+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Finas kurumlarında altın hesabı acmak dinen caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Finas kurumlarında altın hesabı acmak dinen caizmidir?

  Sual: Finas kurumlarında altın hesabı acmak dinen caizmidir?Açılan altın hesabın az da olsa faiz şüphesi varmıdır? Bu konuyla ilgili fetvayı okudum.Dinen caizmi değilmi.Ben finas kurumlarının çalışmalarınada şüpheyle bakmaktayım.Mecbur kaldığım için soruyorum.Finas kurumlarının faiz yönünden kurtarıcı yönü varmıdır?
  Selamlar ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Finas kurumlarında altın hesabı acmak dinen caizmidir?


  Reklam  Cevap: Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?

  Bankalarda, altın ve döviz alım satımı için açılan fona para yatırmakta sakınca yoktur. Ancak, bu fonun işlemleri içerisinde repo, tahvil, bono alımı satımı gibi faizli işlemlerin bulunması halinde, bu fonlara para yatırmak caiz değildir.

  Ayrıca söz konusu altın veya döviz hesabına yatırılan paraların ilgili banka tarafından nerelerde değerlendirildiğine, islama uymayan işlemlerin ve uygulamaların olup olmadığına göre de hüküm değişmektedir. Örneğin bazı bankalar "Altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanıyor, düşmesiyle anaparanızı koruyorsunuz" şeklinde bir güvence vermektedirler. Bu durum caiz değildir.

  Ancak altın veya döviz hesabına yatırılan para ile faizli işlemlerde kullanılmadan helal olan ticari işler yapılırsa ve yapılan ticaretin sonucunda da kâr-zarar paylaşılırsa altın veya döviz hesabına para yatırılması, caiz olur.

  Diyanet İşleri Başkanlığı


+ Yorum Gönder
dinde altın hesabı