+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sevdiğim kızla çıksak buluşsak haram mıdır bide bana yemin etti ama yerine getirmedi ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sevdiğim kızla çıksak buluşsak haram mıdır bide bana yemin etti ama yerine getirmedi ne olur?


 2. sevim yalçın
  Sürgün dünya....

  Cevap: Sevdiğim kızla çıksak buluşsak haram mıdır bide bana yemin etti ama yerine getirmedi ne olur?


  Reklam  Cevap: 'benle bi kız bir birimizi çok seviyoruz ve okul bittikten sonra evlenecez.'Bu tamam inşallah hayırlısıyla evlenirsiniz.!çıksak buluşsak haram mıdır'Elbette haramdır bir müslüman nişanlandıktan sonra bile allahu teala ölçü vermişse nikahsız bir birlikteliğinin yada buluşma konuşma gibi vs işte allah katında günah olduğunu bilin.'bide bana yemin etti ama yerine getirmedi ne olur?'Bunu ona sormanız gerek onunla evleneceğinizi düşündüğünüze göre karşınızdaki kişinin karakterini anlamanız lazım niçin getirmediğini yazmamışsınız ama benim fikrim işte bu tür durumlarda duraksayıp düşünmek gerek evlilik kolay birşey değil bu zamanda...

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  SORU: Tanımadığımız ancak o kişiyle ileriye dönük (evlenme) düşüncesiyle bir hanım veya erkek olsun onunla konuşmak caiz midir?
  CEVAP: Müslüman bir erkek veya kadının, evlenme teklif edeceği bir kişi ile görüşmesi caizdir. Özellikle de evlenecek olanların görüşmesi gerekir; bu bir Sünnet uygulamasıdır. Ancak bu görüşme:
  a- İkisinin kapalı bir ortamda tek başına kalacakları HALVET halinde olmamalıdır. Zira HALVET nikâhtan önce haramdır. Muhakkak beraberlerinde üçüncü bir kişi bulunmalıdır.
  b- İkisinin de niyeti evlenme teklifi olmalıdır. Başka bir niyetle beraber bulunup da evlilik niyetini kullanmak hile olur; kesinlikle caiz olmaz.
  c- Görüşme, konuşup anlaşma için yeterli süre ile sınırlı olmalıdır.
  d- Görüşme, ancak iki nikâhlının konuşabileceği konuları ihtiva etmemelidir.
  e- Görüşmenin sonuçlarını iki taraf da itimat ettikleri kişilerle istişare etmelidirler ki, duygusallığa mağlup olup yanlış bir karar vermesinler.
  Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız

+ Yorum Gönder