+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşimin haberi olmadan para biriktirip vitre verebilirmiyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşimin haberi olmadan para biriktirip vitre verebilirmiyim?

  Sual: benim esim fitre vermeyi cok basite aliyo ve bazen verir bazende vermez mesela gecen sene vermedi,,,3 sorum olacak size,,,cevaplarsaniz sevinirim,,,

  1= ben esimin haberi olmadan para biriktirip vitre verebilirmiyim,,,,

  2= ve ben yurtdisindayim euro olarak bu seneki vitre tutarini ogrenebilirmiyim,,,

  3= ve simdiye kadar verilmemis fitreler icin ne yapabilirim,,,,

  ALLAH RAZI OLSUN,,,simdiden,,, ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Eşimin haberi olmadan para biriktirip vitre verebilirmiyim?


  Reklam  Cevap:
  benim esim fitre vermeyi cok basite aliyo ve bazen verir bazende vermez mesela gecen sene vermedi,,,3 sorum olacak size,,,cevaplarsaniz sevinirim,,,

  1= ben esimin haberi olmadan para biriktirip vitre verebilirmiyim,,,,
  2= ve ben yurtdisindayim euro olarak bu seneki vitre tutarini ogrenebilirmiyim,,,
  3= ve simdiye kadar verilmemis fitreler icin ne yapabilirim,,,,
  ALLAH RAZI OLSUN,,,simdiden,,,


  1. Kendi paran olursa verebilirsin.
  2. TL olarak 7 lira veriyoruz. Bu miktar, bir fakirin sabah akşam doyabileceği miktardır. ona göre verirsiniz.
  3. Hesaplar verirsiniz.


  İSLAMDA FİTRE - SADAKA-İ FITIR

  Halk arasında fitre de denilen sadaka-i fıtır, sadaka kelimesi ile iftar etme, Ramazan Bayramı, yaratılış anlamına gelen fıtır kelimesinin bileşiminden meydana gelmiştir. Sadaka-i fıtır, dinen zengin olarak Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
  Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisâp miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bunda, zekatta olduğu gibi, malın nâmî olması ve üzerinden bir yıl geçmesi gibi bir şart söz konusu değildir. Dinen zengin olan çocuk ve delinin malından velî veya vasîsinin vermesi gerekir. Bu sadakanın vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha iyidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir.
  Sadaka-i fıtır, Hz. Peygamber devrinde 1 sa' (2917 gr.) buğday, arpa, kuru üzüm ya da hurma olarak verilmekteydi. Bunlar o dönemde, toplumun temel tüketim maddeleri olup, miktarlar arasında da denklik bulunmaktaydı. Diğer taraftan fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesidir. Bu sebeplerle, günümüzde sadaka-i fıtırın sayılan bu maddelerden ve belirtilen ölçülere göre verilmesi, sadakanın gayesini gerçekleştireceği söylenemez. Bu nedenle, günümüzde sadaka-i fıtrın belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması gerekir.
  Dinen zengin sayılanlara, usul (anne, baba, dedeler ve nineler), furua (oğul, kız ve torunlar) ve bakmakla yükümlü olduğu kimselere sadaka-i fıtır verilmez. Bir kimse, fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir.

+ Yorum Gönder