+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuklara Elif Bâ öğretiminde 17 öneri? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuklara Elif Bâ öğretiminde 17 öneri?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Çocuklara Elif ba öğretiminde 17 öneri?


  Reklam  Cevap: 1- Bütün öğrencilere aynı elif-bâyı okutmaya çalışın.

  2- Elif-bâ dersinde yazılı çalışma yaptırmak iyi olur.

  3- Harflerin elif, be, cim, sad gibi isimleri üzerinde fazla yoğunlaşmayıp harekelerle okunuşa (sesli okumaya ve sesi fark ettirmeye) geçin.

  4- Harekelerle beraber harflerin başta ortada ve sonda yazılışlarını da verin.

  5- Kelime öğretimine önce harfleri ayrı yazılan kelimelerden başlayın, sonra da bitişik kelimelere geçin. Bitişken harflerden oluşan kelimeleri önce ayrı ayrı yazılmış olarak sonra da bitişik yazılmış olarak okutun.

  6- Cezm öğretilirken bütün harflerin üstün, esre ve ötre harekeli elif ile cezimli okunuşunu öğretin.(eb, ib, üb, et, it, üt...) Sonra da örneklere geçin.

  7- Medlerin öğretiminde önce bütün harfler elif, vav ve yâ medli okutup (ââ, îî, ûû, bââ, bîî bûû, tââ, tîî, tûû...) sonra da örneklere geçin.

  8- Şeddelerin öğretiminde aynı sistemi kullanınız. Önce bütün harfleri şeddeli öğretip (ebbe, ibbe, übbe, ette, itte, ütte, sonra da örneklere geçin.

  9- Harekeler, cezm, medler ve şedde ile ilgili alıştırmalarla okumayı iyice kavrattıktan sonra tenvinli okunuşlara geçin.

  10- Vav ve yâ şeklinde yazılan elif, zamir, el takısı, okunmayan elif ve elif-lam, uzatma işaretleri (med işaretleri) ve mukattaa harfleriyle elif-bâ öğretimini tamamlayın.

  11- Gerek görürseniz namaz dualarını da yüzüne okumaya başlamadan önce elif-bâdan okutabilirsiniz.

  12- Öğrencilerin Kuran okumaya geçme heyecanlarını canlı tutmak için namaz surelerini okutmayıp Fatiha ve Bakara Suresinin ilk ayetlerinden okutma çalışmalarına başlayın. Her bir kelimeyi koro halinde tekrar ettirin.

  13- Elif-bâ okuturken harfleri mahreçleriyle beraber düzgün kavratmaya özen gösterin. Harf talimi yaptırın. Harflerin cezimli, medli ve şeddeli okunuşlarını koro halinde okutun.

  14- Elif-bâ öğretiminde Kuran okumayı bilen öğrencilerden ve gönüllülerden yardım alın.

  15- Öğrencilerin ikili ya da üçlü gruplar halinde çalışmaları ve birbirlerini dinlemelerini sağlayarak en kısa sürede Kurana geçmelerini sağlamaya çalışın.
  16- Öğrencilerinize Kuran-ı Kerîm öğrenme, okuma ve öğretmenin faziletiyle ilgili hadisler okuyup kısaca yorumlayın.

  17- Harflerin mahrec ve telaffuzlarının düzgün öğretilmesinde CDlerden yararlanın.


  Hazırlayan: Nazif Yılmaz

  (Kadıköy Anadolu İHL meslek dersleri öğretmeni,
  (Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi) Kuran Komisyonu üyesi

+ Yorum Gönder