Konusunu Oylayın.: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

5 üzerinden 4.75 | Toplam : 16 kişi
İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?
 1. 27.Mayıs.2011, 21:09
  1
  Misafir

  İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?


  İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir? Mumsema Ben kaderimi öğrenmek istiyorum nasıl olacak bana bir açıklama yapar mısınız ?


 2. 27.Mayıs.2011, 21:09
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ben kaderimi öğrenmek istiyorum nasıl olacak bana bir açıklama yapar mısınız ?

 3. 28.Mayıs.2011, 10:02
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?
  Alıntı
  İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?


  İnsan kaderini öğrenmesi mümkün değildir,
  çünkü gaybın bilgisi yalnızca Alla c.c ya aittir.
  Bunun isbatı Allah c.c nun Ayet-i Kerimeleridir
  Konu hakkındaki yazıyı inceleyebilirsin kardeş.
  Hayırlarla kal...

  "Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır." (En'am Suresi, 59)
  _____________________  Kaderin anlamı Allah'ın geçmişten geleceğe kadar, yaşanmış ve yaşanacak olan tüm olayları tek bir an olarak bilmesidir. Bu, Allah'ın her varlık ve olay üzerindeki mutlak hakimiyetini ifade eder. İnsanlar yaşamlarındaki olayları ancak yaşadıkları zaman öğrenebilirler. Ama Allah tüm bunları, insanlar henüz karşılaşmadan önce de bilendir. Allah için geçmiş, şu an ve gelecek zaman birdir. Hepsi de Allah'ın ilmi ve kuşatması altındadır. Çünkü bunların hepsini yaratan O'dur.
  "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi dünyadaki her varlığın bir kaderi vardır. (Kamer Suresi, 49)

  Evinizdeki eşyadan yolda gördüğünüz bir taş parçasına, kuru bir ota ya da meyva veren bir daldan tutun da bakkalda rafta duran kavanoza kadar evrendeki canlı cansız tüm varlıkların Allah katında belirlenmiş bir kaderleri vardır. Ve her eşya ya da her canlı varlık için yaratılan kader, sonsuz akıl sahibi Allah tarafından belirlenmiştir.
  İnsanın dolaylı ya da direk olarak muhatap olduğu herşey, gördüğü her olay, duyduğu her ses tümüyle kişinin dünya hayatındaki "blok" halindeki yaşamının bir parçasıdır. Evrende meydana gelen büyük ya da küçük hiçbir olay asla tesadüfi olarak gelişmez. Hiçbir çiçek tesadüfi olarak açmaz, ya da tesadüfi olarak solmaz. Ya da hiçbir insan tesadüfen doğup, tesadüfen ölmez. Hiçbir insan yanlışlıkla ya da kontrolsüz olarak hastalanmaz. Eğer bir iyilikle ya da bir kötülükle karşılaşıyorsa, bu hiçbir zaman için tesadüfi ya da şans eseri gerçekleşmez. Her biri de insanın yaratılışı ile birlikte Allah tarafından özel olarak belirlenmiş ve insanın hayatındaki yerini almıştır.

  Allah, "Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır." (En'am Suresi, 59) ayetiyle, toprağın ya da okyanusların kilometrelerce derinliklerinde meydana gelen olaylardan tutun da tek bir yaprak tanesinin düşüşüne kadar evrende meydana gelen her hareketin belirlenmiş bir kader üzerine gerçekleştiğini bildirmiştir.

  "Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır." (Hadid Suresi, 22) ayetiyle, karşılaşılan her olayın her detayın Allah tarafından özel bir hikmet ve akıl ile planlanmış olduğu bildirilmektedir.

