+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İşaret parmaklarımıza yüzük takmak günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İşaret parmaklarımıza yüzük takmak günah mı?


 2. Galus
  Özel Üye

  Cevap: işaret parmaklarımıza yüzük takmak günah mi?


  Reklam  Cevap: Hayır günah değildir takılmasında hiçbir beis (sakınca)yoktur. fakat peygamber efendimiz (sav) sağ el 4. parmağa veya sol eline de taktığı olmuştur.

  Sağ ele de, sol ele de yüzük takmak caizdir. Küçük parmağa veya yanındaki parmağa takılır. Uygun olanı budur. Diğer parmaklara da takılsa günah olmaz.

  Erkekler sadece gümüş yüzük takabilir. Ağırlığı da 4.8 gramdan fazla olmamalıdır. İki yüzük takılırsa bu ağırlığı geçmemelidir. Kadınlar ise, altın ve gümüşten başka yüzük takamazlar.


 3. -smyye-
  Yola DeVam...
  altın ve gümüşten başka takamaz derken ??

 4. Galus
  Özel Üye
  Birtakım giyim ve süs eşyaları vardır ki, bazı hikmet ve sebeplerden dolayı kullanılmaları ve giyilmeleri erkekler için caiz görülmemiştir. Fakat yaradılışları icabı ziyneti ve süsü seven kadınlar için helâldir. Bunlardan birisi ipekten yapılmış giyim eşyaları, diğeri de altındır.

  Bu husustaki hadis-i şerif gayet açıktır. Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:
  “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.”

  İbni Mâce, Libas: 19.

  umarım açıklayıcı olmuştur...

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bildiğim kadarıyla bronz ve tunç gibi madenlerden yapılan
  takıları Peygamber efendimiz (s.a.v) müşrik ve
  yahudilere benzememek için erkek olsun kadın
  olsun hoş görmemiş,takılmamasını buyurmuş.
  yani mekruh sayılmış

 6. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Bildiğim kadarıyla bronz ve tunç gibi madenlerden yapılan
  takıları Peygamber efendimiz (s.a.v) müşrik ve
  yahudilere benzememek için erkek olsun kadın
  olsun hoş görmemiş,takılmamasını buyurmuş.
  yani mekruh sayılmış
  Evet kardeşim dediğiniz doğrudur..
  Demir, bakır, kurşun ve tunç gibi madenlerden yapılan yüzükler hem erkeklere hem de kadınlara mekruhtur (el-Mevsılî, a.g.e., IV, 224).
  Akîk ve yeşim gibi kıymetli taşlardan yapılanlar ise kadın erkek herkes için caizdir. (İbn Abidin, a.g.e.; V, 315).


  Ayrıca:

  Yüzük, her iki elin her hangi bir parmağına takılabilir. Ancak, küçük parmağa (Serçe) takılması sünnettir (İbn Abidin, a.g.e., V, 316; Kamil Miras, Tecrid Tercemesi, XII, 108).

  Yüzük takmak sünnet ise sünnete uyalım..

  O'na emanet olun..


 7. halilcan
  Devamlı Üye
  Sual: Yüzük hangi elin hangi parmağına takılır? Her madenden caiz midir? İki tane de takılabilir mi? Kadın erkek fark eder mi?
  CEVAP
  Sağ ele de, sol ele de yüzük takmak caizdir. Küçük parmağa veya yanındaki parmağa takılır. Uygun olanı budur. Diğer parmaklara da takılsa günah olmaz.

  Erkekler sadece gümüş yüzük takabilir. Ağırlığı da 4.8 gramdan fazla olmamalıdır. İki yüzük takılırsa bu ağırlığı geçmemelidir. Kadınlar ise, altın ve gümüşten başka yüzük takamazlar ve taktığı yüzüklerini de yabancı erkeklere gösteremezler.

  Kadın ve erkek için, yüzüğün taşı her taştan olabilir.

 8. Misafir
  Okudumda isaret parmaga yuzuk takmak gunah degilmis.dogrumu??
  Lutfen cevap verin😊😊😊

 9. klav
  Özel Üye
  Defalarca günah olmadığı yukarıdaki mesajlarda yazılmış extra cevaba neden ihtiyacınız var

 10. Misafir
  İşaret parmağına hristiyanlar veya yahudiler yüzük takar diye biliyorum. Ve de peygamberimiz de başka ırklara bemzemeyin diye uyarıda bulunmuştur ona göre dikkat edin.

 11. Misafir
  Ya cok tesekkurler benim bi yengem var cok dindar bi kadindir. Basparmagimdaki yuzugu gordu ve gunah hemen cikar dedi. Bende arastirmak istedim simdi ona gunah olmadigini nasil soyliyecem

+ Yorum Gönder
işaret parmağına yüzük takmak günah mı,  isaret parmagina yuzuk takmak gunahmi,  işaret parmağına yüzük takmak,  işaret parmağa yüzük takmak günah mı,  baş parmağa yüzük takmak günah mı,  işaret parmağına yüzük takmak günah mıdır,  bas parmaga yuzuk takmak gunahmi