+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberler sadece Sâmi ırkına mı gelmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberler sadece Sâmi ırkına mı gelmiştir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamberler sadece Sâmi ırkına mı gelmiştir?


  Reklam  Cevap: Soru: Neden 3 büyük din de Sami ırkından Peygamberlere indirilmiş. Farklı ırklardan peygamber isimleri Kur’an’da geçiyor mu? Geçiyorsa kim, geçmiyorsa neden geçmiyor?
  Cevap: Biz Kur’an’da geçen Peygamberlerin hepsinin hangi ırktan olduğunu bilmiyoruz. Bir kere ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem’in bir ırkı yoktu. Ondan sonra gelen peygamberlerden yirmi beşinin Kur’an’da ismi geçmektedir. Fakat bir hadiste Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) 124 bin peygamber geldiğini haber veriyor. Biz bunların nerelerde hangi ırklara peygamber gönderildiğini bilemiyoruz.
  Diğer yandan Kur’an’da peygamber gönderilmedikçe azap edilmeyeceği yer alıyor. Buradan yola çıkarak aslında her kavme bir peygamber gönderildiğini anlıyoruz. Bununla beraber, peygamberlerin ırklarını tespite çalışmanın bize bir faydası yoktur. Zira, bütün dinler ırkçılığın karşısındadır. Ahirette de insanlara, ırklarına göre değil amel ve niyetlerine muamele edilecektir. Ayrıca Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) belli bir ırka değil bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. Yani kişi hangi ırktan olursa olsun ancak Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) ittiba etmekle kurtulabilecektir. Durum buyken, ırk meselesini soruşturmak, değerleri karıştırmak manasına gelir.

+ Yorum Gönder