+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 25
  Misafir

  Cevap: İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi?

  Cevap: İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi? isimli konu Mumsema.com
  Diyelimki bir müslüman erkek yabancı bir ülkede uzun süre bir ortamda mahsur kaldı. Oradan ayrılamıyor ve başkasına ulaşamıyor. Ehl-i kitap bir bayanla nikah kıymak istiyor ama ne şahit var ne nikah kıyacak kimse. Bu durumda ne yapılır?

 2. 26
  arifselim
  Yönetici

  Cevap: İki kişi kendi aralarında nikah kıyabilir mi?


  Reklam  Ehli kitap olan bir kadınla dini nikah kıymak caizdir. Ama iki müslüman şahit olmadan nikahı kıyamazsınız bu geçerli bir özür değildir. Günümüzde hemen hemen öyle bir ülke yok sayılır.

 3. 27
  Misafir
  Nikahta kadın şahitlerden biri uzakta olsa ve internetten görüntülü şahitlik etse dini nikah sahih olur mu?

 4. 28
  arifselim
  Yönetici
  Şahitlerden biri uzakta ise kullandığınız sisteminin ikna edici düzeyde ciddi ve güvenli olması gerekir ayrıca şahitlerin sizi ve eşinizi olacak bayanı sorulduğunda tarif edecek kadar kavrayabilmeleri, tanımaları, durumunda caiz olabileceği söylenebilir.

 5. 29
  Misafir
  Benim sevdiğim ezan şahit olsun ki mutlulukta sağlıkta karım olurmusun dedi evet dedim ezan okunurken kabul olurmu

 6. 30
  ACİLSERVİS
  Administrator
  Saçmalamakta bir yere kadar. O kadarda değil.

 7. 31
  Misafir
  Arkadaslar bana akil verin ben bir bucuk yildir biriyle birlikte ayni evde yasiyorum daha önceden evliydim ve eşim mahkemeye gelmedigi için bir türlü mahkeme bitmiyo ve ben boşanamiyorum adam kayip gibi bisey ve şuan yaşadigim kişiyle evlenemiyorum bu yüzden ben şimdi bu halde imam nikahida kiydiramiyorum malum yasak evlenmeden imam nikahi ve sürekli bu günahin içinde kivraniyorum ne yapmam lazim sizce he bu arada ben esimden ayrilali 5 sene oluyo yanlis anlasilmasin durumum benim diger eşimle hiç bir alakam yok

 8. 32
  Misafir
  İyi günler hocam, benim durumumu anlatan başlılar açılmış ama benim durumum çok daha farklı
  Okuyucular dalga gecmesinler ama benim yaşım 17, kız arkadaşımım yaşı da benimle aynı, biz 1.5 yıldır birlikteyiz, birbirimizi çok seviyoruz ve zaten evliliğimizden yaşayacağımız yere kadar herşeyi de planlarık, ama şu aralar yaptıklarımızın caiz olmadıgını düşünüp huzursuz olmaya başladık(el ele tutuşmak, sarilmak)ben onun ailesini taniyorum ailesi de beni tanıyor ve benim ailem de onu kendi kızları gibi görüyorlar, ailemiz biraz serbest ve evlilik konusunda benim ailem illa iş, ev, ve arabamın olmasi gerektiğini söylüyorlar, kız arkadaşımım ailesi de üniversiteyi bitirmesi gerektiğini söylüyorlar, soyledikleri bir nebze dogru ama biz günaha girmek istemiyoruz ve ailemizden izin istersek katı şekilde reddedileceğimiz de aşikar, biz bu konuyu konuştuk ve en azından resmi nikaha kadar günahlardan korunmak için dini nikah yapmaya karar verdik, şahitlerimiz de hazırlar ama aile konusunda tıkandık, mahallelerimizdeki camii'leri dolaşıp camii imamlarina danışsak olurmu, veya benim babası imam olan, dini konulara da son derece hakim olan bir arkadaşım nikahımızı kıyabilirmi?

 9. 33
  arifselim
  Yönetici
  İyi günler kardeşim. Bu hassasiyetin çok güzel. Allah sana haramlardan sakınmayı ve rızasına uygun bir şekilde yaşamayı nasip etsin. Ne var ki dini nikahı gizli kıymak geçerli değildir. Şahitler ve kıyan kişi olsa da bunu şahitlerle gizli tutmak bile nikahı geçersiz kılar. Biraz daha sabırlı olun ve birbirinizden sizi harama sürükleyecek durumlardan uzak durun. Haramlar ve günahlar üzerine bir yuva kurmak istemiyorsanız birbirinize yaklaşmayın. Yaşınız çok genç ve Allah size hayırlı ve kolaylıklarla dolu kapıları açacaktır inşaallah.

 10. 34
  Misafir
  Teşekkür ederim hocam, siz de sağlıcakla kalın.

 11. 35
  Misafir
  ben uzun yıllardır gönül ilişkisi yasadım erkekle hoca ya gidip nikah kıydırdık kendisi başka bir kadınla resmi olarak nikahlı oldu için resmi nikahımız olamıyor benim aklıma takılan bir husus var bizim nikahımız kıyılırken şahit yoktu ben eşim ve hoca vardı ve bize sadece eş olarak kabul ettin mi diye bir kez soruldu benim nikahım kabul olmuş mudur içim hiç rahat dil

 12. 36
  arifselim
  Yönetici
  Sanırım en baştaki cevapları okumamışsın. Nikahın geçerli olması için gizli olmaması ve sizden başka iki şahidin hazır bulunması şarttır. Bu kıyılan nikah geçerli değildir.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23

iki kişi kendi arasında dini nikah kıyabilirmi

iki kişi arasında imam nikahı nasıl kıyılır

kendi kendine imam nikahı nasıl kıyılır

imam nikahı kendi kendine kıyılırmı

iki kişi kendi aralarında nikah kıyabilirmi

imam nikahını kişi kendisi kıyabilirmi

iki kişi arasında nikah nasıl kıyılır