+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sekeratta, ölüm anında evliya yardım ediyor mu? Ehli tarikat, sekerati mevtte şeytan iman çalmaya geldiğinde, şeyhin yar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sekeratta, ölüm anında evliya yardım ediyor mu? Ehli tarikat, sekerati mevtte şeytan iman çalmaya geldiğinde, şeyhin yar


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Sekeratta, ölüm anında evliya yardım ediyor mu? Ehli tarikat, sekerati mevtte şeytan iman çalmaya geldiğinde, şey


  Reklam  Cevap: Ölüm anında, bir velinin gelip de sevdiği bir dostunu, şeytanın tuzaklarına takılmaması için onu uyarmasında dinen bir sakınca olduğu kanaatinde değiliz.

  İmam Malik’in kabirdeki sual esnasında bir dostunun yardımına koştuğuna dair bazı kaynaklarda bilgiler vardır. Daha başka misaller de söz konusudur.

  Önemli olan şunu bilmektir: Allah’ın izni olmadan hiçbir peygamber bile kimsenin yardımına koşamaz. Her evliya imdat edecek seviyede değildir. Yardım edecek durumda olanlar da, her müridin yardımına koşar diye bir kural da yoktur. Böyle bir şey olsa bile, layık olanına göre olur. Yani kişinin takvasına göre olur.

  Bu sebeple, başkasının yardımını bekleyerek dindeki ciddiyetini bırakmak, dehşet verici bir yanılgıdır. Şahsî sorumluluk esasına da tamamen ters düşen bir düşüncedir.


 3. miroğlu
  Devamlı Üye
  Allah(cc) tan başkasından yardım istenmez!

 4. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!
  Böyle bir şeye bel bağlayıp kendini 'kurtuldum' zannetmek en büyük gaflet olsa gerektir.

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hele can boğaza gelip dayandığında,
  Ki o sırada siz (sadece) bakıp, durursunuz,
  Biz ona sizden daha yakınız; ancak görmezsiniz.
  (Vakıa Suresi, 83-85)


+ Yorum Gönder