+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadın ev işleri vazifesi değildir,yaparsa eşine çocuklarına ikramıdır... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Kadın ev işleri vazifesi değildir,yaparsa eşine çocuklarına ikramıdır...

  Sual: Kadının ev işi yapması ile ilgili hadis
  İslamda kadın ev işi yapmak zorunda mı


  "Yemek pişirmek,çamaşır yıkamak,ev süpürmek gibi işler;kadının vazifesi değildi...r.Bunları yapıyorsa,eşine ve evladına İKRAMIDIR,HÜRMETİDİR..Eğer yaptığı tüm bu işler için hakkını helal etmeyip,ücret isteseydi vermek zorunda kalacaktınız.O halde,sana böyle hürmet eden eşine TEŞEKKÜR et.
  böyle bir hadis varmıdır? ? 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Kadın ev işleri vazifesi değildir,yaparsa eşine çocuklarına ikramıdır...


  Reklam  Cevap: Selamun aleykum. Allah kadın ve erkeğe ayrı bir şekilde ve kendi yaratılışlarına uygun vazifeler yüklemiştir. Kadının daha çok zayıf olması ve duygusal olmasına göre ona hafif ve erkeğe göre kolay emirler emredilmiştir. Kadının evine, evlatlarına ve eşine karşı yükümlülükleri hakkında geçen bir çok rivayetler vardır. Lakin söz konusu olan bu söz hadis değildir. Lakin hayatı müşterek yaşayan eşler böyle bir teferruata takılarak hayatlarını sürdürmeye çalışırlarsa huzursuzluk ortaya çıkar. Peygamber aleyhisselama hizmette kusur etmeyen eşlerine peygamber aleyhisselamda ev işlerinde yardım ettiği bilinen bir gerçektir. Bu konuyla alakalı olmak üzere geçen bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır:


  "Sakın ha, kadınlara da iyi muamele yapın. Çünkü onlar yanınızda sanki esir durumundadır. Onlara iyi muamelenin dışında bir başka şey yapmak hakkına sâhip değilsiniz..." (Tirmizî, Fiten 2, (2610); Tefsir 2, (3087); Müslim, Hacc, 194, (1218).)

 3. 3
  Misafir
  Kur'an evin geçimini erkeğe vermiştir. Bu sabittir. Kadının görevi kısmında ise susmuştur. Yani bir evlilikte erkeğin görevi söylenince kadının görevi de kendiliğinden ortaya çıkar. Fazla birşey demeye luzum var mı?

  Bir de kadın ev işi yapmak zorunda değil fetvası var ki türbanlı feministlerin favori fetvalarından birisidir. Bu fetva verildiğinde ki yaklaşık 1200 yıl öncesine aittir erkeklerin cariye edinme hakkı vardı -ki hala geçerlidir ama zamanın adetleri değişmiştir- ve erkek zenginse kadın bu işleri yapmam derse erkek o işleri cariyeye yaptırabilir. Tamam o fetvayı kabul ediyorsunuz o zaman erkekleriniz eve bir cariye alsın işlerinizi o yapsın o zaman. Yok hafakanlar basar sizi değil mi. Ama birşeyin peşine düşüyorsan her şeyiyle doğru şekilde düş.

 4. 4
  Misafir
  Ne güzel izah getirmişsiniz tebriker valla ama gel de anlat millete

 5. 5
  Misafir
  evde yemek yapılmazsa hergün dışardan yemek siparişi vermek ya da günboyu evde olmayıp çalışan erkeğin eve geldiğinde yemek olmaması durumunda harcadığı enerjiyi tekrar nasıl kazanacak yani kısaca bu yemeği temizliği hergün yardımcı temizlikçi mi yapacak bu ne kadar doğru?

 6. 6
  Misafir
  SA. Allahaşkına müslümanı zıvanadan çıkaracak , İsyana sürükleyecek şekilde zora sokucu dini bilgiler vermeyin .
  Burada islami bilgiler araştırıyorsak . Demekki içinden çıkamadığımız bir sorunumuz var . Çare olacak fetfa yazın . Müşkül çıkaracak fetva yazarsanız yukarda olduğu gibi derdi olan avamdan kişi . Sanki kendi sorunu yomuş gibi birde Alim zatın fetvasınındaki yanlışı düzeltmek zorunda kalır .

+ Yorum Gönder

kadının ev işi yapması ile ilgili hadis

islamda kadın ev işi yapmak zorunda mı

kadın ev işi yapmak zorunda mı

kadının yemek yapması hadis

kadın yemek yapmak zorunda mı

Kadın Kocasına Yemek Yapmak Zorunda mıdır

islamiyette kadın ev işi yapmak zorunda mı