+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Açık olmak günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Açık olmak günah mı?


 2. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  Cevap: Açık olmak günah mı?


  Reklam  Cevap: Kur’an-ı kerimde ise mealen buyuruldu ki:
  (Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]


  tesettür Allahın emridir açık olan biri bu emre uymamış dolayısıyla günah işlemiş olur..

 3. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  yani günahtır kardeşim ...Size tavsiyem ilk olarak başınızı örtmeye evin içinde yemeni ile başlayın daha sonradan dışarıda eşarp takarak da örtebilirsiniz.. Ben evde ilk yemeni ile örtmeye başladım evin içinde açık dolaşabilirsin ama dışarıda kapatman yeter

 4. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  başörtüsü takmak için evde,veya başka bir yerde alıştırma turları bana çok garip geliyor.Örtünme Cenab-ı Allah ın bir emridir.Başında örtüden ziyade bir ayet taşıdığının şuurunda olmalı insan.Rabbim bu şuuru cümlemize nasip eylesin..

  açık olmak günah mı
  Başörtüsünün hükmü nedir? Başı açık gezmek insanı nasıl bir tehlikeye götürür?

  Bu hususta Kur’an-ı Kerimde iki ayet mevcuttur. Bu ayetlerde Cenab-ı Hak gayet açık bir şekilde mealen şöyle buyurmaktadır:
  “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.”(1)

  “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zinetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler.”(2)
  Ayetlerde mü’min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadis-i şerif ayetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (a.s.m.) baldızı Hz. Esma’ya hitaben, “Ey Esma! Bir kadın adet görmeye başlayınca el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir.”(3)

  Demek ki, büluğ çağına gelmiş olan Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah’ın hem de Peygamberin emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayndır. Açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır. Allah ve Resulünün emrini dinlemediği için günahkar olmakta büyük bir mes’uliyet altına girer. Günahkar olan kimse, bu günahından kurtulmak için tevbe istiğfar eder, Allah’tan affını diler.
  Ve bir günah işledikleri veya nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı anarak günahlarının bağışlanmasını isteyenler, hem de yaptıkları günahta bile bile ısrar etmemiş olanlar. İşte onların mükafatı, Rablerinden bir mağfiret ve ağaçları altında ırmaklar akan Cennetlerdir. Orada ebedi olarak kalacaklardır. Güzel amel yapanların mükafatı ne güzeldir.”(4)
  Demek ki, bir tevbenin kabul olması, bir günahın affa liyakat kazanması için hiçbir mazeret yokken o günahta ısrar edilmemesi şartı aranmaktadır.

  Bu husustaki bir hadisin meali şöyle:
  Mü’min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah’tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur’anda geçen ‘günahın kalbi kaplaması’ bu manadadır.”(5)
  Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır” sözü mühim bir gerçeği dile getiriyor. Şöyle ki, bir günahı işlemeye devam eden insan zamanla o günaha alışır, terk edemez bir hale gelir. Bu alışkanlık onu gün geçtikçe daha büyük manevi tehlikelere sürükler. Günahın uhrevi bir cezasının olmayacağına inanmaya, hatta Cehennemin bile olmaması gerektiğine kadar gider. (6)

  Böyle bir tehlikeye maruz kalmamak ve şeytanın telkinlerine kanmamak için bir an önce tövbeyi icap ettirecek günahı terk ederek insanın kendine çeki düzen vermesi gerekir.

  1) Ahzah Suresi, 59,
  2) Nur Suresi, 31,
  3) Ebu Davut, Libas 33,
  4) Al-i İmran Suresi, 135-136,
  5) İbn-i Mace Zühd 29,
  6) Lem'alar s7, Mesnev-i Nuriye s115.

  Sorularla İslamiyet

 5. Misafir
  sorduğunuz soru Kur-an'da belirtilmiştir zaten.Başı açık gezmek doğru birşey olsaydı büyüklerimiz yada Kur-an'ımızda böyle bir bilgi olmazdı...

 6. Misafir
  tabiki kapanıcaksın ALLAH IN emri

 7. @hmet
  Üye
  kadınların saçı açık gezmesi günahtır.

 8. Misafir
  16 - 17 yaşında kapansa biri erken kapanmış olur mu yani fazla günah işlemeden

+ Yorum Gönder
açık olmak günah mı,  saçı açık olmak günah mı,  açık olmak günah mıdır,  acik olmak günahmi,  saçın açık olması günah mı,  açık sacın günahı,  açık saç günah mıdır