+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Atlar da sarhoş olur, kaplumbağalar da uçar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Atlar da sarhoş olur, kaplumbağalar da uçar


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Atlar da sarhoş olur, kaplumbağalar da uçar


  Reklam  Cevap: ATLAR DA SARHOŞ OLUR, KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR


  BİRAZ GARİP bir yol olduğunu biliyorum. Ancak ne zaman yeterince şükretmiyor olduğumu düşünsem bir İran filmi izlemek geliyor aklıma. Ve yanılmıyorum. Hedefi her defasında tutturuyorum. Evet, kesinlikle şükretmem gereken çok şey var!
  Elbette genelde bizlerin haberdar olabileceği kadar sesini duyurabilmiş olan yönetmenler ve onların ünlü filmlerinden bahsediyorum. Macid Macidi’nin tüm filmlerini izledim nerdeyse. Başrolün çocuklara verildiği filmlerini izlerken İran sinemasının bir takipçi daha kazandığından emindim. Ama bu bana pahalıya patlamıştı, günlerce midem ağrımıştı acıdan Cennetin Çocukları’nı ilk izlediğimde. Yine de bir aile huzurundan ve konusunu tamamen hayatın gerçeklerinden alan bir hafif mizahtan bile söz edilebilir Macidi filmlerinde. Ya da ben artık biraz daha direnç kazanmaya başladım. Kim bilir.

  Bildiğim şey şu ki, iki akşamdır rahmet okuyorum Macid Macidi’ye ve onun çocuklarına. Zira Bahman Ghobadi diye biri daha var ve onu mide ağrısıyla izah edemiyorsunuz. etmenin en güzel yolu onu tarif etmemektir. Ve o bunu yapıyor. Tüm kareler tek kelimeyle tanımlanabilir; yalınlık. Size nefes alacak kadar bile yer bırakmayan her yeri ve her şeyi kaplamış bir yalın acı..
  Mazoşist miyim? Hayır. Peki Bahman bir duygu tüccarı mı, horokost ekonomisi gibi olası bir mülteci ekonomisi oluşturma imkanı mı var. Hayır. Bu filmlerdeki her şey sadece gerçek. Yalınlığını da buradan alıyor zaten. Size kaçacak hiçbir delik kalmıyor işte. Biraz acı alır mısınız? Bu çok saçma olurdu.. Bu acılara biraz bakar mısınız. Evet, olan şey bu.
  İlk izlediğim filmi bir sessizlik şaheseri olarak tanımlanan SARHOŞ ATLAR ZAMANI idi. festivallerde çok önemli 9 ödüle adını yazdırmış bir film bu. Amine’nin sesi ve konuşması, o kutsal harfler arkada akarken yüreğinizde bir yere yerleşiveriyor birden bire. Filmin konusunu yazmayacağım. Mekân yönetmenin kendi köyü olan İran yakınlarındaki Kürt köyü Bane’dir. Olay ve kişiler tamamen gerçektir. Hatta filmde kardeşi oynayan çocuklar hakikaten kardeştir. Filmin çok ilgi çeken ismi, soğuğa dayanmaları için atlara verilen alkolden gelmektedir. Ve mesaj açıktır atlara verilen özen insanlara özellikle çocuklara verilmemektedir.. Irak sınırına kaçakçılık yaparak yaşanılan bu hayat, 12 yaşındaki Eyüp için gerçektir. Yönetmen şöyle diyor bir söyleşisinde, “Filmdeki çocuklar karın yağmasını bekliyorlar. Böylece tekrar çalışmaya başlayacaklar. Kar yağdığında yollar kapanır. Böylece mallarını taşıtmak isteyen kaçakçılar çocukları ve katırları kullanırlar. Ve sonra özürlü çocuğun gerçekten iki yıl ömrü kalmıştı. Almanya’da ameliyat edileceğini biliyorum ama bunun için yeterli para yok.”
  Bu gerçek olmamasını umduğunuz hikaye gerçektir. Bu kadar yükü taşıyabileceğine hayatta inanamayacağınız bunca çocuk hayatlarında hiç kamera görmemiştir. Hatta televizyon. Filmde mükemmel bir performans gösterirler ama. Tıpkı KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR filmindeki çocuklar gibi..

