+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Babamın en büyük çocuğuyum bana düşen payımı vermiyor,bunun dini hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Babamın en büyük çocuğuyum bana düşen payımı vermiyor,bunun dini hükmü nedir?


 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Babamın en büyük çocuğuyum bana düşen payımı vermiyor,bunun dini hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Kardeş;
  İslam, mirasın taksimi hususunda ince hesaplar yapılarak, yanlışlığa meydan verilmeden mirasın adaletli bir şekilde taksimini yapmayı emreder ve miras sahiplerinin de bu konuda gayret göstermesini ister..

  Miras meselesine dikkat etmeyen, bu vesileyle de mirasçılar arasında anlaşmazlıklara sebep olan kimseler, kul hakkına riayet etmediklerinden hem dini bir sorumluluk altına girerler, hem de akraba olan mirasçılar arasında devam etmesi gereken akrabalık bağına zarar verirler. Miras meselesinde ilk önemli vazife, malını miras olarak bırakacak kimseye düşmektedir.
  Hayattayken malının bir kısmını veya kıymetli tarafını çocuklarından birisine bağışlayarak, kardeşler veya diğer mirasçılar arasında bir kin ve nefretin doğmasına sebep olmak; yahut malının büyük bir kısmını sağlığındayken veya vasiyet ederek bir şahsa yahut bir kuruma bırakmak mirasçılar arasında anlaşmazlıklara, kavgalara yol açar.
  İnanç bakımından bir insanın mirastan mahrum bırakılabilmesi için her şeyden önce, o kişinin -Allah korusun- dinden çıkmış, irtidat etmiş olması lazımdır. Yoksa bir insanın günahkar olması, birtakım dini vazifelerini ihmal etmesi mirastan mahrum bırakılmasını gerektirmez. Baba da olsa kişi evladını mirastan mahrum bırakamaz.
  Kaldı ki kişinin çocuklarına böyle bir ceza vermesi, müspet bir ıslah yolu da değildir. Diğer taraftan mirası hak edecek kimseler ne kadar varlıklı olursa olsunlar, bu zenginlikleri, onları mirastan uzak kılacak bir gerekçe olamaz.
  Durum böyle olmakla beraber, insan, servetinde istediği gibi tasarruf etme hakkına sahiptir. Lakin, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı haksızlıklara meydan vermemesi de gerekir. Yani kişi hayattayken malını dinen haram olmayacak işlerde istediği gibi harcaya bilir, dağıtabilir… ama oğlunu mirastan mahrum etmesi uygun değildir.


  O'na Emanet Olun..

+ Yorum Gönder