+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bulunanan para ne yapılır,camiye verilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bulunanan para ne yapılır,camiye verilirmi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bulunanan para ne yapılır,camiye verilirmi?


  Reklam  Cevap: Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir. Ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiç birşey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mes’uliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.

  Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir: “Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde birşeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahutta müstehak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

  Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

  Bu sorumluluğu bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, gerekleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra bir fakire veya hayır kurumuna hibe edilir.

  Not: Günümüzde, buluntu mallarla ilgili yapılacak şey, bunları polis veya zabıta gibi devletin ilgili kurumlarına teslim etmektir.

  Ahmed ŞAHİN


 3. Misafir
  Bizim oturduğumuz apartmanda asansörün içine serilen muşambanın altında bir miktar yani 2150 kadar ilan tahtasına apartmanda bir miktar para bulunduğunu kaybeden kişi yönetim başvursun diye ilan tahtasına ilan astılar fakat asansörün içindeki muşambanın altına para seren kişinin para benim diye gelebilmesi bence mümkün değil çünkü oraya serilen paranın haram kazanç olduğu aşikar hangi kişi helal kazandığı parayı oraya serer uzun lafın kısası para benim diye gelen olmadı ve parayı apartman giderlerine harcamaya karar verip apartmana harcadılar bizim adımıza düşen para ise 47 küsür apartmanımız 46 daire beni bu para çok rahatsız ediyor o parayı bir yere vermek istiyorum fakat nasıl kime nereye vereceğimi bilmiyorum bu konuda bana yön gösterirseniz çok sevinirim bile bile haram yeyip ahrette hesabını ödemek istemiyorum ben azabımı burada yalan dünyada ödemek istiyorum yüce rabbimiz bilmeden işlediğimiz günahlarımız affeder inşallah.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Apartmanda bulunan ve giderlere harcanan para helaldir çünkü ilan edilmiş ve sahibi çıkmamış
  Siz rahat etmiyorsaniz apartman gideri olarak 50 tl verin rahat edin

+ Yorum Gönder
yerde bulunan para camiye verilir mi,  bulunan para camiye verilirmi,  yolda bulunan para camiye verilirmi,  bulunan para camiye verilir mi,  yerde bulunan para,  yerde bulunan para öğrenciye verilir mi,  yolda bulunan para camiye verilir mi