+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuk dünyaya geldiği zaman kurban kesmek gerekirmi? benim iki çocuğum var bir oğlan bir kiz ama kesmedik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuk dünyaya geldiği zaman kurban kesmek gerekirmi? benim iki çocuğum var bir oğlan bir kiz ama kesmedik


 2. mumsema
  Administrator

  Cevap: Çocuk dünyaya geldiği zaman kurban kesmek gerekirmi? benim iki cocugum var bir oglan bir kiz ama kesmedik


  Reklam  Cevap: AKİKA KURBANI  Yeni doğan bebeğin başındaki ilk saçlarına akîka; bu çocuğun doğumundan yedi gün sonra başındaki tüyleri kısmen veya tamamen traş edip adını koyduktan sonra Allah`u Teâlâ`ya şükür için kesilen kurbana akîka kurbanı denir. Hz. Aişe (r.a.)`den şöyle rivâyet edilmektedir.

  "Resul-i Ekrem (s.a.s.} bize erkek çocuklar için iki, kız çocukları için bir koyun "akîka" olarak kurban etmemizi tavsiye etti." (Ibn Mâce hadis no: 3163, Zebâih, no: 1515).

  Yine Hz. Âişe validemizin rivâyetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin`in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, XI, 401)

  Islâm`dan önceki câhilî Arap toplumunda sadece erkek çocuklar için kurban* kesilirdi. Kız çocukları için böyle bir merâsim söz konusu değildi. Islâm bu değişikliği yaparak kız çocuklarına da değer verilmesini sağlamıştır .

+ Yorum Gönder