  Turtles Can Fly, yönetmenin ikinci bol ödüllü uzun metrajlı filmi. Festivallerden bileğinin hakkıyla aldığı 40 ödülle dönen film. Diğerinden daha da acı olmayı nasıl olup da başardığını anlayamadığım film.. Aslında iki film birbirine oldukça benziyor. İran kültüründe ve sinemasında oldukça yer tutan müzik, filmlerde bir esinti gibi sadece. Konuşmalar hep az. Cümleler kısacık. Belgesel kıvamında filmler bunlar. Yine aynı yaşlarda çocuklar var bu filmde. Yine bir sınır. Yine bir köy. Yine imkansızlıkların sırtına bindiği masum yüzler.. Bu filmde Eyüp’ten bir yaş büyük olan Satellite (Saran) var ve Amine’den daha büyük ama bir anne olmak için, yaşadığı acılar için çok küçük olan 14 yaşındaki Agrin. Mayın toplayarak geçimini sağlayan bir azaları muhakkak eksik kimsesiz çocuklar. Tarihin kara lekesi Halepçe’yi yaşamış çocuklar..
  Öyle bir zulüm görürler ki, Amerika’ya umut bağlarlar. Bu da başka bir trajedidir ki, kimilerine göre yönetmen bu yolla Amerika’ya sanatsal bir tepki vermiştir. Bu mesajın bariz olduğunu söylemem çünkü içine “çeşitli” mesajları gizleyebileceğiniz filmler değil bunlar. İsimler tek başlarına yeterli değil mi? Film adını, savaş uçaklarından atılan bombaların etkisiyle havaya uçan kaplumbağalardan alıyor. Veya kaplumbağa misali yaşamı sırtında taşıyan küçük mülteci anneden..
  O küçük anneyi ilk sahnede gördüğümde Amine’nin sesinin yaptığını yaptı bana gözleriyle, bir ışın silahı gibi içimi delip geçti. Herkes onun iyi bir oyunculuk eğitimi aldığına emin olabilir filmi izlediğinde. Oysa oyuncuların bulunması için 300 kişiyle süren aramalarda Irak’taki tüm Kürt köyleri gezildi ve çocuklar fotoğraflardan seçildi. Daha da ilginci beni delip geçen o büyülü kız yani Avaz Latif (Agrin), elektriği dahi olamayan bir köyde bulundu. Soran İbrahim (Satellite) ise çocukların içinde daha önce bir televizyon görmüş tek çocuk.
  Bu durum sizin de aklınıza Slumdog Millionaire filmini getiriyor değil mi? Kenar mahalleden seçilmiş çocuklarla çekilen filmin 8 oscarlık başarısı. Bu gerçekten bir başarı mı. Bu film diğer iki filmle kıyaslanmamalı mı. Neden?
  Evet, neden kimse fakir olarak bile görülemeyecek bu çocukların bu büyük sinema başarısına sansasyon üretme harici bir sebeple ilgi duymuyor? Ya da sansasyon için bile olsa neden Hintlisine duyuyor da, İranlısına duymuyor?
  Bu filmler kıyaslanabilir. Hatta kıyaslanmalıdır.
  Bir sinema eleştirmeni değilim. Ama uzmanlık alanı enflasyonuna da boyun eğecek değilim. Zaten yapacağım kıyaslamaları da, sonuçlarını da sinema terimleriyle açıklayamazsınız… Kendi bakış açımdan ilk aklıma gelen yönleriyle kıyasladığımda bu filmleri, ortaya çıkan sonuç tam da beklediğim şey oluyor. Birincisi, Ghobadi ilk filmini kendi köyünde çekmiştir, ikinci filmini ise köyünün yakınında. Mekanı içindeki tüm ayrıntılarıyla bilmektedir. Kenar mahalle milyoneri filminin yönetmeni Simon Beaufoy ise bir kitaptan uyarladığı senaryoyu bilemek için sadece üç kez Hindistan'ı ziyaret etmişti. Bir mizahsen gibi geçen sahnelerde ne kadar çok acı gizliydi ve hepsi gizli kaldı. Ama doğru ya film bunun üzerine bina edilmemişti. Bir fark daha, bu film 15 milyon Amerikan dolarına mal oldu ve dünya çapında toplam 128,442,071 ABD doları hasılat elde etti. Diğer filmlerin yönetmeninden gelen açıklama ise şöyleydi; “Daha önce, az miktarda devlet yardımı dışında tamamen kendi kaynaklarımla birkaç kısa film yapmıştım. Bu filmler ödül kazandılar. Bu da bana devam etme gücü verdi. Çekimi bir yıl kadar süren bu ilk uzun filmim için pek çok sorun yaşadım. Çekimler sırasında yapımcı para yatıracağını vaad etti, ancak sonunda beni yarı yolda bıraktı. Bazı eşyalarımı satmak ve köydeki herkesten borç almak zorunda kaldım. Yapım öncesinin her aşaması bir kabustu. Film “Yönetmenlerin Ondört Günü” bölümüne seçildiği zaman ses ve müzik efektleri olmayan tamamen ham kopya halindeydi. Bu haliyle seçilmeyi başarmasına çok mutlu olmuştum. Filmi tamamlayabilmek için para bulmak amacıyla kapıları tekrar çalma gücünü buldum kendimde. Şu anda çok borcum var..”
