+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aile içi ilişkilerde yönelik İslami öğütler,Hadislerle birlikte. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aile içi ilişkilerde yönelik İslami öğütler,Hadislerle birlikte.

  Sual: aile ici iliskilere yonelik islamun ogutlerini kurani kerimden ayetler yararlanarak peygamberimizin bu konu yla ilgili hadislerden yararlanarak aciklayiniz ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Aile içi ilişkilerde yönelik İslami öğütler,Hadislerle birlikte.


  Reklam  Cevap: islamda aile içi ilişkilere yönelik öğütler

  İslam dini aileye büyük önem vermiştir. Bunu Kur’an’da, peygamberin uygulama ve sözlerinde açıkça görmekteyiz.

  Kur’an ve hadisler bize ailenin nasıl kurulması ve korunması hususuyla, ailedeki bireylerin iletişimi ve sorumlulukları hakkında yol gösterip öğütler verir. Hısım ve akraba ziyaretlerinin önemine işaret eder. Dinimiz aile içinde bireylerin birbirlerine karşı sevgi, saygı, şefkat, merhamet ve güler yüzle hitap etmelerini, kırıcı, eziyet edici tavır ve davranışlardan da kaçınmalarını istemektedir.

  Eve girildiğinde aile efradına selam verilmeli, onların hatırları sorulmalıdır. Peygamberimiz bir hadisinde “Oğlum, ailenin yanına girdiğinde selam ver ki sana ve ev halkına bereket olsun” buyurmuştur.

  Eşlerin birbirlerine sevgi ve muhabbet içerisinde olmaları tavsiye edilerek “Bir Müslüman eşine sevgiyle baktığı, eşi de aynı şekilde ona baktığı zaman Allah her ikisine de rahmetle bakar…” buyrulmuştur.

  Anne ve babalar çocuklara sevgi ve şefkatle yaklaşmalıdır. Onları yaptıkları yaramazlıklarından ötürü güzellikle uyarmalıdır. Bu hususta şüphesiz en güzel örnek peygamberimizdir. O torunlarını sırtına bindirmiş, öpüp, okşamıştır.
  Çocuklar da anne ve babalarına karşı çok saygılı davranmalıdır. Bu hususta Kur’an-ı Kerim’de “Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle. İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: "Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et." (İsra suresi, 17-23-24 ayetler). denilerek anne ve babaya saygıyla, iyilik ve şefkatle davranılması gerektiği vurgulanmıştır.

+ Yorum Gönder
aile içi iletişim ile ilgili öğütler,  aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri,  islamda aile içi iletişim vaaz,  aile içi iletişim ile ilgili hadisler,  aile içi iletişim ile ilgili vaaz,  aile içi ilişkilere yönelik hadisler,  aile içi iletişimsizlik ile ilgili vaaz