+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Öldükten sonra peygamberlerin bedeni çürür mü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Öldükten sonra peygamberlerin bedeni çürür mü?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Öldükten sonra peygamberlerin bedeni çürür mü?


  Reklam  Cevap: Ebû'd-Derda anlatiyor: Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Cum'a günü bana salâvatı çok okuyun. Çünkü o gün okunan salâvatlar meşhuddur, melekler ona şahitlik ederler. Bana salâvat okuyan hiç kimse yoktur ki, o daha okumasını bitirmeden salâvatı bana ulaştırılmamış olsun."
  Bunun üzerine dedim ki: "Siz öldükten sonra da mı?"
  "Evet buyurdular, öldükten sonra da. Zira Cenab-ı Hak Hazretleri toprağa, peygamberlerin cesedini çürütmeyi haram etmiştir. Allah'ın Peygamber’i her zaman diridir, rızka mazhardır." (bk. Ebu Davud, Salat, 207; Nesaî, cuma 5, 45; İbn Mâce, cenâiz, 65; Ahmed b. Hanbel, IV, 8)
  Peygamber (asm) cuma gününün faziletini belirttikten sonra, bu faziletten istifâde etmeleri için ümmetine bu günde kendisine bol bol salavât getirmelerini tavsiye etmiş ve bu salavâtın zat-ı saadetlerine arz olunacağını bildirmiştir. Bunun üzerine sahâbiler bu haberi ilk anda garipsemişler ve "çürüyüp yok olduktan sonra salavâtların Resûlullah'a nasıl arz edileceğini" sormuşlardır.
  Hz. Peygamber (asm) ashabın hayret ederek sordukları bu soruya, yeryüzünün nebilerin cesetlerini çürütemeyeceğini, söyleyerek karşılık vermiştir. Bu, peygamberlerin kabirlerinde diri olduklarından kinayedir. Elbette bu tamamen Cenab-ı Hakk'ın kudreti dahilinde harikulade bir haldir. Bunu Hz. Peygamber böyle haber vermiştir. Mü'min böyle inanır. Gerçi zannî delille sabit olduğu için inkârı küfrü gerektirmez ama, hiçbir şey kazandırmayacağı gibi çok şeyler kaybettirir. (bk. el-Menhel, IV, 186 – 187; Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları, 4/126-127)

 3. imam
  Üye
  Peygamberlerin bedeni çürümez.
  Bu Allahın Peygamberle özel bir hediyesidir.

+ Yorum Gönder