+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden “Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma” hadisi, 3 günden fazla küs kalınmaz düsturu ile ne kadar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  “Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma” hadisi, 3 günden fazla küs kalınmaz düsturu ile ne kadar


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: “Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma” hadisi, 3 günden fazla küs kalınmaz düsturu ile n


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Söz konusu hadis rivayetini İmam Gazalî de nakletmiştir(İhya, 2/187). Bu hadisin tahricini yapan hafız Irakî, bunun zayıf olduğu belirtmiştir(bk. Tahricu ahadisi’l-İhya -İhya ile birlikte-a.g.y.).

  Nitekim, İmam Mucahid bu ifadeyi kelam-ı kibar olarak değerlendirmiş ve şöyle aktarmıştır: “(Büyükler) şöyle diyorlardı: ‘Kendisine tanıdığın hakkın aynısını sana tanımayan(kendisine verdiğin değerin aynısını sana vermeyen) kimsenin arkadaşlığında hayır yoktur’”(bk. Kenzu’l-Ummal, 9/179/h. no: 25593).

  Bu sebeple bu ifadeyi yorumlamaya gerek olmadığını düşünüyoruz.

  Bu hadis rivayeti ile, "3 günden fazla küs kalmaz caiz değildir" düsturuyla bu ne kadar uyumludur?” sorusundaki ilişkiyi göremedik. Çünkü burada küs kalmak diye bir şey söz konusu değildir. Bir müslüman diğer bir müslğmana üç günden fazla küsemez. Amcak küs olmasa bile, sırlarını paylaşacak kadar samimi de olmayabilir.

  “Bencilce tavırlar”, insanların sadece kendileri için gösterdiği düşkünlüktür. İnsanlara gösterdiğiniz saygıyı, sevgiyi onlardan da görmezseniz, onlarla samimi arkadaşlık kurmanız çok zordur.

  Ailenin konumu elbette farklıdır. Onlardan ayrı olmak, evladını, eşini veya ebeveynini beğenmediğinden ötürü onlardan uzak olmak asla doğru olmaz.  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. Misafir
  senden alakanı kesenle sen alakanı kesma diyor peygamber efendimiz

+ Yorum Gönder