Konusunu Oylayın.: Yaz Kur'an kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Yaz Kur'an kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar?
 1. 05.Haziran.2011, 14:09
  1
  Misafir

  Yaz Kur'an kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar?


  Yaz Kur'an kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar? Mumsema Yaz kuran kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar?


 2. 05.Haziran.2011, 14:09
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir 3. 03.Ağustos.2013, 08:40
  2
  Muhasibi
  Editör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,811
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 160
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Yaz Kur'an kurslarının yeniden yapılandırılmasında dikkat edilecek hususlar?
  YAZ KUR’AN KURSLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASINDA DİKKAT EDİLECEK TEMEL İLKELER v DİB tarafından hazırlanan müfredat gözden geçirilip uygulanabilir hale getirilmelidir. v YKK müfredatı ilköğretim din dersi müfredatı da incelenerek ele alınmalı, ilköğretimdeki dersler ile YKK’larındaki dersler birbirini tamamlayıcı olmalıdır.v YKK öğretici kılavuz kitabının yanında ders kitapları da hazırlanıp öğrencilere dağıtılmalıdır. v Yaz kurslarına kayıtların altı yaşından itibaren başlatılması için gerekli resmi düzenlemeler yapılmalıdır. v Öğrenciler yaşlarına göre seviyelere ayrılmalı ve bu çerçevede seviye grupları oluşturulmalıdır. v Camilere, İlahiyat mezunu imam atamaları fazlalaştırılarak kurslarda öğretici kalitesi de arttırılmalıdır. v Mevcut cami görevlileri kurslar öncesinde uzmanlar tarafından verilen seminerlere tabi tutulmalıdır. v Dışardan görevlendirilecek öğreticiler de seminerlere tabi tutularak görevlendirilmelidir. v Öğretici ihtiyacı devam ettiği sürece din eğitimi almış birçok insan YKK’larda görev almaya teşvik edilmelidir. v İHL ve DKAB öğretmenlerinin YKK’larda görevlendirilmesi için onlara da ek ders ücreti ödenmelidir. Gereken düzenleme bir an önce yapılmalıdır. v Camiler kuran kurslarına hazırlanmalı ve cemaatin olumsuz tutumlarının önüne geçilmelidir. v Camiye kurs için gelen hiçbir öğrenci geri çevrilmemelidir. v Her cami derslik sistemine geçmeli ve gereken araç gereçleri hazırlamalıdır. v Derslikler cami müştemilatının dışında olmamalı, öğrenciler devamlı cami ile iç içe bulunmalıdır. v Görsel malzemelerin kullanılması için sınıflarda teknik altyapı hazırlanmalıdır. v YKK sadece bilgi verilen bir kurum olmamalı, öğrencilere çok çeşitli sosyal etkinlik imkânları sunmalıdır. v Öğreticiler velilerle yakın temasta bulunmalı, veli toplantıları yapılmalı, öğrencilerin devamsızlıkları ailelerine bildirilmelidir. v YKK öğreticileri kendi aralarında zümre yapmalı, daha iyi ve kaliteli bir eğitimin yapılabilmesi için gereken önlemleri kendileri almalıdır. v Ders giriş çıkış saatleri namaz vakitlerine göre ayarlanmalıdır.


 4. 03.Ağustos.2013, 08:40
  2
  Editör  YAZ KUR’AN KURSLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASINDA DİKKAT EDİLECEK TEMEL İLKELER v DİB tarafından hazırlanan müfredat gözden geçirilip uygulanabilir hale getirilmelidir. v YKK müfredatı ilköğretim din dersi müfredatı da incelenerek ele alınmalı, ilköğretimdeki dersler ile YKK’larındaki dersler birbirini tamamlayıcı olmalıdır.v YKK öğretici kılavuz kitabının yanında ders kitapları da hazırlanıp öğrencilere dağıtılmalıdır. v Yaz kurslarına kayıtların altı yaşından itibaren başlatılması için gerekli resmi düzenlemeler yapılmalıdır. v Öğrenciler yaşlarına göre seviyelere ayrılmalı ve bu çerçevede seviye grupları oluşturulmalıdır. v Camilere, İlahiyat mezunu imam atamaları fazlalaştırılarak kurslarda öğretici kalitesi de arttırılmalıdır. v Mevcut cami görevlileri kurslar öncesinde uzmanlar tarafından verilen seminerlere tabi tutulmalıdır. v Dışardan görevlendirilecek öğreticiler de seminerlere tabi tutularak görevlendirilmelidir. v Öğretici ihtiyacı devam ettiği sürece din eğitimi almış birçok insan YKK’larda görev almaya teşvik edilmelidir. v İHL ve DKAB öğretmenlerinin YKK’larda görevlendirilmesi için onlara da ek ders ücreti ödenmelidir. Gereken düzenleme bir an önce yapılmalıdır. v Camiler kuran kurslarına hazırlanmalı ve cemaatin olumsuz tutumlarının önüne geçilmelidir. v Camiye kurs için gelen hiçbir öğrenci geri çevrilmemelidir. v Her cami derslik sistemine geçmeli ve gereken araç gereçleri hazırlamalıdır. v Derslikler cami müştemilatının dışında olmamalı, öğrenciler devamlı cami ile iç içe bulunmalıdır. v Görsel malzemelerin kullanılması için sınıflarda teknik altyapı hazırlanmalıdır. v YKK sadece bilgi verilen bir kurum olmamalı, öğrencilere çok çeşitli sosyal etkinlik imkânları sunmalıdır. v Öğreticiler velilerle yakın temasta bulunmalı, veli toplantıları yapılmalı, öğrencilerin devamsızlıkları ailelerine bildirilmelidir. v YKK öğreticileri kendi aralarında zümre yapmalı, daha iyi ve kaliteli bir eğitimin yapılabilmesi için gereken önlemleri kendileri almalıdır. v Ders giriş çıkış saatleri namaz vakitlerine göre ayarlanmalıdır.

+ Yorum Gönder