+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Besmele, Kur'an-ı Kerim'de tek başına bir ayet midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Besmele, Kur'an-ı Kerim'de tek başına bir ayet midir?


 2. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR

  Cevap: Besmele, Kur'an-ı Kerim'de tek başına bir ayet midir?


  Reklam  Cevap: genel kabule göre Fatiha Suresi'nin ve Kur'an'ın ilk ayeti. “ Bismillahirrahmanirrahim ” Yani Türkçe olarak Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla."
  Fatiha Suresi'nin başında bulunan Besmele'nin İslam'da özel bir yeri vardır. TevbeNeml suresinin 30. ayetinde de zikredilir. Kur'an okunması veya dua edilmesi haricinde de İslam'da yapılan her işe Allah'ın adıyla başlanması gerektiği inancından ötürü İslam âleminde geniş bir kullanım alanı vardır. Bununla birlikte gündelik hayattaki kullanımında her zaman ayetin tamamı tekrarlanmaz. Çoğunlukla suresi hariç bütün surelerin başlangıcında bulunmaktadır. Ayrıca Bismillah (Allah'ın adıyla) olarak kısaltılır.
  Besmelenin her surenin bağımsız bir ayeti mi yoksa tüm surelerin başında okunan tek bir ayet mi olduğu tartışmalı bir meseledir. Geçerli görüşe göre besmele sadece Fatiha suresi ve dolayısıyla da Kur'an'ın ilk ayetidir. Çünkü bu sayede surenin ayet sayısı yediye tamamlanır ve Hicr suresi 87. ayetteki ifade tasdik edilir:
  "Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve yüce Kur'an'ı verdik" (Hicr, 87).
  Nitekim Fatiha besmele ile birlikte yedi ayettir, her namaz rekatında tekrarlanır ve ikişerli bir zincir oluşur. Bununla birlikte cemaat ile birlikte namaz kılınırken imamFatiha Suresi'nin diğer altı ayetini sesli okur.besmeleyi içinden okur, ancak


+ Yorum Gönder