+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sıkıntı, depresyon, bunalım ve ruh daralması gibi durumlarda nasıl dua etmeliyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sıkıntı, depresyon, bunalım ve ruh daralması gibi durumlarda nasıl dua etmeliyiz?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Sıkıntı, depresyon, bunalım ve ruh daralması gibi durumlarda nasıl dua etmeliyiz?


  Reklam  Cevap: Hz. Aişe (r.a)'dan şöyle rivâyet edilmiştir:
  Hz. Peygamber (s.a.s) hasta olan akrabalarının üzerine okuyarak
  sağ eliyle onları sıvazlar ve şöyle derdi: "Ey Allah'ım, ey insanların
  Rabb'ı, şu hastalığı götür, şifâ ver, şifâ veren Sensin. Senin vereceğin
  şifâdan başka şifâ yoktur. Hastalığı ortadan kaldıracak bir şifâ ver"
  (İbn Mace, Tıb, 35, 36).

  "Mü'minin işi hayrete şayandır. Zira işinin hepsi onun için hayırlıdır. Bu özellik yalnız mü'mine özgüdür. Zira sevinirse şükreder. Bu ise onun için hayırlıdır. Başına belâ gelirse sabreder. Bu da onun için hayırlıdır" (Riyâzüs-Sâlihin, 1, 54).

  Ayrıca insanlar hayat boyunca, bolluk veya yokluk içinde kalabilir, sağlıklı iken hastalanır, sel, deprem, yangın gibi felâketlerle karşılaşabilir; bütün bu durumlarda insanın en büyük dayanağı sabırdır. Aksine davranış, insanı Allah Teâlâ'ya isyana ve nankörlüğe sürükler. Cenab-ı Hak bu konuda şöyle buyurmuştur: "Doğrusu kim Allah'tan korkar ve düştüğü felâkete sabrederse; muhakkak ki Allah iyilik edenlerin mükafatı boşa, çıkarmaz" (Yusuf, 12/90).

  Peygamberler sabrın en büyük örnekleridir. Çünkü onlar bütün güçlükleri sabırla karşılamışlardır. Dileğimiz Allah (c.c.)'ın bizi, "belâlarına çok sabreden ve nimetlerine çok şükreden" kullarından eylemesi olmalıdır (İbrahim, 14/5).

  Sabrın sonu selâmettir. Sabır, iman ve ibadetin, ilim ve hikmetin, kısaca bütün faziletlerin başıdır. Sabırlı insan iyi insandır. İyi işler yapıp birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerin kurtuluşa ereceklerini Allah Teâlâ haber vermiştir. Sabır zafere giden yoldur (el-Asr, 103/1-3).

  Peygamber Efendimiz; "Sabır ve tahammül gösteren kimseyi Cenab-ı Hakk sabırlı kılar. Sabırdan daha hayırlı ve geniş bir nimet hiç bir kimseye verilmemiştir" (Tirmizi, Birr, 76).

  "Hoşlanmadığın şeye sabretmende büyük fayda vardır" (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 307) buyurmuştur.

  Ayrıca Cenab-ı Hakk şöyle buyuruyor:

  "Muhakkak sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksiltmekle deneriz; sabredenleri müjdele" (el-Bakara, 2/ 155).


 3. Misafir
  inşirah suresini 11 sefer okumakta rahatlatıyor diye duydumudu, bir kaç okudum , işe yaradıydı, biiznillah.

 4. Misafir
  Ruhum sıkılıyor kalbim daraliyor ne yapmam lazim

+ Yorum Gönder
ruh daralması,  ruh sıkıntısı,  daralmak,  ruhun daralması,  ruh sıkıntısı için dua,  ruh daralmasına dua,  ruh daralmasi