+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafii mezhebine göre imama uyan kişi, tekbirden sonra imamın Fatiha'ya geçmesini beklemeden Fatiha'ya başlayabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafii mezhebine göre imama uyan kişi, tekbirden sonra imamın Fatiha'ya geçmesini beklemeden Fatiha'ya başlayabilir mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Şafii mezhebine göre imama uyan kişi, tekbirden sonra imamın Fatiha'ya geçmesini beklemeden Fatiha'ya başlayabili


  Reklam  Cevap: İmama uyan kişinin, imamın ardı sıra Fatiha'yı okuması farzdır. Ancak imam Fatiha'nın bir kısmını veya tamamını okuduktan sonra gelip cemaate katılan kişinin, o rekatta Fatiha okumasına gerek kalmaz. Onun Fatiha okumasını imam üstlenmiş olur.
  İmama uyan kişinin fiili rükünleri imamın ardı sıra yapması şarttır. İmama uyan kişi fiili veya sözlü rükünleri imamla eş zamanlı olarak yaparsa, bunun bir zararı ve günahı olmaz. Ancak cemaat sevabının elden kaçmasına sebep olduğu için mekruhtur.
  Ancak iftitah tekbiri bundan ayrı tutulmuş ve iftitah tekbiri imamla eş zamanlı alınması halinde iftitah tekbiri alınmamış sayılır.
  Buna göre bir kişinin Fatiha'ya imamdan önce başlaması namazı bozmaz. Ancak imamdan sonra başlaması daha faziletlidir.
  İmama uyan kişi herhangi bir zaman da Fatiha'ya başlayabilir. Ayrıca imam fatihanın bir kısmını veya tamamını bitirdikten sonra imama uyan kişi o rekatta Fatiha'yı okuması şart değildir. Dilerse okuyabilir.
  (Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)

+ Yorum Gönder