  Dünyadaki her varlığın kaderi sonsuz akıl ve bilgi sahibi olan Allah tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla her ayrıntı, olabilecek en mükemmel şekilde planlanmakta ve olabilecek en hikmetli şekilde yaratılmaktadır. Bu gerçeğin şuruna varan bir insan artık hayatın her anından; olumlu görünenler kadar aksilik gibi görünen anlardan da fazlasıyla hoşnut olacaktır. Çünkü Allah'ın salih kulları için kaderi en güzel şekilde yarattığını bilecektir. Allah'ın güzel gördüğü birşey için, insanın olumsuz bir zanna kapılmasının büyük bir gaflet olduğunu fark edecektir. Bu imani kavrayış, olaylara hayır gözüyle bakmasını ve olaylardaki hayır ve hikmetleri fark etmesini sağlayacaktır.
  İnsanın olumsuzluklarla karşılaştığında başına gelen olayın Allah tarafından yaratılmadığını, bir başkasının buna sebep olduğunu sanması ise kişinin kaderi anlayamamış olmasındandır. Çünkü olumsuz gibi görünen her olay aslında birer "kader dersi"dir. Mutlaka hikmet ve hayır gözüyle değerlendirmek gerekir. Büyük, orta derecede önemli ya da önemsiz gibi görünen her olay kaderde hikmet ve hayırla yaratılmıştır. İnsanlar sık karşılaştıkları, istemedikleri şekilde gelişen olaylara aksilik derler. Oysaki aksilikte de hayır ve hikmet vardır. İnsan aksi zanneder halbuki en doğrusu kaderde o olayın o şekilde gerçekleşmesidir.
  Gün içinde insanları üzen, rahatlarını kaçıran, onları kızdıran, sıkan, aksilik, terslik olarak adlandırılan olayların hikmet ve hayırlarını Allah bir anda toplu olarak gösterse, kişi üzülmesinin ne kadar yanlış olduğunu hemen anlar. İman eden bir insan bu hayırlar karşısında değil hüzünlenmek tam tersine büyük bir sevinç ve neşe içinde olur. Bu nedenle insana düşen görev, kaderde yani Allah'ın kusursuz yaratışının hikmetli bir detayı olan olaylarda hep hayır ve hikmet aramak ve bu kavrayışa sahip olmanın sevincini yaşamaktır.

  ... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

  İnsanın gözlerini dünyaya açtığı andan itibaren karşılaştığı her olayı, duyduğu her sözü, muhatap olduğu her detayı yaratan Allah'tır. Allah sonsuz kuvvet, sonsuz akıl, sonsuz adalet ve sonsuz hikmet sahibidir.
  "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi Allah
  herşeyi belirli bir plan ve hikmet doğrultusunda yaratmaktadır (Kamer Suresi, 49).

  Allah'ın bu sonsuz güç ve üstünlüğüne karşılık insan ise son derece sınırlı ve aciz bir varlıktır. Hayatta kalabilmek için Allah'ın kendisine imkan tanımasına ve nimet vermesine muhtaçtır. Aklı ve anlayışı, ancak Allah'ın kendisine öğrettiği kadarını kavramaya yeterlidir. Bu durumda Allah'ın sonsuz aklına ve sonsuz hikmetlerle dolu yaratışına teslim olmak insan için büyük bir ihtiyaçtır. Her yaşadığı olayda Allah'ın tüm evrenin ve tüm varlıkların hakimi olduğunu bilecek, kendisinin göremediği, bilemediği olayları Allah'ın görüp bildiğini, kendisinin duyamadığı sesleri O'nun duyduğunu, yine kendisinin habersiz olduğu geçmişteki ve gelecekteki tüm gelişmeleri O'nun bildiğini düşünecek ve böylece de Allah'ın her olayı olabilecek en hikmetli ve en hayırlı şekilde yarattığını görecektir. Bu gerçeğe iman etmek de ona, hayatın her anına şükredebilmeyi bilen üstün bir ahlak kazandıracaktır. Bir başka şekilde ifade edecek olursak, insan yaşadığı bu iman ile duyduğu her sese, gördüğü her görüntüye, yaşadığı her olaya, kısacası hayatın her anına "hayır gözüyle bakacak" ve böylece hayatı en gerçek ve en doğru şekliyle yorumlayabilmiş olacaktır.
  İnsanın iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz gibi görünen tüm olayları her ne olursa olsun mutlaka hayra yorması, Allah'a karşı duyulan samimi imandan kaynaklanan önemli bir ahlak özelliği ve yine imanın getirdiği bir yaşam şeklidir. Ve bu gerçeğin farkına varmak da insana dünyada ve ahirette tüm nimetlerin kapısını açan, kişinin hayatına huzur ve esenlik getiren önemli bir konudur.
  Gün içinde müminin hiçbir şeye üzülüp meyus olmaması, imanı doğru anladığının bir göstergesidir. Karşılaşılan olayları hayır gözüyle değerlendirememek, sürekli tedirginlik, korku, ümitsizlik, aksilik beklentisi, hüzün, duygusallaşmak ise, tertemiz, açık bir imanı puslu anlamanın alametleridir. Bu pus hemen kaldırılmalı, kesintisiz iman neşesi sabit hayat özelliği haline getirilmelidir. Allah'a iman eden bir insan terslik veya hata gibi görünen bir olayla karşılaştığında, aslında bunun kendisi için mutlaka en hayırlısı olduğunu bilmelidir. "Aksilik", "terslik", "keşke" gibi kelimeleri ise ancak ders almak, ibret çıkarmak amacıyla kullanmalıdır. Yani, "bu olay hikmetli ve hayırlı, fakat bir dahaki seferde aynı hatayı yapmayayım, şu an öğrendiğim şekilde doğrusunu yapayım" şeklinde bir bakış açısı içinde olmalıdır. Tekrar aynı zorlukla karşılaşırsa veya aynı hataya düşerse, yine hayır ve hikmetle yaratıldığını aklından asla çıkarmamalı ve "bir dahaki sefere doğrusunu yapayım" diye niyet etmelidir. Hatta aynı olay defalarca tekrarlansa, yine müslüman için bunun hayır olduğunu bilmelidir; çünkü bu, Allah'ın kanunudur ve Allah'ın kanunu asla bozulmaz.