  Uluslararası birçok önemli festivalden onlarca ödül alan bu filmler akademi ödüllerine aday olamadılar. Ama Slumdog Millionaire aday gösterildiği on dalın sekizinde Oscar ödülünün sahibi oldu. Peki bu bir ölçü birimi miydi, değildi ve olamazdı. Çünkü izleyicisine “Daha önce kesinlikle böyle bir film izlememiştim. Hayatımda izlediğim en iyi film. Daha önce izlediğim tüm dramları unutmuş durumdayım. Bıkmadan defalarca izleyebilirim…” gibi yorumları yüzlerce kez yaptırmak için oscarlarınızı kullanamazsınız. Bu filmin bir oscarı yoktur, ama sizin hayata bakış açınızı değiştirebilir. Diğer ise bol şatafatlı haliyle bir çikolata paketi gibi tüketilip kenara itildi bile.
  Gelelim filmlerin ortak gibi görünen yanlarına, çocuklara. Slumdog Millionaire henüz gösterime girmeden arkasındaki Amerikan devlerinin sayesinde korkunç bir kamuoyu oluşturmayı başarmıştı. Benim gibi televizyon izlemeyen birinin bile daha gösterime girmeden tüm ayrıntıları duymuş olması sağlanmıştı. Filmdeki çocuklar üzerine tonla yayın döndü. Çocuklar harika giysiler ve bir basın ordusuyla birlikte uçakla Hollywood’a gittiler. “Herkesin rüyası” kırmızı halı üzerinde poz verdiler. Dağıtımcı şirketin dediğine göre kendilerine bir aylık çalışma içinde kendi yörelerinde yaşayan bir yetişkine ödenen yıllık ortalama ücretle üç kez ödeme yapıldı. Kimilerine göre ise çocuklar eskisinden kötü şartlarda yaşamaya devam ediyor.
  Ghobad’nin çocuklarına ise böyle bir ödeme yapılamadı. Yönetmen acılarını aktardığı köylülerden borç alarak tamamlayabildi bu filmi zaten. Onlar hakkında basında herhangi bir haber yayınlanmadı. Güzel gözlerinin önünde flaşlar patlamadı. Hiç kırmızı halıda yürümediler. Ama bu işlerini iyi yapmadıkları için değildi, ödüle layık olmadıkları için hiç.
  Peki bu çocukları böyle bir imkansızlığın içinde profesyonel oyuncular gibi başarılı olmaya iten sebep ne idi. Bence bunun tek bir cevabı var, doğallık. Bahman Ghobadi gayet zor şartlar altında ve oradan oraya savrularak geçirdiği gençlik döneminde tam 4 yıl bir çocuk yuvasında çalışmıştı. Çocukları çok iyi gözlemledi ve onlarla harika bağlar kurdu. Onu böyle bir başarıya iten sebep de buydu. Çünkü o bu ayrıntıyı hiç ihmal etmedi. Mesela iki filmde de seçilen çocuklarla kendisine alışmaları için bir süre birlikte yaşadı ve çocuklarla dostluğunu pekiştirdikten sonra kamerasını çalıştırmaya başladı. Bu ne dahice bir ayrıntı. Bu ne hoş bir çalışma metodu.
  Slumdog Millionaire’deki çocuklar da gerçekti, ama yönetmenin amacı onları hikayeye dahil etmek ve güzel durmalarını sağlamaktı. Oysa diğerlerinde çocuklar da, hikaye de gerçekti ve yönetmenin amacı onları birer sahne figürü gibi kullanmak değil gerçekliği en yalın haliyle onların gözlerinden okutmaktı. İşte o nedenle Hintli çocukların yüzlerini hatırlayamıyorum. Ama yıllar önce izlediğim filmlerdeki birçok çocuğun yüzü zayıf hafızıma ters bir şekilde gayet net hafızamdadır. Cennetin çocuğu Ali, onu kim unutabilir. Soğuktan donmak üzere olan ellerini ovuşturan sakat çocuk Madi, ellerini ovuştururken gözünden akan yaş geceleri uyumadan önce gözlerinizi tavana diktirir. Delici bakışlı Agrin ve daha nicesi.
  Hayatlarında kamera değil televizyon görmemiş bu çocuklar nasıl böyle büyük başarılara imza atabilir. Bunu sadece gizli kalmış müthiş sinema yeteneğinin açığa çıkmasıyla izah edemezsiniz. Daha inandırıcı bir sebebi var. Eğer filmi çeken yönetmen bir şeyleri anlatması gerektiğini düşünerek emek harcıyorsa, “hikaye”si kulağa hoş gelmekten öte tarihe not düşülmesi gereken öğeler barındırıyorsa ve “çocuk” ayrıntısını kullanmayı biliyorsa, buradan bir mucizenin çıkması gayet doğaldır.

