Konusunu Oylayın.: Dinimizde Hela ve Haram. Helal Nedir? Haram Nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Dinimizde Hela ve Haram. Helal Nedir? Haram Nedir?
  1. 02.Haziran.2011, 13:16
    1
    Misafir

    Dinimizde Hela ve Haram. Helal Nedir? Haram Nedir?

  2. 02.Haziran.2011, 13:22
    2
    Desert Rose
    Silent and lonely rains

    Profili:
    Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
    Üye No: 5
    Mesaj Sayısı: 17,685
    Rep Derecesi:
    Tecrübe Puanı: 227
    Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

    Cevap: Dinimizde Hela ve Haram. Helal Nedir? Haram Nedir?




    Helal Nedir?

    Helal meşru manasına gelen bir Arapça kelimedir. Allah (c.c.) Kuran-ı Keriminde
    Müslümanlara ve bütün insanlara helâl olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu
    mesajı bildiren pekçok ayetin arasında yer alan birkaç ayet meali şöyledir: “
    Ey
    İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin,
    şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır
    .”
    (2/168) “
    Ey İman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer
    siz gerçekten yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz
    ” (2/172) “
    Allah’ın
    size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş
    bulunduğunuz Allah’tan korkun
    .” (5 /88) Aşağıdaki gıda maddeleri kesin
    Helâldir:

    -İnek,koyun deve ve keçi sütü

    -Bal

    -Balık

    -Sarhoşluk vermeyen bitkiler

    -Taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler

    -Yer fıstığı, antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler
    Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar. Sığır, deve, koyun,
    keçi, geyik, tavuk, ördek gibi hayvanların ve av kuşlarının etleri de Helâldir.
    Ancak İslâmi usule göre kesilmiş olmaları şarttır. İslami usulle kesme ise şöyle
    yapılmaktadır: Öncelikle hayvanı kesecek olan insan Müslüman olmalıdır. (Ehl-i
    Kitab’da olabilir). Hayvan yere yatırılmalıdır. Gırtlağı üç ana kan damarının
    kesilebilmesi için keskin bir bıçakla yarılmalıdır. Hayvanın gırtlağının acı
    vermeden kesimi esnasında, kesen şahıs Allah’ın adını zikretmeli veya “Bismillah
    Allah-u Ekber” gibi duayı tekrar etmelidir.

    Haram Nedir?

    Haram; gayri meşru, meşru olmayan manasına gelen bir Arapça kelimedir. Kuran-ı
    Kerim ve Peygamberimiz (s.a.v.) in sünnetinin ışığında fakihlerin Haram
    olduklarında ittifak ettikleri maddeler aşağıda çıkarılmıştır:

    -Domuz

    -Kan

    -Et yiyen hayvanlar

    -Ölmüş hayvanın parçaları

    -İslâmi usulle kesilmemiş, eti helâl hayvanlar

    -Sürüngen ve böcekler Şarap, Etil alkol ve İspirto Yukarıda zikredilmiş maddeler
    Haramdır ve bütün müslümanlar tarafından kaçınılmalıdır. “
    Ey İnsanlar!
    Yeryüzünde temiz ve helâl şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın, zira o,
    sizin için apaçık bir düşmandır.
    ” (Bakara 168) âyet-i kerimesine dikkat
    edilirse Cenab-ı Hak bu husuta sadece Müslümanlara değil, bütün insanlara hitab
    etmektedir. Ayrıca Maide sûresi üçüncü ayetinde de Cenab-ı Zül Celâl hazretleri
    iman edenlere şöyle buyurmaktadır: “
    Leş, kan, domuz eti, Allâh (c.c.)’dan
    başkası adına kesilenler, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp
    yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından yenmiş olanlar (canları çıkmadan önce
    kesmemişseniz) ve dikili taşlar üzerinde boğazlananlar haram’dır.
    ” Helâl ve
    haram hususunda İslâm’ın temel kaideleri ise şöyledir:

    -Helâl eşyanın aslındadır.

    -Helâl ve haram kılma hakkı yalnız Allah (c.c.) ındır.

    -Helâl’i haramlaştırmak, Allah (c.c.) ‘a ortak koşmanın eşidir.

    -Haram emri, bir şeyin çirkin ve zararlı oluşuna göredir.

    -Helâl’de, haram’dan kaçınmak için her şey vardır.

    -Harama götüren herşey haramdır.

    -Haramı helalleştirmek için hile yapmak haramdır.

    -Sadece iyi niyet haramı helal yapmaz.

    -Şüpheli olan herşeyden kaçınmak esasdır.

    -Haram herkes için haramdır. Zaruretler mahzurları mübah kılar. Kısaca
    özetlersek: Helal olma şartları: Alkol kullanmadan, eti helal ve kesimi İslami
    usulle yapılan hayvani veya bitkisel tabanlı katkı maddeleri %100 helal kabul
    edilir. Haram olma şartları: Yenmesi haram kılınmış veya kesimi İslami usulle
    yapılmamış hayvani kaynaklı veya bitkisel olduğu halde alkolle muamele görmüş
    maddelerden yapılmış katkı maddeleri %100 haram kabul edilir. Şüpheli olma
    şartları: Yenmesi haram kılınmış veya İslami usulle kesilip kesilmediği, bitki
    kökenli olduğu halde alkolle muamele yapılıp yapılmadığı bilinmeyen katkı
    maddeleri de şüpheli kabul edilir.