 4. 28.Mayıs.2011, 10:02
  2
  Silent and lonely rains  Alıntı
  İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?


  İnsan kaderini öğrenmesi mümkün değildir,
  çünkü gaybın bilgisi yalnızca Alla c.c ya aittir.
  Bunun isbatı Allah c.c nun Ayet-i Kerimeleridir
  Konu hakkındaki yazıyı inceleyebilirsin kardeş.
  Hayırlarla kal...

  "Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır." (En'am Suresi, 59)
  _____________________  Kaderin anlamı Allah'ın geçmişten geleceğe kadar, yaşanmış ve yaşanacak olan tüm olayları tek bir an olarak bilmesidir. Bu, Allah'ın her varlık ve olay üzerindeki mutlak hakimiyetini ifade eder. İnsanlar yaşamlarındaki olayları ancak yaşadıkları zaman öğrenebilirler. Ama Allah tüm bunları, insanlar henüz karşılaşmadan önce de bilendir. Allah için geçmiş, şu an ve gelecek zaman birdir. Hepsi de Allah'ın ilmi ve kuşatması altındadır. Çünkü bunların hepsini yaratan O'dur.
  "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi dünyadaki her varlığın bir kaderi vardır. (Kamer Suresi, 49)

  Evinizdeki eşyadan yolda gördüğünüz bir taş parçasına, kuru bir ota ya da meyva veren bir daldan tutun da bakkalda rafta duran kavanoza kadar evrendeki canlı cansız tüm varlıkların Allah katında belirlenmiş bir kaderleri vardır. Ve her eşya ya da her canlı varlık için yaratılan kader, sonsuz akıl sahibi Allah tarafından belirlenmiştir.
  İnsanın dolaylı ya da direk olarak muhatap olduğu herşey, gördüğü her olay, duyduğu her ses tümüyle kişinin dünya hayatındaki "blok" halindeki yaşamının bir parçasıdır. Evrende meydana gelen büyük ya da küçük hiçbir olay asla tesadüfi olarak gelişmez. Hiçbir çiçek tesadüfi olarak açmaz, ya da tesadüfi olarak solmaz. Ya da hiçbir insan tesadüfen doğup, tesadüfen ölmez. Hiçbir insan yanlışlıkla ya da kontrolsüz olarak hastalanmaz. Eğer bir iyilikle ya da bir kötülükle karşılaşıyorsa, bu hiçbir zaman için tesadüfi ya da şans eseri gerçekleşmez. Her biri de insanın yaratılışı ile birlikte Allah tarafından özel olarak belirlenmiş ve insanın hayatındaki yerini almıştır.

  Allah, "Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır." (En'am Suresi, 59) ayetiyle, toprağın ya da okyanusların kilometrelerce derinliklerinde meydana gelen olaylardan tutun da tek bir yaprak tanesinin düşüşüne kadar evrende meydana gelen her hareketin belirlenmiş bir kader üzerine gerçekleştiğini bildirmiştir.

