliği yoktur. Aleyhte şahitlik yapabilirler, ama lehlerinde şahitlik yapamazlar. (2)


  “Onların icap ve kabule dair olan sözlerini işitici hür ve mükellef iki müslim şahit veyahut o sıfat üzere bir müslim iki müslimenin (Müslüman kadının) hazır bulunmasıdır. Velev ki, şahitler tarafeynin (tarafların) usul ve fürûundan olsunlar.” (3)


  “Şahitlerin karı-koca lehine yapacakları şahitliğin mahkemece reddedilmeyecek kimselerden olmaları şartı aranmaz. Eşlerin çocukları veya eşlerden birinin çocuklarının şehadetiyle yapılırsa evlilik sahihtir. Kendi velayet hakkı ile evlilikte veli olmaya uygun olan her kişi evlilikte şahit olmaya da uygundur.” (4)


  “Eğer baba, akıl baliğ olmuş kızını, kızın izni olmasa dahi bir erkeğin veya iki kadının yanında evlendirir ve kızı da hazır olursa, baba ikinci şahit sayıldığından nikâh sahihtir. (Burada, baba kızının nikâhını bir erkeğin veya iki kadının yanında kıydığında ve bâliğa kızı da hazır olduğunda sahih oluyor. Şart olan iki şahitten biri de nikâhı kıyan baba oluyor. Binaenaleyh nikâh kıyan kimsenin şahit de olabildiğini anlamış oluyoruz). (5)


  Bu nakillerden sonra şu hükmü anlıyoruz: Nikâhta kardeş, amca ve dayı şahit olabildiği gibi, baba ve oğul da şahit olabiliyor. Ancak ileride muhtemel bazı anlaşmazlıklarda ve davalarda yakınların davacı ve davalı lehine şahitlik yapamayacağından dolayı, varsa ve müsaitse, birinci derecede akrabalardan nikâh şahidinin olmamasına dikkat edilebilir.


  Diğer bir husus da, nikâhı kıyan kişi de şahitlerinden birisi olabiliyor. Yani nikâhı kıyan kişiden ayrı olarak bir erkek veya iki kadın daha olunca nikâh sahih oluyor.


  Dipnotlar:


  1 İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 9: 75.
  2 Hukuk-u İslâmiye ve Istılâhât-ı Fıkhıyye Kamusu, 2: 29.
  3 Nimet-i İslâm, s. 614.
  4 İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 9: 63.
  5 Mülteka Tercümesi, 1: 330.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Aklıma gelen birkaç nikah konusundaki soruya cevap veremedim.Nikah konusunda çok yetersiz olduğumu gördüm.Yakın zamanda İnşallah nikah kısmını kitaplardan okuyacağım.

 9. Misafir
  Biz sevgiliyix ama bersber yasiyoruz kimsemiz yok nasil yaparız niksh kiymak istiyorum allahin huzurunda karim olsun istiyorum daha fazla günaha girmek istemiyoruz cevap larmisiniz bize yol gösterin

 10. Misafir
  Arkadaşım git bir cami imamına durumunu aynen yazdığın gibi anlat Allah rızası için rica et, kimsenin sizi geri çevireceğini sanmıyorum, sonuçta istediğiniz Allahın emri teferruata takılmanın lüzumu yok ikiniz birbirinizi seviyorsanız nikahlısınız diye bir şey de olduğunu düşünmüyorum o zaman dini nikah diye bir durum olmazdı.

 11. Misafir
  Nikahın 1. Kuralında geçen kişilerin haZır bulunması derken ne anlatılmak isteniyor. ?

  kendi kendine imam nikahı kıyılır mı

 12. mum
  Administrator
  iki kişi kendi arasında dini nikah kıyabilir mi ?

  Gelin ve damat yada kızın vekilinin orada olması anlamında kullanılmış
  Damat ve gelin yada damat ve gelinin vekili hazır değilse nikah olmaz.

  İki kişi kendi aralarında nikah kıyamazlar. Nikahta kız ve babası, iki şahit ve damat hazır olacak. birde dini nikahı kıyacak bir hoca.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu