+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberler ve Krallar diyarı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberler ve Krallar diyarı


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamberler ve Krallar diyarı


  Reklam  Cevap:


  Peygamberler ve Krallar diyarı Diyarbakır'ın Eğil


  Diyarbakır'ın Eğil ilçesi. Pek çok kişinin adını bile bilmediği Eğil, binlerce yıllık tarihi, Dicle Barajı'nı çevreleyen surları, kral mezarları, kümbetleri ve 8 peygamberin mezarıyla cazibe merkezi olma yolunda.

  Düne kadar "Eğil, hakettiği yerde değil" diye hayıflanan ilçe halkı, bu gün gelenleri kapıda karşılıyor... Ağızlarından düşürmedikleri bir de sloganları var...

  Eğil'de seferberlik var... Turizm seferberliği.Seferberliği başlatan, Eğil Kaymakamlığı. Başta gençler, ilçedeki herkes gönüllü bir üyesi bu seferberliğin.

  Eğil inanç, kültür ve doğa turizmi için bulunmaz potansiyeli olan fırsatları olan bir yer: Milattan önce 3 binli yıllara dayanıyor yaklaşık onlarca medeniyete beşiklik etmiş, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu, Osmanlı ve ara dönemlerde diğer medeniyetlere beşiklik etmiş bir mekan Eğil. Peygamberler ve Krallar diyarı da deniliyor.

  Asur Kalesi'nden Kral mezarlarına kadar görülmeye değer çok sayıda yere sahip Eğil artık doğa sporlarıyla da turistlerin ilgisini çekmeyi hedefliyor.


+ Yorum Gönder