  "Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır." (Hadid Suresi, 22) ayetiyle, karşılaşılan her olayın her detayın Allah tarafından özel bir hikmet ve akıl ile planlanmış olduğu bildirilmektedir.

  Dünyadaki her varlığın kaderi sonsuz akıl ve bilgi sahibi olan Allah tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla her ayrıntı, olabilecek en mükemmel şekilde planlanmakta ve olabilecek en hikmetli şekilde yaratılmaktadır. Bu gerçeğin şuruna varan bir insan artık hayatın her anından; olumlu görünenler kadar aksilik gibi görünen anlardan da fazlasıyla hoşnut olacaktır. Çünkü Allah'ın salih kulları için kaderi en güzel şekilde yarattığını bilecektir. Allah'ın güzel gördüğü birşey için, insanın olumsuz bir zanna kapılmasının büyük bir gaflet olduğunu fark edecektir. Bu imani kavrayış, olaylara hayır gözüyle bakmasını ve olaylardaki hayır ve hikmetleri fark etmesini sağlayacaktır.
  İnsanın olumsuzluklarla karşılaştığında başına gelen olayın Allah tarafından yaratılmadığını, bir başkasının buna sebep olduğunu sanması ise kişinin kaderi anlayamamış olmasındandır. Çünkü olumsuz gibi görünen her olay aslında birer "kader dersi"dir. Mutlaka hikmet ve hayır gözüyle değerlendirmek gerekir. Büyük, orta derecede önemli ya da önemsiz gibi görünen her olay kaderde hikmet ve hayırla yaratılmıştır. İnsanlar sık karşılaştıkları, istemedikleri şekilde gelişen olaylara aksilik derler. Oysaki aksilikte de hayır ve hikmet vardır. İnsan aksi zanneder halbuki en doğrusu kaderde o olayın o şekilde gerçekleşmesidir.
  Gün içinde insanları üzen, rahatlarını kaçıran, onları kızdıran, sıkan, aksilik, terslik olarak adlandırılan olayların hikmet ve hayırlarını Allah bir anda toplu olarak gösterse, kişi üzülmesinin ne kadar yanlış olduğunu hemen anlar. İman eden bir insan bu hayırlar karşısında değil hüzünlenmek tam tersine büyük bir sevinç ve neşe içinde olur. Bu nedenle insana düşen görev, kaderde yani Allah'ın kusursuz yaratışının hikmetli bir detayı olan olaylarda hep hayır ve hikmet aramak ve bu kavrayışa sahip olmanın sevincini yaşamaktır.

  ... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

  İnsanın gözlerini dünyaya açtığı andan itibaren karşılaştığı her olayı, duyduğu her sözü, muhatap olduğu her detayı yaratan Allah'tır. Allah sonsuz kuvvet, sonsuz akıl, sonsuz adalet ve sonsuz hikmet sahibidir.
  "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi Allah
  herşeyi belirli bir plan ve hikmet doğrultusunda yaratmaktadır (Kamer Suresi, 49).

