Konusunu Oylayın.: Yaz Kur'an kursunda yaş sınırı var mı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Yaz Kur'an kursunda yaş sınırı var mı?
  1. 05.Haziran.2011, 14:42
    1
    Misafir

    Yaz Kur'an kursunda yaş sınırı var mı?

  2. 05.Haziran.2011, 19:19
    2
    Desert Rose
    Silent and lonely rains

    Profili:
    Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
    Üye No: 5
    Mesaj Sayısı: 17,685
    Rep Derecesi:
    Tecrübe Puanı: 227
    Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

    Cevap: Yaz kuran kursunda yaş sınırı var mı?




    Diyanet İşleri Başkanı'ndan, kendilerine bağlı olarak açılan yaz Kur'an kurslarıyla ilgili bir açıklama geldi.

    MANİSA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak camilerde açılan yaz Kur'an kurslarına katılabilme yaşıyla ilgili konuştu.

    Görmez, ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı aranmasıyla ilgili, ''Bu yasak aslında Anayasaya da aykırıdır'' dedi.

    Manisa Müftülüğünü ziyaret eden Görmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

    Görmez, ''yaz kuran kurslarına katılabilmek için ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı arandığının'' belirtilmesi üzerine, Anayasanın 24. maddesinin küçük çocukların, velilerinin iznine bağlı olarak her türlü dini eğitimi alabileceğini öngördüğünü belirterek şunları söyledi:

    ''Açıkça ifade edeyim, bu yasak aslında anayasaya da aykırıdır. Bu din eğitimini sıradan bir yerde değil, Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın personelleri tarafından vermemiz söz konusu.

    Kısa süre içinde bu yanlışlıktan vazgeçileceğini bekliyoruz. Konuyla ilgili hazırlıklarımız var ancak tabii ki, daha önceden alınmış bir karar var. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Alınan karar Anayasal bir karar değildir. Bu bir yorumdur."




  3. 05.Haziran.2011, 19:19
    2
    Silent and lonely rains



    Diyanet İşleri Başkanı'ndan, kendilerine bağlı olarak açılan yaz Kur'an kurslarıyla ilgili bir açıklama geldi.

    MANİSA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak camilerde açılan yaz Kur'an kurslarına katılabilme yaşıyla ilgili konuştu.

    Görmez, ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı aranmasıyla ilgili, ''Bu yasak aslında Anayasaya da aykırıdır'' dedi.

    Manisa Müftülüğünü ziyaret eden Görmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

    Görmez, ''yaz kuran kurslarına katılabilmek için ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı arandığının'' belirtilmesi üzerine, Anayasanın 24. maddesinin küçük çocukların, velilerinin iznine bağlı olarak her türlü dini eğitimi alabileceğini öngördüğünü belirterek şunları söyledi:

    ''Açıkça ifade edeyim, bu yasak aslında anayasaya da aykırıdır. Bu din eğitimini sıradan bir yerde değil, Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın personelleri tarafından vermemiz söz konusu.

    Kısa süre içinde bu yanlışlıktan vazgeçileceğini bekliyoruz. Konuyla ilgili hazırlıklarımız var ancak tabii ki, daha önceden alınmış bir karar var. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Alınan karar Anayasal bir karar değildir. Bu bir yorumdur."




  4. 18.Eylül.2011, 15:37
    3
    Şema
    Moderatör

    Profili:
    Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
    Üye No: 123
    Mesaj Sayısı: 9,332
    Rep Derecesi:
    Tecrübe Puanı: 103

    Cevap: Yaz Kur'an kursunda yaş sınırı var mı?

    Kur'an Kurslarına Yaş Sınırı Kalktı


    Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da yapılan değişikle Kur'an kurslarına yaş sınırlaması getiren düzenleme yürürlükten kaldırıldı











    633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da değişiklik öngören Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi

    Kanun Hükmünde Kararname ile 633 Sayılı Kanun'un ek 3'üncü maddesinde yer alan "İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kur'an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Kur'an kursları açılır

    Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır Ayrıca ilköğretimin 5'inci sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde yaz Kur'an kursları açılır

    Kur'an kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleriyle bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir" maddesi yürürlükten kaldırıldı

    Kanunun geçici 13'üncü maddesinin altıncı fıkrasında yer alan "Boşalan murakıp kadroları herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır" cümlesi de yürürlükten kaldırıldı


  5. 18.Eylül.2011, 15:37
    3
    Moderatör
    Kur'an Kurslarına Yaş Sınırı Kalktı


    Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da yapılan değişikle Kur'an kurslarına yaş sınırlaması getiren düzenleme yürürlükten kaldırıldı











    633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da değişiklik öngören Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi

    Kanun Hükmünde Kararname ile 633 Sayılı Kanun'un ek 3'üncü maddesinde yer alan "İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kur'an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Kur'an kursları açılır

    Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır Ayrıca ilköğretimin 5'inci sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde yaz Kur'an kursları açılır

    Kur'an kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleriyle bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir" maddesi yürürlükten kaldırıldı

    Kanunun geçici 13'üncü maddesinin altıncı fıkrasında yer alan "Boşalan murakıp kadroları herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır" cümlesi de yürürlükten kaldırıldı





+ Yorum Gönder