+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah'ın sonsuz kudret sahibi oluşunu anlayamıyorum aklıma gelen sorulardan dolayı imanım tehlikede midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah'ın sonsuz kudret sahibi oluşunu anlayamıyorum aklıma gelen sorulardan dolayı imanım tehlikede midir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Allah'ın sonsuz kudret sahibi oluşunu anlayamıyorum aklıma gelen sorulardan dolayı imanım tehlikede midir?


  Reklam  Cevap: Bu meseleden dolayı imanınız tehlikeye girmez. Rahat olabilirsiniz. Bu tür soruların olması sizin iman sahibi olduğunuzu gösterir.
  Bu gibi soruların cevabı "Allahu ekber" lafzıdır. Yani Allah en büyüktür ve her şeye gücü yeter.
  Bediüzzaman Said Nursi, bu konuda şu tespitlerde bulunmaktadır:
  "Şeytanın bu desisesini susturan sır Allahu ekber’dir. Ve cevab-ı hakikîsi de Allahu ekber’dir. Evet, Allahu ekber’in ziyade kesretle şeâir-i İslâmiyede tekrarı, bu desiseyi mahvetmek içindir. Çünkü, insanın âciz kuvveti ve zayıf
  kudreti ve dar fikri, böyle hadsiz büyük hakikatleri Allahu ekber nuruyla görüp tasdik ediyor ve Allahu ekber kuvvetiyle o hakikatleri taşıyor ve Allahu ekber dairesinde yerleştiriyor." (13. Lema)

  "Allahu ekber‘in bir vech-i mânâsı Cenâb-ı Hakkın kudreti ve ilmi herşeyin fevkinde büyüktür; hiçbir şey daire-i ilminden çıkamaz, tasarruf-u kudretinden kaçamaz ve kurtulamaz. Ve korktuğumuz en büyük şeylerden daha büyüktür. Demek haşri getirmekten ve bizi ademden kurtarmaktan ve saadet-i ebediyeyi vermekten daha büyüktür. Her acip ve tavr-ı aklın haricindeki herşeyden daha büyüktür ki, مَا خَلْقُكُمْ وَلاَ بَعْثُكُمْ إِلاَّ كَنَفْسٍ وَاحِدَةٍ âyetinin (1) sarahat-i kat’iyesiyle, nev’i beşerin haşri ve neşri, birtek nefsin icadı kadar o kudrete kolay gelir. Bu mânâ itibarıyledir ki, darb-ı mesel hükmünde büyük musibetlere ve büyük maksatlara karşı, herkes “Allah büyüktür, Allah büyüktür” der, kendine tesellî ve kuvvet ve nokta-i istinat yapar." (Onbirinci Şua)
  1- “Sizin yaratılmanız da, diriltilmeniz de, sadece tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir.” (Lokman Sûresi, 31:28.)

+ Yorum Gönder