+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber Efendimiz (asm) Mekke döneminde en şiddetli dârulharbi yaşadı ve yine de faiz almadı. Şimdiki dârulharbte nası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimiz (asm) Mekke döneminde en şiddetli dârulharbi yaşadı ve yine de faiz almadı. Şimdiki dârulharbte nası


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Peygamber Efendimiz (asm) Mekke döneminde en şiddetli dârulharbi yaşadı ve yine de faiz almadı. Şimdiki dârulharb


  Reklam  Cevap: Bildiğiniz gibi bir konuda hüküm vermek için müçtehit olmak gerekir. Müçtehitlerimiz de mutlaka İslami esaslara göre karar verirler.
  Faiz konusunda Mezhep imamlarımızın genel hükmü, her zaman ve her yerde haram olduğudur. Ancak İmam Azam Hazretleri bir Hadis-i Şerife dayanarak harp diyarında (dârulharpte) faizin haram olmayacağını söylemektedir.
  Bir Müslüman diğer imamlarımızın görüşüne uyarak harp diyarında da faiz almazsa onu tebrik ederiz. Ancak bir Müslüman İmam Azam içtihadına göre hareket ederek, ihtiyacından dolayı harp diyarında faizli bir uygulama yapıyorsa, ona da saygılı olmak gerekir.
  Yani kendimiz azimeti tercih edelim, başkasının ruhsatı tercih etmesine de karışmayalım, diye düşünüyoruz.

+ Yorum Gönder