+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tırnak yeme alışkanlığnda kullanılan ojenin abdesteki hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tırnak yeme alışkanlığnda kullanılan ojenin abdesteki hükmü

  Sual: Selamunaleyküm .. Kardeşler size bişi danışacagım .. Tırnak yeme alışkanlıgım var ve engel olamıyorum kendime ..Acı ojenin faydasını gördüm lakin her namaz vaktinde ojeyi çıkartıp abdest alma imkanım yok..Ne yapmalıyım bunun için ??Acaba kabul olmaz mı namazım tedavi için sürecegim sonuçta keyfiyet yok zaruri bir durum ?? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Tırnak yeme alışkanlığnda kullanılan ojenin abdesteki hükmü


  Reklam  Cevap: Oje gusle ve abdeste manidir. Bu bakımdan abdest alınacağı zaman ojenin giderilmesi gerekir.

  Abdest alırken, yıkanması gereken uzuvlardan birinde kuru yer kalırsa, abdest sahih olmaz. Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerin yıkanması gerekir.

  Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup da suyun bedene ulaşmasına mani olanlar abdest ve gusle manidir. Abdest veya gusülden önce bunların çıkarılması gerekir.

  Buna karşılık, tabaka oluşturmayan saç boyası, kına gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engeli değildir.

  Abdest alındıktan sonra tırnaklara oje sürülürse namaz kılınabilir. Abdestin bozulması halinde, ojeyi giderip abdest alınması gerekir.


+ Yorum Gönder