  Allah'ın bu sonsuz güç ve üstünlüğüne karşılık insan ise son derece sınırlı ve aciz bir varlıktır. Hayatta kalabilmek için Allah'ın kendisine imkan tanımasına ve nimet vermesine muhtaçtır. Aklı ve anlayışı, ancak Allah'ın kendisine öğrettiği kadarını kavramaya yeterlidir. Bu durumda Allah'ın sonsuz aklına ve sonsuz hikmetlerle dolu yaratışına teslim olmak insan için büyük bir ihtiyaçtır. Her yaşadığı olayda Allah'ın tüm evrenin ve tüm varlıkların hakimi olduğunu bilecek, kendisinin göremediği, bilemediği olayları Allah'ın görüp bildiğini, kendisinin duyamadığı sesleri O'nun duyduğunu, yine kendisinin habersiz olduğu geçmişteki ve gelecekteki tüm gelişmeleri O'nun bildiğini düşünecek ve böylece de Allah'ın her olayı olabilecek en hikmetli ve en hayırlı şekilde yarattığını görecektir. Bu gerçeğe iman etmek de ona, hayatın her anına şükredebilmeyi bilen üstün bir ahlak kazandıracaktır. Bir başka şekilde ifade edecek olursak, insan yaşadığı bu iman ile duyduğu her sese, gördüğü her görüntüye, yaşadığı her olaya, kısacası hayatın her anına "hayır gözüyle bakacak" ve böylece hayatı en gerçek ve en doğru şekliyle yorumlayabilmiş olacaktır.
  İnsanın iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz gibi görünen tüm olayları her ne olursa olsun mutlaka hayra yorması, Allah'a karşı duyulan samimi imandan kaynaklanan önemli bir ahlak özelliği ve yine imanın getirdiği bir yaşam şeklidir. Ve bu gerçeğin farkına varmak da insana dünyada ve ahirette tüm nimetlerin kapısını açan, kişinin hayatına huzur ve esenlik getiren önemli bir konudur.
  Gün içinde müminin hiçbir şeye üzülüp meyus olmaması, imanı doğru anladığının bir göstergesidir. Karşılaşılan olayları hayır gözüyle değerlendirememek, sürekli tedirginlik, korku, ümitsizlik, aksilik beklentisi, hüzün, duygusallaşmak ise, tertemiz, açık bir imanı puslu anlamanın alametleridir. Bu pus hemen kaldırılmalı, kesintisiz iman neşesi sabit hayat özelliği haline getirilmelidir. Allah'a iman eden bir insan terslik veya hata gibi görünen bir olayla karşılaştığında, aslında bunun kendisi için mutlaka en hayırlısı olduğunu bilmelidir. "Aksilik", "terslik", "keşke" gibi kelimeleri ise ancak ders almak, ibret çıkarmak amacıyla kullanmalıdır. Yani, "bu olay hikmetli ve hayırlı, fakat bir dahaki seferde aynı hatayı yapmayayım, şu an öğrendiğim şekilde doğrusunu yapayım" şeklinde bir bakış açısı içinde olmalıdır. Tekrar aynı zorlukla karşılaşırsa veya aynı hataya düşerse, yine hayır ve hikmetle yaratıldığını aklından asla çıkarmamalı ve "bir dahaki sefere doğrusunu yapayım" diye niyet etmelidir. Hatta aynı olay defalarca tekrarlansa, yine müslüman için bunun hayır olduğunu bilmelidir; çünkü bu, Allah'ın kanunudur ve Allah'ın kanunu asla bozulmaz.

 5. 15.Kasım.2014, 15:19
  3
  Misafir

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  kader konusuyla ilgili verdiğiniz bilgi için sağolun bilgilendim


 6. 15.Kasım.2014, 15:19
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  kader konusuyla ilgili verdiğiniz bilgi için sağolun bilgilendim

 7. 01.Haziran.2015, 00:44
  4
  Misafir

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  Nasıl biriyle evleceğim


 8. 01.Haziran.2015, 00:44
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Nasıl biriyle evleceğim

 9. 11.Eylül.2015, 00:01
  5
  Misafir

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  Ben kaderimi öğrenmek istiyorum nasıl olacak
  hayatımı neler belirliycek


 10. 11.Eylül.2015, 00:01
  5
  mustafabrs@ho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  mustafabrs@ho
  Misafir
  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  Ben kaderimi öğrenmek istiyorum nasıl olacak
  hayatımı neler belirliycek

 11. 05.Şubat.2016, 21:06
  6
  Misafir

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  ben kaderimi öğrenmek istiyom ne yapabilirim


 12. 05.Şubat.2016, 21:06
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  ben kaderimi öğrenmek istiyom ne yapabilirim

 13. 12.Şubat.2016, 04:54
  7
  Misafir

  Cevap: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  Ben kübra 2014 de evlilik yaptım 9 kasımda evlendim ama olaylı bir evliligim sürmedi 6 7 aydır ailemin yanındayım ve bundan sonrası kaderim nasıl olur nasıl bir beklentilerim olacak


 14. 12.Şubat.2016, 04:54
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ben kübra 2014 de evlilik yaptım 9 kasımda evlendim ama olaylı bir evliligim sürmedi 6 7 aydır ailemin yanındayım ve bundan sonrası kaderim nasıl olur nasıl bir beklentilerim olacak

 15. 23.Kasım.2017, 00:10
  8
  Misafir

  Yorum: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  Hayirli bir es icin sadece dua etmek ve gerisini Allah a birakmak dogrumudur? Bazen hayirli birisi karsimiza cikar. Akil ve mantigimiz evet der ama kisinin dis gorunusu yuzunden kalp bir turlu evet diyemez. Kalbinde evet demesi icin ne yapmali? Hayirli evlilik akil ve mantik yoluylami secmeli yoksa kalbinde evet demesi mi gerekir? Insan hayirli es icin dua ettigi halde yanlis tercih verebilir mi? Insan istemeyerek hataya dusebilir. Bu onun hayirli olanini kaybetmesine sebeb olabilir mi? Insan yanlis tercih verme korkusuna karsi ne yapmali?


