+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Duam niçin kabul olmuyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Duam niçin kabul olmuyor?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Duam niçin kabul olmuyor?


  Reklam  Cevap: Eğer desen: "Birçok defa duâ ediyoruz, kabul olmuyor. Halbuki, âyet umumidir; her duâya cevap var," ifade ediyor.


  cevap: Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her duâ için cevap vermek var; fakat kabul etmek, hem ayn-ı matlûbu vermek Cenâb-ı Hakkın hikmetine tâbidir.

  Meselâ, hasta bir çocuk çağırır: "Yâ hekim, bana bak."

  Hekim "Lebbeyk," der. "Ne istersin?" Cevap verir.

  Çocuk "Şu ilâcı ver bana" der.

  Hekim ise, ya aynen istediğini verir, yahut onun maslahatına binâen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez.

  İşte, Cenâb-ı Hak Hakîm-i Mutlak, hâzır, nâzır olduğu için, abdin duâsına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzûruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir. Fakat, insanın hevâperestâne ve heveskârâne tahakkümüyle değil, belki hikmet-i Rabbâniyenin iktizâsıyla, ya matlûbunu veya daha evlâsını verir veya hiç vermez.

  Hem, duâ bir ubûdiyettir; ubûdiyet ise, semerâtı uhreviyedir. Dünyevî maksadlar ise, o nevi duâ ve ibâdetin vakitleridir; o maksadlar, gâyeleri değil. Meselâ, yağmur namazı ve duâsı bir ibâdettir. Yağmursuzluk, o ibâdetin vaktidir; yoksa, o ibâdet ve o duâ, yağmuru getirmek için değildir. Eğer sırf o niyet ile olsa, o duâ, o ibâdet hâlis olmadığından, kabule lâyık olmaz.

  Sözler | 23.Söz | 286

  Kaynak: Sözler | Yirmi Üçüncü Söz | 286


 3. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Allah'ın olmazsa olmazı olduran olduğunun bilincine vararak , şüphesizce , samimice dua edilmelidir ki çorba tuzundan tutunda ayakkabı bağına kadar aklına gelen herşeyi duayla isteyebiliriz yeterki ihlas ve teslimiyet olsun

 4. Katade
  Devamlı Üye
  duam kabul olmuyor diye isyan etmek doğru değildir allaha edilen duallar şüpesiz kabul olacaktır bu dünyada olmasa ahirette olacaktır ve ahirette kabul olacak olan duaların karşına kat kat çıkacaktır diyeceksinki iyiki dünyada kabul olmadı yeterki sabırlı usanmada dua et

+ Yorum Gönder