+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kendimi Çıkmazda hisediyorum ne istersem hep baskası alıyor. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kendimi Çıkmazda hisediyorum ne istersem hep baskası alıyor.

  Sual: ben merak ediyorum kadere tersihler dahil deyilmis evlilikte bir tercih bu sumu demek kendimizmi buna karar veriyoruz ve surekli dua edip karsılıgını alamamak allah muhafaza dinden sogutuyor ve isyankar oluyoruz ve neden dedelerimizin yaptıgı intizarlar

  bizi bulurmus niye ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kendimi Çıkmazda hisediyorum ne istersem hep baskası alıyor.


  Reklam  Cevap: Kardeşim bu dünyada yaşanılan ne varsa
  herşey kul için bir imtan vesilesidir.
  Bu imtehan da kimi isyana düşer,kimileri
  her ne gelirse Rabbisinden olduğunu
  idrak ederek sabırla tahammül gösterir
  dünyadaki imtehanın amacıda budur zaten
  diğer konuda Nureddin Yıldız hocanın fetvasını
  dikkate alabilirsin.Hayırlarla kalınız...

  ________________


  SORU: Hocam, evlilik kader mi? Biz doğduğumuz gibi Yüce Allah evleneceğimiz insanı belirliyor mu? yoksa Allah bu konuda iradeyi bize mi bırakıyor? Karşımıza talipler çıkarıyor ve seçimi biz mi yapıyoruz? Burada irade ne kadar elimizde? Ben hep: evleneceğimiz insanı Allah belirler karşımıza çıkarır ve içimize sıcaklık koyar biz de evleniriz diye biliyordum. Ama yaptığım okumalarda, evliliğin seçme hakkının tamamen bize ait olduğunu, Allah’ın sadece kişiyi karşımıza çıkardığını ama gerisine müdahale etmediğini okuyup ve duyuyorum. Bu nedenle kafam çok karıştı. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  CEVAP: Karşınıza çıkan ne varsa bu hayatta o, muhakkak Allah’ın iradesi iledir. Ne evlilik ne de başka bir şey bunun istisnası değildir. Ancak karşımıza çıkmasının nedeni Allah’tan kaynaklanıyor olsa bile bizim, her şey elimizde imiş gibi beşeri seçeneklerimizi değerlendirmemiz gerekmektedir. Hayat, bütünüyle bir imtihandır. Bu imtihan gereği olarak da evlilik yapıyor diğer işlerde irade kullanıyoruz.
  Özet olarak siz, Allah Teala size hiç karışmıyormuş gibi evlilik seçeneklerini kullanacaksınız. Helal/haram kurallarına dikkat ederek bir sonuca ulaşacaksınız ve neticede imtihan kazanacaksınız. İmanımız bu şekildedir. Allah yardımcımız ola.+ Yorum Gönder