+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Amcamın ilk eşi vefat etti ikinci eşi aldı fakat amcam ilk eşinin üzerine gömülmek istiyor bu caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Amcamın ilk eşi vefat etti ikinci eşi aldı fakat amcam ilk eşinin üzerine gömülmek istiyor bu caizmidir?

  Sual: amcam ilk hanımı ile defnedilmek istiyor yani sakınca yok olabilir demekte. olur mu şeklinde sordum ama gelen cevap alakası oldu. yardımlarınızı rica ediyorum. ilk hanımı öldükten sonra
  ikincisi ile evlenmişti. ama vefat eder ise ilk hanımı ile defnedilmesinde bir sakınca yok der ?
  DİNEN BU DURUM UYGUN MU ? ? 2. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!

  Cevap: Amcamın ilk eşi vefat etti ikinci eşi aldı fakat amcam ilk eşinin üzerine gömülmek istiyor bu caizmidir?


  Reklam  Cevap: Mum Hocanın cevabını okudum. Amma İstanbul'da inanılmaz yer sıkıntısı var. Dolayısıyla bu bir uygulama olarak zaten yapılmakta... (daha önce Mez. md. çalıştığım için bilfiil biliyorum) Bir de (görmedim amma) Cennet-ül Baki kabristanlığında 5 yılda bir düzlenip sil baştan defin yapılıyormuş. Bu uygulama hocanın cevabının tam zıddı bir uygulama...Bu konuda ne dersiniz. Selametle.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Yazıyı İncele...

  Bir kabre birden fazla ölü koymak mekruhtur. Ancak salgın hastalık, savaş, deprem, sel felâketi gibi durumlarda, ölü sayısı fazla olur da her biri için ayrı bir kabir hazırlamak güçleşirse, o takdirde iki üç kişiyi bir kabre defnetmekte kerahet yoktur.
  Karışık şekilde bir defin yapılıyorsa, o takdirde önce erkek yüzü kıbleye gelecek şekilde konur, onun arkasına erkek çocuğu onun arkasını da kadın konulur. Aralarında da fasıla bulunsun diye toprak konulur.(1)
  Bir kabre konulan bir kaç erkek ise, takva yönünden daha çok bilinenine öncelik tanınır. Bunda eşit olurlarsa, en faziletlisi önce defnedilir.(2) Birkaç kadın ise yine aynı ölçülere göre defnedilir.

  Kabirdeki Ölü Çürüyüp Toprak Haline Geldiğinde:
  Bu durumda başka birini o kabre defnetmek caizdir. Kemikleri duruyorsa, toplanıp bir köşeye yerleştirilir, ara yere fasıla olsun diye toprak konulur. Ölünün çürüyüp çürümediği toprağın durumuna göre tesbit edilir. Bir de tecrübeyle sabit olabilir.(3)
  Annenizi illa da babanızın olduğu kabre defnetmeniz gerekmez. Yakın bir yere de defnedilebilir. Bu konuda belirtilen şartlara ve hükümlere göre hareket edebilirsiniz.
  Kaynaklar:

  (1) El-Muhit - Radıyüddin Serahsî - Fetâvâ-yi Hindiyye.
  (2) El-Muhit - Radıyüddin Serahsî.
  (3) Et-Tebyin – Zeylaî
  (Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, 2. Cilt, s. 615.Uysal Kitabevi, Konya)

  [/QUOTE]

+ Yorum Gönder