+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yaz Kur'an kurslarında mekan meselesi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yaz Kur'an kurslarında mekan meselesi?


 2. HİZMETKAR
  Devamlı Üye

  Cevap: Yaz Kur'an kurslarında mekan meselesi?


  Reklam  Cevap: Yaz Kur’an Kursları toplumumuzun her kesimine din eğitim ve öğretimini götürebileceğimiz en yaygın yapılanmadır. Temel din eğitiminin verildiği ve verilebileceği, insanların Kur’an-ı Kerim’i ellerine ilk aldıkları yerdir. Milyonlarca öğrencinin sadece dini öğrenmek amacıyla aynı anda bir araya geldiği bir eğitim kurumudur.
  .....
  Yaz Kur’an Kursları toplumumuzun her kesimine din eğitim ve öğretimini götürebileceğimiz en yaygın yapılanmadır. Temel din eğitiminin verildiği ve verilebileceği, insanların Kur’an-ı Kerim’i ellerine ilk aldıkları yerdir. Milyonlarca öğrencinin sadece dini öğrenmek amacıyla aynı anda bir araya geldiği bir eğitim kurumudur.

  Din eğitimi ve öğretimi Yaz Kur’an Kurslarından bağımsız düşünülemez. Ülkemizde 0–15 yaş arası çocuklarımıza din eğitimi veren bir örgün eğitim kurumu bulunmamaktadır. Sadece bu açıdan baktığımızda bile Yaz Kur’an Kurslarına ne denli ihtiyacımız olduğu ortadadır. O halde, zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılmasından itibaren Yaz Kur’an Kursları yeniden ele alınmalı ve yeniden yapılandırılmalıydı. 1998 öncesinde İmam Hatip okullarının altıncı sınıftan başlıyor olması din eğitimi ihtiyacını bir ölçüde karşılamaktaydı. Ancak şu anda 0–15 yaş çocuklarına Kur’an öğretimiyle beraber din eğitimi verecek başka bir müessesenin bulunmaması Yaz Kur’an Kurslarının yeniden yapılandırılmasını ve ıslah edilmesini gerektirmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bazı çalışmalarla örneğin Yaz Kur’an Kursları için hazırlanan müfredat ve kılavuz kitap, Kur’an kursu öğreticilerine ek ders ücreti verilmesi çok önemli gelişmeler sağlamış olsa da bunlar yeniden yapılanma için yeterli adımlar değildir.

+ Yorum Gönder