+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hız sınırına dikkat etmeyen kişi katil olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hız sınırına dikkat etmeyen kişi katil olur mu?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hız sınırına dikkat etmeyen kişi katil olur mu?


  Reklam  Cevap: Hız sınırına dikkat etmeyip kazaya sebep olan kişi, dinen mesul olsa da katil olarak değerlendirilmez.

 3. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Kerdeş;
  Hız sınırına dikkat etmeyen kişi araç kullanırken hıza kapılıp sürat yaparsa hiç şüphesizdir ki kendisinin ve başka insanların canlarını tehlikeye atmış olur.
  Çünkü insanoğlu hata yapmaya müsait bir varlıktır, hiç kimse ben araba kullanırken hata yapmam veya kazaya sesebiyet vermem diyemez, Araba Kullanırken %20'lik bir kısım arabayı iyi kullanma (Şöförlükse) eğer %80'lik kısımda yolda karşısına çıkacak (Arabanın bakımı ,sağlamlığı, diğer şöförlerin iyi olması,yolun durumu vs gibi..) engellerdir..

  Şüphesiz Yüce Allah (c.c) bu konuyla alakalı Bakara Suresi 195. ayetinde şöyle buyurmaktadır:


  وَأَنفِقُواْ فِي سَبِيلِ
  اللّهِ وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ
  وَأَحْسِنُوَاْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ

  ''Allah yolunda mal harcayın da kendinizi ellerinizle tehlikeye bırakmayın ve güzel hareket edin. Çünkü Allah güzellik ve iyilik edenleri sever.''

  Bu nedenledir ki kişi, araba kullanırken hız yapıp ölür ve bu nedenle de başka insanların ölmesine sebebiyet verirse şüphe yok ki katil olur..

  Ancak Trafikte gerekli tüm kurallara uduktan sonra kaza işlemi gerçekleşir ve ölürse bu olaydan da mes'ul değildir kazaya sebebiyet veren mesuldür..

  O'na emanet olun..


 4. Muhasibi
  Editör
  Bu nedenledir ki kişi, araba kullanırken hız yapıp ölür ve bu nedenle de başka insanların ölmesine sebebiyet verirse şüphe yok ki katil olur..
  Hız sınırına dikkat etmeyip kazaya sebep olan kişi, dinen mesul olsa da katil olarak değerlendirilmez.
  Sorularla islamiyet...

+ Yorum Gönder