+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: koca her istediğinde onunla cima yapmamak günah mıdır


  Reklam  Cevap: Yüce Allah evli eşlerin karı-koca hayatını meşru kılmıştır. İslamî edep sınırları içinde kalan eşlerin, kendi arasındaki cinsel hayatının ayıplanma ve kınanma yönünün bulunmadığı da belirtilmiştir. (bk. el-Mü'minûn, 23/6.)
  Ancak özellikle kadını fizik ve ruh sağlığı bakımından korumak gayesiyle, evli eşlerin cinsel hayatına da bazı sınırlamalar getirilmiştir. Kadının aybaşı ve lohusalık günlerinde, hac'da ihramlı olduğu sürece, dolaylı boşama yöntemleri olan zıhar veya îla, durumunda bunlara ait keffaret cezası yerine getirilinceye kadar kocası ile cinsel ilişkide bulunması caiz değildir. Böyle durumlarda kadın eşini reddetmelidir. Ayrıca Hastalık, zayıflık ve güçsüzlük gibi bir sebeple cinsel ilişkiye dayanamayan ve bu yüzden istemeyen kadın da cinsel ilişkiden sakınabilir. Hatta böyle bir durumda kadınla cinsel ilişkiye girmek ona zarar vereceğinden erkek sorumlu olur. (Ibn Âbidîn, el-Ukûdü'd-dürriyye I/26.)

  Kadının sağlık, biyoloyik, psikolojik gibi nedenlerden dolayı eşiyle cinsel ilişkiden sakınma hakkı vardır. Bu konularda eşler arasında anlaşmazlık çıkarsa, dindar ve uzaman bir doktorun vereceği karara göre haraket etmeleri gerekir. Erkeğin eli vb. şeylerle kendini tatmin etmesi caiz olmadığı gibi, kadının da bu yolla tatmin araması câiz değildir. Ancak koca, karısının eli ile ya da vücudunun diğer yerleri ile tatmin olabileceği gibi, karısını da bu yolla tatmin edebilir. (Serahsî, Mebsût X/159.)

  Bu açıdan herhangi bir nedenle eşiyle ilişkiye girmeyen erkek, eşinin yardımıyla cinsel ilişkiye girmeden tatmin olabilir. Kadın sebepsiz olarak kocasının isteğini reddetmesi ise caiz değildir. Peygamber (sav) de bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Erkek karısını yatağa çağırır, kadında gelmeye yanaşmaz, erkek öfkelenmiş olarak sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler. (Buhari)

 3. Misafir
  Benim eşim benle ilişkiye girmiyor ve ben çok zor duruma düşüyorum Canım istiyor o bir sebep buluyor Almanya da yaşıyorum başka kadınlara gitmek istemiyorum artık dayanacak gücüm kalmadı eşimi boşacam günahmı ben kafayı yiyecem artık

 4. arifselim
  Yönetici
  Eşlerin hem erkek hemde kadın için birbirleri üzerindeki bir hak da cinsel ilişkidir. Eğer eşlerden birisi bu ihtiyacı karşılamıyorsa bu durumda eş için boşanma hakkı doğar. Bu hak hem dinimizde vardır hemde kanunende bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder
üst üste ilişkiye girmek günahmı,  üst üste ilişkiye girmek,  eslerin cinsel istegi reddetmesi gunah midir,  erkek her istediginde,  banyoda ilişkiye girmek günahmıdır,  kadının kocasını reddetmesi günah mıdır,  kocasiyla iliskiye girmeyen kadin