+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin! [Beyheki ] Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin! [Beyheki ]

  Sual: Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki ]bu hadis sahih mi konu hakkında kısaca bilgiler verir misiniz ? ? 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin! [Beyheki ]


  Reklam  Cevap: Bu husus hadis olarak rivayet edilmiştir. Hadsisin Türkçe meali şöyledir:
  “Allah (avret yerine) bakana da, baktırana da lanet etti/etsin.”(Kenzu’l-Ummal, h.no:19162).
  Bir diğer rivayette de şöyle buyurulmaktadır:
  “Bilesiniz ki, Allah (avret yerine) bakana da, baktırana da lanet etmiştir.”(a.g.e, h.no: 26634).
  Hadislerde lanetle yad edilen başka özellikler de vardır. Lanetle anmak demek, tamamen Allah’ın rahmetinden mahrum kalmak demek değildir. Yapılan işin Allah’ın rahmetinden uzak bir kötülük, bir günah olduğunu gösteren bir uyarı ifadesidir.

  Harama bakmanın günah olduğu hususu, Kur’an ile sabittir. Bu sebeple, bu zaman için yeni bir hüküm koymak gibi bir durumumuz yoktur.
  Mümkün oldukça böyle biriyle ilk karşılaştığımızda, yüzümüz olmasa da gözümüzü hedeften uzaklaştırmamız gerekir. Özellikle şehevî duygularla kesinlikle bakmamamız gerekir.
  Haramdan sakınmak vacip olduğu için, her defasında güzümüzü sakındırdığımızda bir farzın sevabını kazanırız ki, bu büyük bir kazançtır.

  Avret yerini açmak ve bakmak günahıSual: Denizde, hamamda, kaplıcada, “Hepimiz erkeğiz veya hepimiz kadınız” diyerek, erkek erkeklerin yanında, kadın kadınların yanında açık duruyorlar. Bu günah değil midir?
  Nur suresinin, (Ey Resulüm, müminlere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar) mealindeki 31. âyetinde bildirilen avret yerleri nerelerdir?
  CEVAP
  Bakılması haram olan yere avret yeri denir. Hanefi ve Şafii’de erkeğin avret yeri göbek ile diz arasıdır. Maliki ve Hanbeli’de ise yalnız seveteyn, yani sadece ön ve arka kısımdır. Kadınların birbirlerine avret yeri, erkeğin erkeğe avret yeri gibidir. Müslüman kadının, gayrimüslim ve fasık kadınlar ile dinsiz amca ve dayının yanında örtünmesi üç mezhepte farz, Hanbeli mezhebinde caizdir. Hanbeli mezhebinin farklı yönü şöyledir:

  Erkeğin erkeğe avret yeri, diz ile göbek arası değil, sadece seveteyn, yani iki kaba avret mahallidir. Kadının kadına avret yeri diğer mezhepler gibi, diz ile göbek arasıdır. Ancak diğer mezheplerden farklı olarak, gayrimüslim kadınlara da, göbek ile diz arası hariç, diğer yerlerini göstermesi caizdir. Diğer üç mezhepte caiz değildir. Zaruret olunca Hanbeli mezhebi taklit edilerek kapalı kadın, açık kadınların yanında başını, kollarını açabilir.

  Avret yerini açmak veya başkasının avret yerine bakmak büyük günahtır. Hamama, kaplıcaya, denize gidenin diz ile göbek arasını ve dizlerini de örtmesi farzdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Erkeğin göbek ile dizleri arası avrettir.) [Ebu Davud]

  (Uyluk avret yeridir.) [Buhari, Ebu Davud, Tirmizi]

  (Avret yerini açmak büyük günahtır.) [Hakim]

  (Erkek erkeğin; kadın kadının avret yerine bakması helal olmaz.) [Müslim]

  (Evlerin en kötüsü hamamdır. Orada sesler yükselir, avretler açılır. Tedavi veya kirden temizlenmek için girecek olan örtülü girsin.) [Taberani]

  (Allahü teâlâya ve ahirete inanan hamama peştamal ile örtülü girsin!) [Nesai]

  (Avret yerini açana ve başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

  (Din kardeşinin avret yerine kasten bakanın kırk gecelik namazı kabul olmaz.) [İ. Asakir]