  3. 02.Haziran.2011, 13:22
    2
    Silent and lonely rains



    Helal Nedir?

    Helal meşru manasına gelen bir Arapça kelimedir. Allah (c.c.) Kuran-ı Keriminde
    Müslümanlara ve bütün insanlara helâl olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu
    mesajı bildiren pekçok ayetin arasında yer alan birkaç ayet meali şöyledir: “
    Ey
    İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin,
    şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır
    .”
    (2/168) “
    Ey İman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer
    siz gerçekten yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz
    ” (2/172) “
    Allah’ın
    size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş
    bulunduğunuz Allah’tan korkun
    .” (5 /88) Aşağıdaki gıda maddeleri kesin
    Helâldir:

    -İnek,koyun deve ve keçi sütü

    -Bal

    -Balık

    -Sarhoşluk vermeyen bitkiler

    -Taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler

    -Yer fıstığı, antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler
    Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar. Sığır, deve, koyun,
    keçi, geyik, tavuk, ördek gibi hayvanların ve av kuşlarının etleri de Helâldir.
    Ancak İslâmi usule göre kesilmiş olmaları şarttır. İslami usulle kesme ise şöyle
    yapılmaktadır: Öncelikle hayvanı kesecek olan insan Müslüman olmalıdır. (Ehl-i
    Kitab’da olabilir). Hayvan yere yatırılmalıdır. Gırtlağı üç ana kan damarının
    kesilebilmesi için keskin bir bıçakla yarılmalıdır. Hayvanın gırtlağının acı
    vermeden kesimi esnasında, kesen şahıs Allah’ın adını zikretmeli veya “Bismillah
    Allah-u Ekber” gibi duayı tekrar etmelidir.

    Haram Nedir?

    Haram; gayri meşru, meşru olmayan manasına gelen bir Arapça kelimedir. Kuran-ı
    Kerim ve Peygamberimiz (s.a.v.) in sünnetinin ışığında fakihlerin Haram
    olduklarında ittifak ettikleri maddeler aşağıda çıkarılmıştır:

    -Domuz

    -Kan

    -Et yiyen hayvanlar

    -Ölmüş hayvanın parçaları

    -İslâmi usulle kesilmemiş, eti helâl hayvanlar

    -Sürüngen ve böcekler Şarap, Etil alkol ve İspirto Yukarıda zikredilmiş maddeler
    Haramdır ve bütün müslümanlar tarafından kaçınılmalıdır. “
    Ey İnsanlar!
    Yeryüzünde temiz ve helâl şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın, zira o,
    sizin için apaçık bir düşmandır.
    ” (Bakara 168) âyet-i kerimesine dikkat
    edilirse Cenab-ı Hak bu husuta sadece Müslümanlara değil, bütün insanlara hitab
    etmektedir. Ayrıca Maide sûresi üçüncü ayetinde de Cenab-ı Zül Celâl hazretleri
    iman edenlere şöyle buyurmaktadır: “
    Leş, kan, domuz eti, Allâh (c.c.)’dan
    başkası adına kesilenler, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp
    yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından yenmiş olanlar (canları çıkmadan önce
    kesmemişseniz) ve dikili taşlar üzerinde boğazlananlar haram’dır.
    ” Helâl ve
    haram hususunda İslâm’ın temel kaideleri ise şöyledir:

    -Helâl eşyanın aslındadır.

    -Helâl ve haram kılma hakkı yalnız Allah (c.c.) ındır.

    -Helâl’i haramlaştırmak, Allah (c.c.) ‘a ortak koşmanın eşidir.

    -Haram emri, bir şeyin çirkin ve zararlı oluşuna göredir.

    -Helâl’de, haram’dan kaçınmak için her şey vardır.

    -Harama götüren herşey haramdır.

    -Haramı helalleştirmek için hile yapmak haramdır.

    -Sadece iyi niyet haramı helal yapmaz.

    -Şüpheli olan herşeyden kaçınmak esasdır.

    -Haram herkes için haramdır. Zaruretler mahzurları mübah kılar. Kısaca
    özetlersek: Helal olma şartları: Alkol kullanmadan, eti helal ve kesimi İslami
    usulle yapılan hayvani veya bitkisel tabanlı katkı maddeleri %100 helal kabul
    edilir. Haram olma şartları: Yenmesi haram kılınmış veya kesimi İslami usulle
    yapılmamış hayvani kaynaklı veya bitkisel olduğu halde alkolle muamele görmüş
    maddelerden yapılmış katkı maddeleri %100 haram kabul edilir. Şüpheli olma
    şartları: Yenmesi haram kılınmış veya İslami usulle kesilip kesilmediği, bitki
    kökenli olduğu halde alkolle muamele yapılıp yapılmadığı bilinmeyen katkı
    maddeleri de şüpheli kabul edilir.






+ Yorum Gönder