+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşim 3'ten 9'a kadar şart olsun kimseden para almayacağım dedi. Alrsa nikahımıza zarar gelir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşim 3'ten 9'a kadar şart olsun kimseden para almayacağım dedi. Alrsa nikahımıza zarar gelir mi?


 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Eşim 3'ten 9'a kadar şart olsun kimseden para almayacağım dedi. Alrsa nikahımıza zarar gelir mi?


  Reklam  Cevap: Şartlı Boşama
  Kocanın boşama iradesini ortaya koyan beyanı kayıtsız ve şartsız olabileceği gibi bir şarta (ta`ilîkî şart) veya vadeye de bağlanabilir. Bu yönüyle boşama evlenmeden ayrılmaktadır.

  Boşanmanın bir şarta bağlanması durumunda bu şart ne zaman gerçekleşirse boşanma da hükümlerini o zaman doğurur. Bu şart gerçekleşene kadar evlilik bütün sonuçlarıyla birlikte devam eder.

  Şartlı talâkın sözün ifade ettiği anlamı kuvvetlendirmesi için yemin yerine kullanıldığı da vâkidir. Bu durumda hukukçuların ekserisine göre bu da geçerli bir şartlı talâktır; şart yerine geldiğinde boşanma gerçekleşir. Ne var ki İkrime, Şüreyh, İbn Teymiyye ve İbn Kayyim gibi bazı hukukçulara göre bu geçerli bir şartlı talâk değildir; dolayısıyla şart tahakkuk etse de boşanma gerçekleşmez. Sadece yerine getirilmediği için yemin kefâreti gerekir.

  Boşanmanın bir vadeye bağlanması durumunda da vade geldiğinde boşanma gerçekleşmiş olur.
  Alıntı..


 3. Misafir
  eşim kardeşinin mahkemesi var eniştesi şahit olarak beni yazdırmış esim hiddetlenerek eger karım oraya çıkarsa 3ten dokuza kan çıkarırım dedi bu boşama olurmu başka imamların fetfalarınıda ögrenebilirmiyim

+ Yorum Gönder
3ten 9a şart olsun,  3 den 9 a şart,  3 den 9 a şart olsun ne demek,  3ten 9a şart olsun ne demek