  Kapalı da olsa kadına şehvetle bakmak günahtır. Kadının erkeğe bakması da günahtır. Ümm-i Seleme validemiz anlatır: Resulullahın yanında iken, iki gözü de görmeyen İbni Ümmi Mektum, izin isteyip içeri girdi. Resulullah bize, (İçeri girin) buyurdu. (O â’mâ değil mi, bizi görmez) dedim. (O sizi görmüyorsa, siz onu görmüyor musunuz?) buyurdu. (Tirmizi, Ebu Davud)

 3. 3
  Hoca
  erimeye devam...
  Allah (avret yerine) bakana da, baktırana da lanet etti/etsin” (Kenzu’l-Ummal, hno:19162)

 4. 4
  Misafir
  Önceden avret yerlerini gösteren kadınlara bakıyodum bırakmaya çalışıyorum bakma süremi yavaşla azaltıyorum direk azaltamiyorum gunahmi

 5. 5
  mum
  Administrator
  bakma süremi yavaşla azaltıyorum direk azaltamiyorum gunahmi
  Bu bir terbiye yöntemi olur ama direk keserseniz Allah size yardım eder ve bu daha hayırlı olur

 6. 6
  #Utangac
  Devamlı Üye
  “Allah (avret yerine) bakana da, baktırana da lanet etti/etsin.”(Kenzu’l-Ummal, h.no:19162).
  “Bilesiniz ki, Allah (avret yerine) bakana da, baktırana da lanet etmiştir.”(a.g.e, h.no: 26634).

  Ben sapık görsellere bakıyordum nefsime uymayıp Allah lanet etmişmidir bana yoksa sadece harammı işlemiş olurum?

 7. 7
  Misafir
  Merhaba lar 14 yıllık evliyim iki erkek çocuğum var eşime çok uzun süredir belki 10 yıldan fazladır başkalarının görmesinde sakınca olan yerlerini göğüs veya düşük bel pantolon giymesi sonucu dışarda görünmesinde çok rahatsız oluyorum uyarmama rağmen çok defa kendisi bu konularda dikkatli davranmamaktadır. Bu konuda din ne der ne yapmam gerektiğini bide size sormak istedim umarım konu anlaşılmıştır.

 8. 8
  emre
  Devamlı Üye
  El ve yüzü harici tüm yerlerin görünmesi sadece ona haram değil sanada günah vardır. Hatta öncelikli günah sanadır. SAçlar ve giysi olsa bile vucut hatlarının görünmesi haramdır. Erkeklerin olduğu ortamda bulunması alışveriş harici onlarla konuşması haramdır. İslama göre kadın kocanın sorumluluğu altındadır.

 9. 9
  Misafir
  hocam selamunaleykum ben 15 yasindayim ergenligin etkisiyle oda bana bende ona (erkeğiz) avret yerlerimizi şakasina gosterdik yaptigimdan beri cok pismanim suurekli tovbe ediyorum napmam gerek de bu gunahi atmaliyim cok pismanim yardimci olun abilerim ablalarim

  hoxam selamunaleykum oncelikle yasim 15 normalde dindarimdir fakat gecen gun ergenligin verdigi gazla ve arkadasimin beni ayartmasi sonucu 2mizde birbirimize avret yerlerimizi gosterdik heer gun tovbe ediyorum napmaliyim cok pismanim

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Bu sana bir ders olsun ve bir daha asla öyle bir şey yapma. Bunu yapmak haramdır ve günahtır. Allah tövbe edenleri affeder. Sende tövbe et ve bir daha öyle bir harekette bulunmamalısın.

 11. 11
  Misafir
  Bir kadının bir erkek arkadaşına vücudunun avret haram bölgerini göstermesi fotoğrafta, canlı olarak değil! günah mı? Büyük ihtimal günah ama bir kere olmuş çok pişman sonucu ne olur tövbe ediyor dininde tesettürlü bir bayan çok üzülüyor sıkıntı çekiyor.

 12. 12
  mum
  Administrator
  Günah işlenmiş ve tövbe edilmiş zaten yapılması gereken budur. Allah affetsin.

+ Yorum Gönder

avret yerine bakmak

rüyada başkasının avret yerini görmek

kadın kadının avret yerini görmesi

avret yerini açana başkasının avret yerine bakana allah lanet etsin

rüyada avret yerini görmek

bir kadının başka bir kadının avret yerini görmesi

rüyada avret yeri görmek