+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu

  Sual: Çoçuk aldırmak günah mı?

  3 haftalik hamilelige kurtaj gunahmi bir hocaya sorulmus oda daha anne rahmine dusmemis kan halinde gunah olmaz demis ne kedar dogru sizin gorusunuzude almak isterim ? 2. 2
  Muhasibi
  Editör

  Cevap: 3 haftalik hamilelige kurtaj gunahmi bir hocaya sorulmus oda daha anne rahmine dusmemis kan halinde gunah olmaz d


  Reklam  Cevap:


  Kürtaj yapmak/yaptırmak, bir iki aylık bebeği aldırmak caiz mi ?

  Hanefî mezhebinde Kürtaj
  , 120 günden sonra cenînin imhâ edilmesi ve düşürülmesinin câiz olmadığı hükmünde ittifak edilmiş, daha öncesi ile ilgili olarak da iki farklı görüş ortaya çıkmıştır.

  Birinci görüş bunun câiz olduğudur. Câiz diyenler yukarıda zikredilen hadîse dayanmış, 120 günden önce henüz çocuk olarak bir şeyin yaratılmadığını, mevcûdun insan olmadığını, kan, et gibi bir şey olduğunu, organlarının belirmediğini ileri sürmüşlerdir (İbn Âbidin, III, 176; İbn el-Hümâm, II, 495).

  İkinci görüş câiz olmadığıdır. Bu görüşü savunan Hanefî fıkıhçılara göre -önemli bir mazeret ve sebep bulunmadıkça- cenînin, 120 günden önce de imhâ edilmesi ve düşürülmesi câiz değildir; çünkü hac ibâdeti yapmak üzere ihrama giren bir kimsenin avlanması yasak olduğu gibi, kuşun yumurtasını kırması da, "yumurta kuşun temel unsurudur, kuş yumurtadan olmaktadır" denilerek câiz görülmemiştir.
  Burada da cenîn öldürüldüğü veya düşürüldüğünde günah sözkonusu olur, ancak bunu yapanın günahı ve suçu, doğup yaşayan bir kimseyi öldüren katilin günahı kadar değildir (el-Fetâvâ el-Hâniyye, III, 410


 3. 3
  Misafir
  5 haftalık bir gebeliğim var ve 1,5 Yaşında oğlum var emziriyorum naptıysam bırakmadı sütümü kürtaj olursam günahı var mıdır

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  40 günün dolmadan yani daha cenine ruh gelmeden aldırmak caizdir diyen alimler olmuştur. Bütün canlıların rızkı Allah'a aittir ve onları yetiştirmek de Allah'ın izniyle gayret ettikten sonra kolaydır.

 5. 5
  Misafir
  benim bi ohlum bi kizim var ve ben 22 yasindayim istemiyerek hamile kaldim ve ben 2 evladimi yetistiremiyorum maddi olarak dehil manebi olarak aldirsam 3 haftalik gunahi varmidir

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Eğer henüz ruh gelmemiş yani kırk günü olmamışsa aldırmak caizdir diyen alimler vardır. Lakin buna haramdır diyenlerin görüşüne göre hareket edilmelidir. Ayrıca ruh gelmişse artık bu büyük bir günah ve cinayet olur.

 7. 7
  Misafir
  Bir tecavüz sonrası ve ya nefise uyarak hamile kalan kişi ailesine söyleyemediği için ve erkekte sahip çıkmadığı için ilk on yedi günde bebeği aldırsa bunun hükmü nedir günah mıdır yoksa ruhsat verilir mi?herseye ragmen gizlice mi dogurmak gerekir?

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Anne karnındaki ceninin Kırk günü dolmamışsa aldırılması caizdir diyenler olmuştur. Haram ve büyük cinayet olan bebeğe ruh geldikten sonra alınmasıdır bu büyük bir günah olur.

 9. 9
  Misafir
  Ben imam nikahli yaşadım biriyle anlaşamadık ayrıldık hamile olduğumu öğrendim aldirmak istiyorum gunah i varmi

 10. 10
  mum
  Administrator
  İSLAMDA KÜRTAJ YAPMAK

  ÖZETLE: Kırk günü geçen cenin, geçerli dini bir sebep olmadan kürtaj yapılamaz.

  Kırk günü tamamlanmamış bulunan cenînin düşürülmesinin câiz olduğunu söylerken Gazzâlî gibi fıkıhçılar bunun haram olduğunu ifade etmişlerdir ve bu görüşün mûteber olduğu kaydedilmiştir (Şebrâmellesî, VI, 179).

  hâmilelik üzerinden kırk gün geçtikten sonra çocuk düşürmek câiz değildir.


 11. 11
  Misafir
  Yeni hamile olan kadın ilaç kullanırsa çocuk düşerse günah olurmu bir haftalık

 12. 12
  mum
  Administrator
  Bir haftalık hamile kadının bebeği olmaz daha kırk gün olmadan ruh üflenmez onun için dini bir engel yoktur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

kurtaj gunahmi

kürtaj günahmı

bebek aldırmak günahmı

kürtaj günah mı

kurtaj gunahmidir

çoçuk aldırmak günah mı

bebek aldırmak günah mı