+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda Çalışmanın Önemi Kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda Çalışmanın Önemi Kısaca


 2. @hmet
  Üye

  Cevap: İslamda Çalışmanın Önemi Kısaca


  Reklam  Cevap: islamın çalışmaya verdiği önem ve çalışmanın yararları nelerdir?


  KISACA İSLAM’DA ÇALIŞMANIN ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ


  Kainatta yaratılan hiçbir şey boşu boşuna yaratılmamıştır. Yaratılan her şeyin kendine özgü görevleri vardır. Her varlık kendi yaratılışına uygun olarak kendisine yüklenen görevleri ifa etmektedir. Güneş doğup batmakta, ışınlarını saçmakta, hayatımıza canlılık, yiyeceklerimize tat katmakta ve görevini bu şekilde ifa etmektedir. Ağaçlar yeşerip havadaki kirli gazları alarak atmosfere oksijen vermekte ve onlar da bu şekilde vazifelerini yerine getirmektedir.


  Her şeyin görevleri olur da Cenab-ı Hakkın “En güzel şekilde yarattık.” dediği insanın görevinin, gayesinin olmaması mümkün mü?
  İnsanoğlunun dünyaya geliş maksadı yüce Rabbine kulluk etmek ve hem dünyası, hem de ahireti için çalışmaktır. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “İnsan için çalıştığından başka bir şey yoktur. Çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir.”[1]

  Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’de “İki günü eşit olan aldanmıştır.” buyurarak çalışmaya teşvik etmiştir. İslâm’da helal rızık ve ülkenin refah seviyesinin artması, yaşam standartının yükselmesi için çalışmakta ibadettir.

  Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) çalışan, üreten, infak eden müminleri çok severdi. Bir defasında çalışmaktan elleri nasırlaşmış bir sahabenin elini yukarı kaldırarak “Cennetlik bir el görmek isteyen varsa şu ele baksın” buyurmuştur.


  Allah’ın bize verdiği aklı, kabiliyeti ve potansiyeli gerektiği gibi kullanmaz, tembellik içinde olursak hem dünyamız hem de ahiretimizin mamur olması mümkün değildir .

  Milletlerin çok hızlı bir yarış içinde olduğu şu bilgi çağında uyuşukluğun, tembelliğin yeri yoktur. Hutbemizi milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un şu dizeleriyle bitirelim.

  Yıllarca asırlarca süren uykudan artık,
  Silkinde etrafındaki zulmetleri yak yık,
  Bir baksana; yer uyanık gök uyanıktır.
  Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır.


  İbrahim GEMİCİ
  Edirne Müftü Yardımcısı


  [1] Necm suresi 39-40-41

+ Yorum Gönder
islamda çalışmanın önemi,  dinimizde çalışmanın önemi nedir,  İslam dininde çalışmanın önemi nedir,  dinimize gore calismanin onemi,  dinimize göre çalışmanın önemi nedir,  islam dininin çalışmaya verdiği önem,  islam dinine göre çalışmanın önemi