+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Madımak yemeği faydaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Madımak yemeği faydaları


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: madımak yemeği faydaları


  Reklam  Cevap:
  Madımak yemeği faydaları

  Bahar aylarında doğada sıkça rastlanan madımağın faydaları oldukça fazla: şeker hastalığından böbrek taşına kadar birçok hastalığa iyi geliyor.


  ‘Madımak’ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor.

  Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, “Yabancı otlarla sağlıklı yaşam” adlı kitabında, özellikle Tokat, Sivas, Yozgat ve bölgesinde sıkça rastlanan madımak otunun özelliklerine dikkati çekti.

  Kitapta yer alan bilgilere göre, madımağın “drog” denen yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Madımağın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayın, karın ağrısının giderilmesinde, ishal ve iltihaplara karşı etkili olduğu biliniyor. Çok yıllık, otsu bir bitki olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor. Adına türküler yazılan, yemeği, konservesi yapılan madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor. Halk dilinde keçimemesi, kuşekmeği ve söğüt otu olarak bilinen madımak, genelde köylü kadınlar tarafından toplanarak satışa sunuluyor. 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Çobandeğneğigiller familyasındandır. Diğer adları Keçi memesi, Kuş ekmeği, Söğüt otu, Badımak, Çoban ekmeği (Van), Can otu (Çorum).
  (Polygonum, Yunancada “çok dizli” demektir ve gövdesinde dizlere benzer küçük düğümlü bölgeler bulunduğu için bitki bu adı almıştır.)
  Polygonum cognatum, 30-100 cm boylarında, sürünücü, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yerde yayılarak büyüyen bitkinin kısa saplı, sivri uçlu, yumurtamsı yaprakları ve bunların koltuğundan kümeler halinde çıkan pembe çiçekleri vardır.


  İç ve Güney Anadolu’da yol ve tarla kenarlarında kendiliğinden yetişir. ilkbaharda genç sürgünleri sebze olarak yenir. Semizotunu çağrıştıran bir tadı vardır.
  Doğal boyacılıkta kullanılır: Göztaşıyla yeşil; sapları, kara boyayla karıştırılarak gri renk elde edilir.
  Madımağın idrar artırıcı ve kandaki şeker oranını düşürücü, basur iyileştirici etkilen vardır.
  Bunun için 50 gram madımak 1 litre (5 bardak) suda kaynatılır ve günde dört kez birer bardak içilir.

+ Yorum Gönder
madımak yemeği faydaları,  madımak otu,  madımak faydaları,  madımağın faydaları,  madımak bitkisi,  madimakin faydalari,  madımak otu nedir