+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vahabi kimdir? Vahabi hangi görüşe hizmet eder? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vahabi kimdir? Vahabi hangi görüşe hizmet eder?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Vahabi kimdir? Vahabi hangi görüşe hizmet eder?


  Reklam  Cevap: XVIII.Yüzyıl’da Arabistan’da ortaya çıkan dinsel ve siyasal akımdır. Kurucusu Muhammet Bin Abdülvehab’dır. Hambeli Mezhebi’nin görüşlerini temel alır ama, dinsel öğeleri aşırı tutucu biçimde yorumlar ve kurallara zorla uyulmasını savunur. Başka mezheplere karşı tavrı çok serttir.
  Vahabi inancı, 1400 yıllık islami geleneği bir kenara iterek doğrudan Kur’an-ı ve Peygamberin hayatını sözlerini örnek alan, o devirdeki gibi yaşama gerekliliğini savunan, yeni yorumlara kapalı en radikal islâmi akımdır. Vahabilik bir islâm mezhebidir. Sünnilikten inanış olarak degil, ibadet yönünde ayrılır. Ancak bu mezhep, diger Müslümanlar’ı kafir saymıs, katlini ve mallarına el konmasını mübah ilan etmiştir. 19′uncu yüzyıldan beri Suudi Arabistan yönetimini elinde bulunduran Suud ailesi Vahabiliği devletin resmi ideolojisi haline getirdi. Suudi Arabistan hem Mekke ve Medine gibi kutsal toprakları içinde bulundurması, hem de benimsediği Vahabilik ideolojisi ile bölgede Sünni islâm’ın merkezi konumuna geldi

 3. Misafir
  insanlarin agli heqiqeten yoxdur 2 qepik pul ucun ozlerini dinden imandan salirlar

+ Yorum Gönder
vahabi kimdir,  vahabi,  Vahabi kimlerdir,  vahabiler kimlerdir,  vahabi kimdi,  Vahhabi kimdir