+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zerdüşlüğün ana kitabı olan avesta kaç bölümden oluşur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zerdüşlüğün ana kitabı olan avesta kaç bölümden oluşur?


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Zerdüşlüğün ana kitabı olan avesta kaç bölümden oluşur?


  Reklam  Cevap: Kutsal Kitap Avesta


  Avesta, antik mezopotamya dini olan Zerdüştçülük'ün kutsal kitabı. Bu dini kuran Zerdüşt , Gatalar denen dörtlükler yazmıştı. Bu dörtlükler Avesta´da toplanmıştı. Bu yazılar, Zerdüşt´ün neye inandığını ve Zerdüştçülüğün temellerini anlatan tek belgedir. Avesta dili eski iran dillerinin bir parçası olan Indo-Iranian dilinden olup Sanskritçeye bağlanır ve '' Zazaca '' ile çok büyük benzerlikler gösterir.

  Avesta 21 kitaptan oluşmakta iken, İskender'in işgali sırasında yok olan kitaplardan sadece Yasna, Visparad ve Vendidad ( veya Videvdat ) kalmıştır.

  Zerdüştçülüğün kutsal metinlerinin derlendiği Avesta genellikle iki bölüme ayrılır. Birinci bölüm Vendidad, Visperad ve Yasna'yı içerir. Vendidad, çeşitli dini yasalar ve efsanevi hikâyelerden oluşur. Visperad, kurban edilirken okunan duaları içerir. Yasna ise benzer dualar ve Avesta'da kullanılan genel dilden farklı bir lehçeyle yazılı beş gata içerir.

  Avesta'nın ikinci bölümüne Khorda Avesta (Küçük Avesta) adı verilir ve tüm inananlar tarafından farklı elementlerin varolduğu belirli günlerde okunabilen kısa dualar içerir. Bu duaların 5'ine Gah, 30'una Sirozah, 3'üne Afrigan ve 6 tanesi de Nyayish denir

+ Yorum Gönder