+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Oy kullanmanın şirk olduğunu söylüyorlar bu doğrumudur,oy kullanmak günahmı dır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oy kullanmanın şirk olduğunu söylüyorlar bu doğrumudur,oy kullanmak günahmı dır?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Oy kullanmanın şirk olduğunu söylüyorlar bu doğrumudur,oy kullanmak günahmı dır?


  Reklam  Cevap: SORU: Oy kullanmak caiz midir? İbni Teymiye: “Allahu taalanın kitabı dışında hüküm için başburulan herşeye tağut olarak hükmedilir” der. Oy kullanmak caizse bu konuda sahih hadisler var mı dedil olarak?

  CEVAP: Sonradan ortaya çıkmış meselelerde Müslümanlar ictihad ederek karar verirler. Bu ictihadları da Kur’an ve sünnete göre olur ya da olmalıdır. İbni Teymiye veya başka birinin sözüne gerek yok, beşeri bir sistemin hakkında Müslüman’ın ne diyeceği bellidir. Ama özel şartlar veya benzeri nedenlerle Müslümanların yaptıkları ictihadları aralarında münazaa konusu haline getirmeleri uygun değildir. Niyetlerimizi ve amellerimizin akıbetini Allah’a havale etmek zorundayız. Birbirimizin kadıları durumunda olamayız. Bir Müslüman’ın Allah’ın kitabı ile hükmedilmeyen bir yerde huzur içinde yaşaması, hicret etmemesi tartışılmazken öbür Müslüman’ın filan yerde oy kullanması tartışılırsa dengesizlik olur. Bunun için birbirimizi ictihadi konularda serbest görmeliyiz. Niyetlerimiz, hırs ve menfaatlerimizden arınmış olarak canlı kalabiliyorsa inşaallah bizim için kurtarıcı olur. Allah’a emenat olunuz.
  Nureddin Yıldız


 3. Misafir
  yani cevabı tam olarak açarmısınız?

 4. @hmet
  Üye
  Kısaca Cevap: Oy vermek şirk değildir. Oy verilmeli ama mutlaka Allaha yakın olan tercih edilmelidir.

+ Yorum Gönder
oy kullanmak şirk midir,  oy kullanmak şirkmidir,  oy vermek şirk midir