  Tıpkı Savrseni Krug (Kusursuz Çember) filminde olduğu gibi. Hiçbir film platosunda göremeyeceğiniz yoğunlukta bir savaş arka temasının önündeki iki sarışın çocuk. Onlar da çok başarılıydı değil mi? Tehlikeli ve gerilim dolu sahnelerde çok profesyonellerdi.. Sonra mesela unutulmaz bir baba oğul hikayesi olan The Pursuit of Happyness’de Will Smith’in rol arkadaşı olan çocuk. Onun yüzünü de hatırlıyorum, o da çok başarılıydı. Bence önemli, oynadığı kişi gerçekten babasıydı çünkü. Çünkü Almedin ve Almir, gerçekten savaşın içinden çıkmıştı.
  Bu çocukları böylesi başarılı yapan şey gerçek olmaları. Onlara nasıl bu kadar başarılı bir oyunculuk sergilediklerini sorsanız eminim size şöyle cevap vereceklerdir; “Biz karakterler canlandıran oyuncular değiliz, biz hikayedeki karakterlerin canlı haliyiz. Biz sadece kendimiz oluyoruz…” Kaplumbağaların uçtuğu, atların sarhoş olduğu kadar gerçek olan bu yüzleri ve başarılarını işte tam bu yüzden unutamıyorsunuz. Film bittiğinde ekrandan zor aldığınız gözlerinizle normal yaşantınıza dönmeniz arasında geçen bocalama zamanlarında yüreğinizde izlerinin kaldığını fark ediyorsunuz.

  Nuriye Çakmak

+ Yorum Gönder