 16. 23.Kasım.2017, 00:10
  8
  Sumeyye A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Sumeyye A.
  Misafir
  Hayirli bir es icin sadece dua etmek ve gerisini Allah a birakmak dogrumudur? Bazen hayirli birisi karsimiza cikar. Akil ve mantigimiz evet der ama kisinin dis gorunusu yuzunden kalp bir turlu evet diyemez. Kalbinde evet demesi icin ne yapmali? Hayirli evlilik akil ve mantik yoluylami secmeli yoksa kalbinde evet demesi mi gerekir? Insan hayirli es icin dua ettigi halde yanlis tercih verebilir mi? Insan istemeyerek hataya dusebilir. Bu onun hayirli olanini kaybetmesine sebeb olabilir mi? Insan yanlis tercih verme korkusuna karsi ne yapmali?

 17. 23.Kasım.2017, 08:12
  9
  Kuveys
  (Cezalı)

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Kasım.2017
  Üye No: 115843
  Mesaj Sayısı: 97
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: İnsan kendi kaderini öğrenebilirmi,nasıl öğrenir?

  Öncelikle Selamın Aleyküm.Dua etmek karşınıza nasibinizin çıkmasına vesiledir.3 çıkar 5 çıkar.Doğruluğuna araştırıp güvenip siz karar vereceksiniz.Akıl ve mantıkla ilerlemeyin nasıl kalpten dua ettiyseniz bu amaçta da kalbinizi dinleyin.Hayırda şerde Allah'tandır.Rızkı da musibetide veren O'dur,alan O'dur.Karşınıza birisi çıkar zengindir,eli ayağı düzgün,dininde birisidir.Kalbiniz uyuşmaz ikinizede hayat zulüm olur.Evlilik önemli bir müessese.Yanlış tercihi peygamberler bile yapmış evlilik olmasa bile bazı hususlarda.İnsanda bir kul dua yoldur,yolda illaki ayağınıza taş takılabilir.Hayırlı olanı kazanıp kaybetmekde insanın elinde değildir.Kaderdendir.Kaderde senin yerden aldığın 1 ekmek parçasının sana kazandırdığı 3 5 saniye o adamı veya kadını karşına çıkartabilecek zamanlamayı oluşturabilir.Kader bir muamma ve gaybdır.Gaybıda Allah tan başkası bilemez.Ama dua edip insanları tanımaya çalışmak işte kaderde sana hayırlı kısmetin kapısını açaçak anahtardır.


 18. 23.Kasım.2017, 08:12
  9
  Kuveys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  (Cezalı)
  Öncelikle Selamın Aleyküm.Dua etmek karşınıza nasibinizin çıkmasına vesiledir.3 çıkar 5 çıkar.Doğruluğuna araştırıp güvenip siz karar vereceksiniz.Akıl ve mantıkla ilerlemeyin nasıl kalpten dua ettiyseniz bu amaçta da kalbinizi dinleyin.Hayırda şerde Allah'tandır.Rızkı da musibetide veren O'dur,alan O'dur.Karşınıza birisi çıkar zengindir,eli ayağı düzgün,dininde birisidir.Kalbiniz uyuşmaz ikinizede hayat zulüm olur.Evlilik önemli bir müessese.Yanlış tercihi peygamberler bile yapmış evlilik olmasa bile bazı hususlarda.İnsanda bir kul dua yoldur,yolda illaki ayağınıza taş takılabilir.Hayırlı olanı kazanıp kaybetmekde insanın elinde değildir.Kaderdendir.Kaderde senin yerden aldığın 1 ekmek parçasının sana kazandırdığı 3 5 saniye o adamı veya kadını karşına çıkartabilecek zamanlamayı oluşturabilir.Kader bir muamma ve gaybdır.Gaybıda Allah tan başkası bilemez.Ama dua edip insanları tanımaya çalışmak işte kaderde sana hayırlı kısmetin kapısını açaçak anahtardır.
+ Yorum Gönder