+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günah mıdır?


 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Lohusalık devam ederken ilişki dışı orgazm olmak günahmıdır?


  Reklam  Cevap: Hayır kardeşim günah değildir,
  Koca veya Kadın lohusalık devam ederken eşiyle ilişkiye girebilir ancak cinsel temasta bulunamaz..

  O'na emanet olun..


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hayızlı ve Lohusa kadının göbek ve diz kapağı arası
  bölümü eşine haramdır,diğer kısımlardan
  faydalanmasında bir günah yoktur.

 4. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  İmam Muhammed : Koca eşinin hayız olması halinde âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir.

  İmam Muhammed, "kan gelen yerden sakınılması şartı ile her taraftan faydalanılması helaldir" demiştir. İmamı-ı Şafi'de bu görüştedir. Bu durumda kan gelen yerin örtülü olması, açık olmaması lazım. Bunu yapan kimselerin de kendilerinden emin olması gerekir. (bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi; Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993) 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Adetli (hayız) ve doğum hastalığı (nifas) içinde olup da he­nüz kendisinden kan kesilmeyen kadınla cinsı temasta bulun­mak dinen yasaktır.

  Ashaptan Ebüddahdan (r.a.) Hz.leri bir cemaat huzurunda Resulüllahtan kadınlara hayız halinde nasıl muamele olunacağını sordu. Çünkü, Yahudiler kadınların hayız hallerinde onlardan gayet uzak bulunurlar. Hıristiyanlar ise hayız halini ehemmiyete almıyarak istediklerini yaparlar.

  Cahiliye Arapları da kadınları ile tamamen ilgilerini keserler, beraber yemezler, içmezler ve bir arada bulunmazlardı. Bu halin devamı sırasında İslamda buna dair birhüküm olmadığından Ebüddahdan'ın suali üzerine bu konuyla ilgili ayet nazıl oldu.

  İşte her müslüman erkek ve kadının hayız ve nifas (kirlilik) hallerinde ne Yahudiler gibi ne de Hıristiyanlar gibi olmayıp orta hali muhafaza ederek hayız hallerinde kadınlarla cinsi münasebette bulunmaktan sakınmakla beraber, onlarla mu­habbeti, beraberce yiyip içmeyi, yatıp, oturmayı terk etmemeli­dir.

  Hayız (aybaşı) sırasında rahimden kirli kan gelir. Bu pis bir şeydir. Bu durumda kadına yaklaşmak da eziyettir. Kadın bir nevi hastadır. Ruhi gerginlik içersindedir. En iyi şey, ona mümkün olduğu kadar istirahat imkanı vermektir.

  Adet gören kadının, göbeği ile diz kapağı arası kapalı olmak şartıyla kocası kendisinden çeşitli şekilde faydalanabilir. Bu caizdir.

  Adetli zamanda yapılan temaslardan ötürü doğacak çocukta cüzzam olur. Hayızlı bir kadının cinsi münasebeti eziyet verici olduğu için, haram kılınmıştır. Hanımın normal yolundan başka yollarında ise eziyet daimi bir şekilde mevcuttur. Binaenaleyh böyle bir yoldan münasebette bulunmak, hayızlı bir hanımla münasebette bulunmaktan daha şiddetli bir şekilde haramdır. Bununla, kadına arkadan temas kastedilmektedir.

  Adet halinde, kadının kemer bağlama yerinden dizlerinin üstüne kadar uzanan bir örtü yani elbise uygundur. Böyle yap­mak edebdendir. Kişi hayızlı hanımıyla yemek yiyebilir. Onunla beraber aynı yatakta yatmak ve oynaşmakta kişi için, bir beis yoktur. Hayızlı olduğundan ötürü ondan cinsi birleşmesinden başka sakınması gerekmez.

  Hayızlı kadınla cinsi temas ta bulunmakla, rahimde iltihap­lar olur. Bu, kısırlaşmaya kadar gider. Kadından erkeğe de geçerek, erkek de kısırlaşabilir. Kadındaki mikroplar, hayızlı birleşmelerde erkeğe daha kolay geçer.

  LOHUSALIK (NİFAS)

  Çocuk doğuran kadına Lohusa denir. Bunun dinde ismi "Nifas" dır. Lohusadan 40 güne kadar kan gelir. Hiç kan gelme­yen kadın olduğu gibi 40 günden önce kendisinden kan kesilen kadınlar da vardır Kan kesilmediği müddetçe 40 güne kadar onunla cinsı münasebet haramdır.

  Hasan-ı Basri'den: Osman bin Ebi’l-As'ın karısı çocuk doğurmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra süslendi. Kocası ona: "Size dememiş miydim, Resulüllah (s.a.v.) bize lo­husa kadınlarımızdan 40 gün uzak kalmamızı emretmişti!" dedi.

  Kanama 40 gün devam ederse, hayızlı kadına haram olan şeyler lohusa kadına da haram olur.

  Kanama daha kısa sürede kesilirse kadın yıkanır ve sorum­luluklarını yerine getirir.


  Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

  _________________


  Hayız ve Nifas Hallerine Ait Hükümler

  122- Adet gören veya lohusa olan müslüman kadınlara ait bazı özel hükümler vardır. Şöyle ki: Bu haller içinde bulunan bir kadın namaz kılamaz, şükür secdesi bile yapamaz. Oruç tutamaz. Kur'an-ı Kerîm 'den bir ayet dahi okuyamaz; ancak dua ayetlerini dua niyeti ile okuyabilir. Kur'an-ı Kerîm'e veya Kur'an ayetlerinin yazılı bulunduğu levhalara ve paralara, tam ayet olmasa bile, dokunamaz, tutamaz. Sahih kabul edilen görüşe göre, Kur'an tercümesi hakkında da hüküm böyledir, onu da ele alamaz. Mescidlere (camilere) giremez. Kabe'yi tavaf edemez, kocası ile cinsî ilişki kuramaz. Kocası böyle bir hanımın göbeği altından diz kapakları altına kadar olan yerlerinden aralarında bir engel olmaksızın faydalanamaz. Şehvetin olup olmaması fark etmez. Bunu yapmak haramdır. Aralarında bir engel (bir elbise) varsa, cinsî ilişkiden başka faydalanma yapabilir.

  Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali

 6. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Aralarında bir engel (bir elbise) varsa, cinsî ilişkiden başka faydalanma yapabilir.

  Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali

  ya biz de aralarında bir örtü olacak diyoruz,cinsi ilişki dışında faydalana bilir diyoruz,
  Ben sadece İmamlarımızın da böyle görüşleri olduğunu belirtmek istedim..
  Ben sana imam Muhammed imam Şafii'nin ictihadı diyorum sen bana
  Ali Eren diyorsun


 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Hayırda yarışmak bu olsa gerek kardeşler. İkiniz de doğruyu söylüyorsunuz lakin kulağı faklı yerlerden tutuyorsunuz

  Rabbim ilmi ile ilimlendirsin siz değerli kardeşlerimizi (amin)

 8. Misafir
  bilgiler için teşekkürler

+ Yorum Gönder
lohusalıkta sevişmek günahmı,  lohusalık döneminde sevişmek günahmı,  lohusalıkta ilişki günahmı,  lohusalıkta eşini boşaltmak,  lohusalıkta orgazm,  lohusalıkta cinsellik,  lohusayken orgazm olmak